کد خبر: 111429
A

با توجه به طولانی و نا مشخص بودن زمان واکسیناسیون کرونا در ایران آژانس های گردشگری به تبلیغ گسترده تور واکسن دست زده اند. در میان کشورهای اطراف ایران، وضعیت توزیع واکسن در ارمنستان، امارات، قطر، عمان و کویت بهتر است. در این کشورها آسترازنکا، سینوفارم، فایزر و حتی مدرنا در اختیار گردشگران قرار می گیرد. با توجه به وضعیت نابسامان افغانستان، پاکستان، ترکیه، عراق ، ترکمستان و آذربایجان در توزیع واکسن کرونا و کمبود این واکسن در این کشورها؛ تورهای گردشگری تمام تلاش خود را جذب گردشگران به دو کشور ارمنستان و امارات انجام می دهند. توزیع چند نوع واکسن در امارات در کنار رایگان بودن این کشور را در اولویت تورهای واکسن قرار داده است از سوی دیگر سفر ارزان به ارمنستان و رایگان بودن آسترازنکا؛ این کشور را به دومین مقصد ایرانی ها بدل کرده است.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ با توجه به طولانی و نا مشخص بودن زمان واکسیناسیون کرونا در ایران آژانس های گردشگری به تبلیغ گسترده تور واکسن دست زده اند. در میان کشورهای اطراف ایران، وضعیت توزیع واکسن در ارمنستان، امارات، قطر، عمان و کویت بهتر است. در این کشورها آسترازنکا، سینوفارم، فایزر و حتی مدرنا در اختیار گردشگران قرار می گیرد. 

با توجه به وضعیت نابسامان افغانستان، پاکستان، ترکیه، عراق ، ترکمستان و آذربایجان در توزیع واکسن کرونا و کمبود این واکسن در این کشورها؛ تورهای گردشگری تمام تلاش خود را جذب گردشگران به دو کشور ارمنستان و امارات انجام می دهند. توزیع چند نوع واکسن در امارات در کنار رایگان بودن این کشور را در اولویت تورهای واکسن قرار داده است از سوی دیگر سفر ارزان به ارمنستان و رایگان بودن آسترازنکا؛ این کشور را به دومین مقصد ایرانی ها بدل کرده است. 

 

برخی کشورها، از جمله اتحادیه اروپا اجازه ورود به گردشگران و مسافران واکسینه‌شده می دهند. این محدودیت سفر  برای شهروندان ایرانی با توجه به عدم دریافت واکسن همچنان پابرجا است.

علاوه‌بر این‌که ایران هنوز در منطقه امن کرونا قرار نگرفته، اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا درحال حاضر تنها گردشگران و مسافرانی را می‌پذیرند که واکسن‌های مورد تایید آن‌ها را تزریق کرده باشند؛ واکسن‌های فایزر/بیونتک، مدرنا، آسترازنکا و جانسون‌اندجانسون که اغلب در ایران در دسترس نیستند.

با این وجود، آغاز واکسیناسیون عمومی و تزریق رایگان آن برای اتباع خارجی در برخی کشورها از جمله ارمنستان، سبب راه‌اندازی و تبلیغ تور واکسن در ایران شده است. پایگاه اینترنتی اوراسیانت خبر داده که ارمنستان از حدود یک ماه پیش مجوز واکسیناسیون عمومی حتی برای اتباع خارجی را به یکی از مراکز تزریق واکسن کرونا داده که تزریق آن را بدون نوبت و رایگان انجام می‌دهد.

به نوشته این رسانۀ منطقه اوراسیا، تزریق واکسن کووید در خیابان مرکزی ایروان، پایتخت ارمنستان، در یک ایستگاه تحت مدیریت وزارت بهداشت این کشور بدون ثبت‌نام قبلی انجام می‌شود. بیشتر افرادِ مشاهده‌شده در صف دریافت واکسن نیز به گزارش این رسانه، شهروندان خارجی و از کشورهای لهستان، ایران، روسیه و چین بوده‌اند.

ارمنستان درحالی فرآیند واکسیناسیون عمومی و تزریق رایگان آن برای اتباع خارجی و گردشگران را آغاز کرده که با استقبال کم مردم کشورش برای دریافت واکسن کووید مواجه شده است، به طوری که تا کنون کمتر از دو درصدِ جمعیت این کشور واکسینه شده‌اند. از این‌رو گفته می‌شود ارمنستان با این سیاست، در پی جذب گردشگر خارجی پس از حدود ۱۸ ماه رکود اقتصادی است.

در ارمنستان سه واکسن آسترازنکا، سینوفارم و اسپوتنیک تزریق می‌شود. هرچند بیشتر گردشگران ایرانی که این مدت به ارمنستان سفر کرده‌اند، گفته‌اند واکسن آسترازنکا را دریافت کرده‌اند.

ایرانی‌ها با ویزای فرودگاهی می‌توانند ۳۰ روز در ارمنستان اقامت داشته باشند، بنابراین برای دریافت دوز دوم واکسن آسترازنکا که با فاصله بیشتری انجام می‌شود، یک سفر دیگر باید انجام دهند.

قیمت یک تور چهارروزه به ارمنستان با خدمات معمولی همچون بلیت رفت و برگشت هواپیما، اقامت در هتل و بیمه مسافرتی از حدود پنج میلیون تومان شروع می‌شود. تورهای اتوبوسی هم به این مقصد وجود دارد که با همان خدمات مشابه، با قیمت حدود سه میلیون تومان اجرا می‌شود.

برخی آژانس‌های گردشگری تبلیغ تور ارمنستان با وعده تزریق واکسن را با توجه به شرایط واکسیناسیون در ایران، درحالی شدت بخشیده‌اند که هیچ تعهد و مسؤولیتی در برابر مسافر و تزریق قطعی واکسن در یک کشور دیگر را نمی‌پذیرند. بعضی از این آژانس‌ها با وجود تبلیغات گسترده‌ای که درباره تزریق رایگان و بدون ثبت‌نام قبلی واکسن کووید در ارمنستان انجام می‌دهند، اما تاکید می‌کنند که توری به نام واکسن ندارند و تور تفریحی ارمنستان را عرضه کرده‌اند و بررسی درباره قطعیت تزریق رایگان واکسن به اتباع خارجی را به عهده خود مسافر گذاشته‌اند.

 از سوی دیگر، به تازگی مسؤولان ابوظبی، پایتخت امارات عربی متحده نیز اعلام کرده‌اند گردشگران را به رایگان واکسینه می‌کنند. رسانه‌های امارات مدعی شده‌اند بیش از ۸۰ درصد جمعیت ساکن در این کشور واکسینه شده‌اند. اکنون وزارت بهداشت و پیشگیری امارات متحده عربی با انتشار راهنمای دریافت واکسن کرونا برای گردشگران در ابوظبی، اعلام کرده بر اساس تصمیم جدید این کشور، تمام گردشگرانی که ویزای ورود به امارات را دارند و به ابوظبی سفر کرده‌اند، می‌توانند از خدمات تزریق رایگان واکسن کرونا استفاده کنند. در امارات دو واکسن فایزر و سینوفارم در دسترس قرار دارد.

مسؤولان امارات که بیشتر از یک سال است، گردشگران خارجی را پشت مرزها نگه داشته‌اند، اکنون امیدوارند با این طرح، بخشی از بحران و زیان ویروس کرونا به صنعت گردشگری در کشورشان را جبران کنند.

نرخ تور چهارروزه امارات با ضعیف‌ترین خدمات از شش میلیون تومان شروع می‌شود. شهروندان ایرانی برای سفر به امارات باید ویزا دریافت کنند.

روسیه نیز از جمله کشورهایی است که مجوز تزریق واکسن به گردشگران را صادر کرده است، اما دریافت واکسن کرونا در این کشور، مثل ارمنستان و امارات رایگان نیست. ولادیمیر پوتین ـ رییس‌جمهور روسیه ـ چندی پیش اعلام کرد قصد دارد به گردشگران خارجی که به این کشور می‌آیند، اجازه دهد تا با پرداخت هزینه‌ای در روسیه واکسن کرونا بزنند.

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر