کد خبر: 101707
A

معافیت سربازی یکی از بحث هایی است که همیشه در بین جوانان داغ است. متن آیین نامه جدید معافیت کفالت شامل موارد جدیدی می شود.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ معافیت کفالت یکی از کاربردی ترین موارد مطرح شده در قوانین نظام وظیفه است. افراد مذکر با رسیدن به سن ۱۸ سالگی، جزو مشمولین خدمت سربازی به حساب می آیند. به دلیل سختی ها و مشکلاتی در خدمت سربازی برای مشمولان وجود دارد، اکثر مشمولان به دنبال راه هایی برای معافیت سربازی هستند. سازمان وظیفه عمومی نیز قوانین و راه های مختلفی را پیش پای مشمولان قرار داده است تا مشمولان و خانواده های آن ها با کم ترین مشکلات روبرو شوند. یکی از این راه ها انواع معافیت های کفالت است که افراد واجد شرایط می توانند با اخذ معافیت کفالت از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند.

نکته این جا است که عموما راه هایی را برای گرفتن انواع معافیت های سربازی شنیده اند اما نمی دانند کدام یک به درد آن ها می خورد یا کدام یک از مسیرهایی که شنیده اند طبق قوانین جدید حذف شده یا چه موارد جدیدی به قوانین افزوده شده است. برای پیدا کردن بهترین مسیر معافیت لازم است انواع معافیت های سربازی را به خوبی بشناسید.

یکی از معافیت های رایج، معافیت کفالت است. ما در این مطلب برای شما آنچه نیاز است تا در مورد معافیت کفالت بدانید برایتان آورده ایم.  

انواع معافیت کفالت

 • معافیت کفالت پدر
 • معافیت کفالت مادر
 • معافیت کفالت یگانه سرپرست برادر کمتر از هجده سال تمام. (صغیر)
 • معافیت کفالت تنها نوه بالای ۱۸ سال که مراقب و نگهدارنده پدربزرگ بدون فرزند یا مادربزرگ بدون فرزند و شوهر است.
 • معافیت کفالت فردی که همسرش فوت شده و از او دارای فرزند کوچکی است. (البته تا زمانی که ازدواج نکرده است.)
 • معافیت کفالت مشمولی که دارای همسر معلول است.
 • معافیت کفالت کمیته امداد
 • معافیت کفالت اعضای نیازمند مراقبت از اعضای خانواده
 • معافیت کفالت فرزند معلول
 • معافیت کفالت سه خواهری
 • معافیت کفالت برادر معلول
 • معافیت کفالت والدین معلول

ما به شما شرایط کلی معافیت های رایج را می گوییم. پس همراه ما باشید.

آیین نامه جدید قانون معافیت سربازی کفالت چیست؟

شرایط گرفتن معافیت سربازی کفالت پدر

در سال های گذشته، یکی از شرایط دریافت معافیت، سن بالای ۷۰ سال پدر و پدربزرگ است. در نظر داشته باشید که همه افراد تک پسر، مشمول کفالت پدر نمی شوند!

معافیت کفالت به سن پدر و وضعیت جسمانی او نیز بستگی دارد. اگر سن پدر کمتر از ۷۰ سال باشد، با تشخیص شورای پزشکی نظام وظیفه عمومی، اگر پدر بیمار و نیازمند به مراقبت تشخیص داده شود، با درخواست رسیدگی می توان معافیت کفالت را گرفت.

حتی اگر شما برادرتان در مسافت دوری از پدرتان هم زندگی کند، نمی توان درخواست کفالت داد و باید متقاضی تک پسر بالای ۱۸ سال باشد؛ مگر در صورتی که برادران دیگر به خاطر معلولیت توان نگهداری از پدر را نداشته باشند.

این شرایط برای فرزندخوانده ها شامل نمی شود.

معافیت کفالت مادر

برای دریافت معافیت کفالت مادر علاوه بر داشتن شرایط عمومی کفالت، شرایط خصوصی معافیت را نیز باید داشته باشد.

ذکر این نکته لازم است که شرایط و ضوابط دریافت معافیت کفالت مادرمطلقه با مادری که همسرش فوت شده است، فرق دارد.

در صورتی که شما مشمول خدمت سربازی باشید و بالای ۱۸ سال داشته باشید و وارد مرحله غیبت نشده باشید، می توانید مشمول معافیت کفالت داشته باشید.

شرایط اختصاصی دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه

فرد متقاضی دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه باید تنها فرزند بالای ۱۸ سال باشد.

فرد متقاضی غیبت نداشته باشد.

برای دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه، نیاز است تا جدایی والدین پیش از ۱۶ سالگی رخ داده باشد.

اگر متقاضی دریافت معافیت کفالت باشید، باید سلامت شما تایید شده باشد؛ اگر بیمار باشید و شرایط کفالت نداشته باشید، می توانید با تشخیص شورای پزشکی، برای گرفتن معافیت پزشکی اقدام کند.

طلاق باید از سمت محضر و دادگاه ثابت شود و سوری نباشد.

از زمان طلاق مادر و مادر متقاضی ۳۰ ماه سپری شده باشد تا به فرد معافیت کفالت دائم تعلق بگیرد.

مادر مطلقه فرد نباید ازدواج کرده باشد.

معافیت کفالت برادر یا خواهر 

معافیت سربازی کفالت برادر به دو صورت است:

اول معافیت کفالت برادر کوچک تر

دوم معافیت کفالت برادر بزرگ­تر و نیازمند مراقبت

برای این­که شما بتوانید کفالت معافیت برادر بزرگتان را بگیرید، باید ثابت شود که او شغل و درامدی برای تامین مخارج زندگی ندارد و برادر همسر و فرزند نداشته باشند که بعدا ادعای کفالت کنند.

پدر متقاضی باید فوت کرده باشند.

برای دریافت معافیت کفالت، باید برادر فرد بیمار باشد و توانایی نگهداری از اعضای خانواده را نداشته باشد که این بیماری باید توسط شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه تشخیص داده شود.

معافیت کفالت پدربزرگ و مادربزرگ

برای دریافت معافیت کفالت پدربزرگ و مادربزرگ پدری یا مادری، باید به نکات ریزی که در مورد شرایط و قوانین دارد دقت کنید. ما به شما شرایط اصلی و کلی گرفتن معافیت را به شما می گوییم.

مهم ترین شرایط معافیت کفالت پدربزرگ یا مادر بزرگ

اگر متقاضی دریافت معافیت کفالت باشید، نباید غیبت داشته باشید. در صورتی که برای خدمت سربازی، وارد مرحله غیبت شده باشد، پرونده از سمت سازمان نظام وظیفه، بررسی نخواهد شد.

شرط بعدی معافیت کفالت مادربزرگ و پدربزرگ این است که متقاضی به سن قانونی رسیده باشد و پیش از آن که به سن قانونی برسد، نمی تواند برای درخواست معافیت کفالت اقدام کند.

و اما شرط تاثیر گذار در دریافت معافیت کفالت مادربزرگ این است که متقاضی، باید تنها نوه پسری بالای ۱۸ سال باشد تا بتواند برای دریافت کفالت مادربزرگ اقدام کند.

اگر شروط گفته شده را داشته باشید، برای اطلاع از مراحل دریافت معافیت کفالت پدربزرگ یا مادربزرگ، می توانید با مشاوران مرکز مشاوره آویژه در این زمینه مشاوره کنید.

معافیت کفالت فرزند معلول

معافیت کفالت فرزندان معلول، شامل موارد زیادی است که این شرایط برای مددجویان بهزیستی و معلولین است که نوعی تسهیلات محسوب می شود که از سمت سازمان نظام وظیفه در نظر گرفته شده است.

شرایط خانواده افراد متقاضی معافیت معلولی

خانواده هایی که در آن­ها والدین معلول باشند و عضو سازمان بهزیستی باشند.

خانواده هایی که دو فرزند معلول داشته باشند.

پدر و مادری که معلول باشند و فرزند معلول نیز داشته باشند و عضو سازمان بهزیستی باشند.

تک پسر هایی که خواهر یا برادر معلول دارند.

متقاضی دریافت معافیت، دارای همسر معلول باشد.

افراد مشمول دریافت معافیت کفالت، اگر در هر یک از گروه های بالا باشند و یا فرد معلولی در خانواده آن ها باشد، می توانند نسبت به دریافت معافیت کفالت معلولی اقدام کنند.

داشتن فرزند معلول که موضوع اصلی این بخش است، یکی از موارد اصلی معافیت های موارد خاص است که متقاضیان مشمول می توانند با مراجعه به بهزیستی و انجام مراحل، معافیت خودشان را دریافت کنند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر