کد خبر: 100956
A

فوق‌تخصص بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری گفت: شش ماه پیش دقیقا زمانی که واکسن روسی ساخته و به مردم روسیه تزریق شد، من اولین پزشکی در ایران بودم که طی نامه مکتوبی به وزارت بهداشت از آنها خواهش کردم حداقل تعدادی واکسن روسی برای کادر درمان به کشور وارد کنند. شش ماه پیش وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو با درخواست ما مخالفت کرد.

به گزارش دیده بان ایران؛ محمدرضا ‌هاشمیان فوق‌تخصص بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری درباره تهیه واکسن روسی گفت: شش ماه پیش دقیقا زمانی که واکسن روسی ساخته و به مردم روسیه تزریق شد، من اولین پزشکی در ایران بودم که طی نامه مکتوبی به وزارت بهداشت از آنها خواهش کردم حداقل تعدادی واکسن روسی برای کادر درمان به کشور وارد کنند. این نامه به دفتر دکتر شانه‌ساز جهت تامین واکسن روسی ارسال شد ولی کسی پاسخ مثبتی به این واکسن نداد. آن زمان هنوز واکسن‌های معتبر دیگری معرفی نشده بود. شش ماه پیش وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو با درخواست ما مخالفت کرد. به همین خاطر از تایید واکسن روسی توسط سازمان غذا و دارو تعجب کردم. اگر قرار بود واکسن روسی وارد کنند چرا از همان شش ماه پیش اقدامی نکردند؟ بنابراین نوعی تناقض زمانی و رفتاری در مسوولان قابل مشاهده است چرا که از همان ابتدا وزارت بهداشت شدیدا مخالف واکسن کرونا روسی بود و اجازه ورود واکسن روسی به وزارت بهداشت نداد. در حال حاضر هم وزارت امور خارجه این اقدام را انجام داده است. سوال من این است که چرا وقتی شش ماه پیش ما به عنوان کادر درمان از وزارت بهداشت بارها درخواست کردیم این واکسن روسی را داشته باشیم، هیچ مسوولی اقدامی نکرد در صورتی که آن زمان با تهیه واکسن می‌توانستند جان هزاران نفر را نجات دهند. تعلل شش ماهه در تهیه واکسن ضررهای جبران‌نا‌‌پذیری را به مردم وارد کرده است. اگر قرار بود واکسن روسی وارد کنند چرا از همان شش ماه پیش اقدامی انجام ندادند؟ چرا دست روی دست گذاشتند تا هزاران تن فوت کنند؟! وزارت بهداشت و متولیان امر باید در این خصوص پاسخگو باشند. اشتباه پشت اشتباه. مدام که نباید تاوان اشتباه مسوولان را با جانمان پرداخت کنیم.
وی افزود: با وجود اینکه هنوز هیچ اطلاعاتی از واکسن کرونای روسی منتشر نشده اما ما برای اینکه در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری هستیم، حاضر بودیم این واکسن را تزریق کنیم چرا که از مرگ بر اثر کرونا بهتر است. البته امروزه واکسن‌های بهتری هم ساخته شده که دارای تاییدیه سازمان بهداشت جهانی است و مسوولان می‌توانند آن را تهیه کنند. اگرچه من به عنوان فوق‌تخصص بخش مراقبت‌های ویژه در خصوص واکسن‌ها نمی‌توانم اظهارنظر کنم به همین خاطر گفته‌های دکتر محرز برای همه سندیت دارد. اگر ایشان واکسن روسی را قبول ندارد، حتما اطلاعات دقیق‌تری نسبت به من دارد.
‌هاشمیان با تاکید بر آمارهای کاذب کرونا از زبان دکتر جهانپور گفت: متاسفانه در این یک‌سال افراد زیادی بر اثر کرونا جان باختند و اینکه شش ماه اول شیوع کرونا در کشور آقای جهانپور به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت آمارها را به صورت کاذب و اشتباه اعلام می‌کرد اما آن زمان هیچ‌کس ایشان را بازخواست نکرد. حتی معاون وزیر اعلام کرد آمار نصف آن چیزی است که اعلام می‌شود. حالا ایشان مرتب در صفحه توئیتر خود درباره هر خبری به صورت اشتباه اظهارنظر می‌کند و همچنان کسی به این ایراد نمی‌گیرد.
وی افزود: آقای جهانپور با وجود اینکه هیچ اطلاعاتی در خصوص آی‌سی‌یو ندارد اما مدام درباره همه چیز اظهارنظر می‌کند. ایشان حقوق‌بگیر وزارت بهداشت است اما بنده شغل اجرایی ندارم بلکه ۲۴ ساعته در بیمارستان کنار بیماران مشغول به خدمات‌رسانی هستم. اخیرا هم برخی رسانه‌ها از طرف بنده درباره جهش انگلیسی در یکی از بیماران نوشتند که متاسفانه آن خبر در رسانه‌های خارجی پخش شده است. آقای جهانپور هم که مدام پای برنامه‌های بی‌بی‌سی است آن را مشاهده و مانند همیشه در توئیتر علیه من صحبت کرد. به طور کلی من از اعلام اطلاعات غیرواقع متنفر هستم. وقتی از حال بیماری سوال می‌شود من عینا آن را بیان می‌کنم.
این فوق‌تخصص بخش مراقبت‌های ویژه با طرح این سوال که «من اصلا نمی‌دانم نقش آقای جهانپور در وزارت بهداشت چیست؟» ادامه داد: چطور یک پزشک عمومی به خودش اجازه می‌دهد درباره مسائل تخصصی آن هم در حوزه ICU مدام در شبکه‌های مجازی اظهارنظر کند. چرا یک مقام اجرایی کشور این حق را دارد در توئیتری که برای عموم مردم فیلتر است، فعال باشد؟! بنده به عنوان یک پزشک معالج که هیچ سمت اجرایی ندارم و بابت آن هم از دولت حقوق نمی‌گیرم اصلا وقت آزاد ندارم اما ایشان که حقوق سمت اجرایی را از دولت دریافت می‌کند و موظف است کار اجرایی انجام دهد بیش از همه با برخی خبرگزاری‌ها در توئیتر صحبت می‌کند. زمانی که ما در اوج بحران کرونا بودیم ایشان یکسری آمار چرت را به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت در انظار عموم اعلام می‌کرد. به عقیده من رفتارهای ایشان عجیب است و اطلاعات پزشکی این آقا از آنچه تصور می‌کنید، بسیار کمتر است.
افزایش آمار مبتلایان
هاشمیان در خصوص افزایش مراجعه‌کنندگان در بیمارستان‌ها گفت: متاسفانه یک هفته‌ای است که آمار مراجعه‌کنندگان به بیمارستان بسیار بیشتر از ماه گذشته شده است. با توجه به این موضوع خرید واکسن کرونا امر ضروری است و تعلل در تهیه آن عواقب بسیار بدی برجا می‌گذارد. علت اصلی آن هم افزایش دورهمی‌ها، تجمعات و مسافرت‌هاست و اینکه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بین مردم کاهش یافته و رفت‌و‌آمدها در اماکن عمومی بیشتر شده است.

منبع: جهان صنعت

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر