کد خبر: 125247
A

درحالیکه چندی پیش رئیس پلیس تهران بزرگ از افزایش مدت زمان نگهداری معتادان به یکسال در مراکز ترک اعتیاد، خبر داد، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در این باره می‌گوید: با شیوع کرونا و به دلیل پیشگیری از اپیدمی آن و عوارض رها بودن معتادان در سطح شهر، با تصویب ستاد مقابله با کرونا، مقرر شد سقف مدت زمان نگهداری معتادان متجاهر در مراکز ماده ۱۶ تا یکسال افزایش یابد...

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ طی دو روز گذشته سردار رحیمی، رئیس پلیس تهران بزرگ با بیان اینکه قطعا تعداد زیادی از کسانی که به مراکز ماده ۱۶ و ۱۵ برای بازپروری وارد می‌شوند، مجددا به چرخه اعتیاد بازمی‌گردند، علت این موضوع را فرآیند ناقص بازپروری عنوان کرده بود که فقط سم‌زدایی و ترک اعتیاد آن هم به صورت موقت انجام می‌شود لذا بازگشت دوباره این دسته از معتادان به کار، زندگی و جامعه نیازمند اقداماتی است که پس از سم‌زدایی باید رخ دهد و دستیابی به این هدف نیازمند حداقل یکسال زمان است.

وی در ادامه گفته بود: با کمک دادستانی کل کشور و دادستانی تهران، این اتفاق در تهران انجام می‌شود؛ یعنی زمان نگهداری معتادان به یکسال (از سه ماه به ۶ ماه و اکنون به یکسال) تمدید شد. اکنون اینکار شروع شده است و به نظر آثار بسیار خوبی خواهد داشت.

در این راستا مصطفی هادی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش مدت زمان نگهداری معتادان متجاهر در مراکز ماده ۱۶ به یکسال، اظهار کرد: براساس قانون، معتادان متجاهر با دستور مقام قضایی برای مدت یک تا سه ماه در مراکز مجاز درمان و کاهش آسیب نگهداری می‌شوند. تمدید مهلت برای یک دوره سه‌ماهه دیگر با درخواست مراکز مذکور بوده و ممکن است این مدت زمان تغییر کند.

وی افزود: در دوران بیماری کرونا و به دلیل پیشگیری از اپیدمی کرونا و عوارض رها بودن معتادان در سطح شهر، با پیشنهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر و تصویب ستاد مقابله با کرونا، مقرر شد که سقف مدت زمان نگهداری معتادان متجاهر در مراکز ماده ۱۶ تا یکسال باشد و این اختیار وجود داشته باشد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران ادامه داد: البته اکنون چند ماهی است که به این موضوع بیشتر توجه شده است به این معنی که استفاده از سقف زمانی یکسال برای نگهداری معتادان در مراکز ماده ۱۶ بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

هادی زاده در پاسخ به این سوال که هزینه نگهداری افزایش مدت زمان نگهداری معتادان متجاهر از سمت کدام دستگاه پرداخت می‌شود، گفت: صفر تا صد هزینه‌های نگهداری معتادان متجاهر توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر تامین می‌شود.

به گفته دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران، هزینه سرانه نگهداری معتادان متجاهر در مراکز ماده ۱۶ روزانه ۳۵ هزارتومان است.

وی با اشاره به اینکه اکنون در استان تهران ۱۴ هزار معتاد متجاهر در مراکز ماده ۱۶ نگهداری می‌شوند، تصریح کرد: در حال حاضر ۸۸ درصد نگهداری معتادان متجاهر کشور در استان تهران انجام می‌شود

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر