کد خبر: 129744
A

همه ساله در ماه رمضان برای اینکه سفره‌های روزه‌داران با کمبودی در تأمین نان مواجه نشود تغییراتی در ساعت کار نانوایی‌ها اعمال می‌شود. این تغییرات متناسب با شرایط هر استان و حتی شهرستان متفاوت است و فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و در نهایت استانداری‌ها در این باره اعمال نظر نهایی را صادر می‌کنند

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ همه ساله در ماه رمضان برای اینکه سفره‌های روزه‌داران با کمبودی در تأمین نان مواجه نشود تغییراتی در ساعت کار نانوایی‌ها اعمال می‌شود. این تغییرات متناسب با شرایط هر استان و حتی شهرستان متفاوت است و فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و در نهایت استانداری‌ها در این باره اعمال نظر نهایی را صادر می‌کنند. در چند روز گذشته ممنوعیت پخت نان بربری در شیفت صبح نانوایی‌های ماکو واقع در آذربایجان غربی با واکنش‌های زیادی در فضای مجازی مواجه شد. ماجرا از این قرار است که ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان آذربایجان غربی طبق روال همیشگی ماه رمضان پخت نان بربری را برای صبح ممنوع کرده است.

«الله‌وردی حسن‌زاده» رئیس اتحادیه نانوایان آذربایجان غربی در گفت‌و‌گو با «ایران» تصریح می‌کند: ممنوعیت پخت نان سنگگ، بربری و  نان روغنی در شیفت صبح ماه مبارک رمضان مسأله جدیدی نیست و سال‌های سال است که به حرمت روزه داران پخت این نان  در صبح‌ها انجام نمی‌شود.

به گفته وی، نان بربری و سنگک معمولاً به‌عنوان نان صبحانه استفاده می‌شود و حتی در سال‌های قبل از انقلاب نیز نانوایان به حرمت ماه رمضان پخت این نان‌ها را بیشتر در عصرها انجام می‌داده‌اند. وی با اشاره به اینکه دادستان کل کشور اعلام کرده است که با روزه‌خواری در ملأعام باید برخورد کرد، افزود: در همین راستا با ابلاغیه ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قرار شده پخت این نان‌ها در همه شهر‌ها از جمله ارومیه در شیفتی بجز صبح انجام شود.

نانوایی‌های پخت بربری و سنگک یا به اصطلاح نان روغنی موظفند در ماه مبارک رمضان از ساعت 15 فعالیت خود را آغاز کنند و برخی تا ساعت 22 تا 23 شب نیز فعال هستند. البته نانوایی‌های لواشی در شیفت صبح نیز نان مورد نیاز مردم را پخت خواهند کرد.

به گفته وی در استان آذربایجان غربی 5 هزار و 500 نانوایی فعال هستند. وی تأکید کرد: قیمت نان در استان تغییری نداشته است و تمامی نانوایان موظف هستند نان را براساس قیمت اعلامی اتحادیه به فروش برسانند و با هر نانوایی که به بهانه پخت نان مخصوص کنجددار یا روغنی قیمت نان را افزایش دهد برخورد خواهد شد.

در همین حال «نادر کاظمی» فرماندار ماکو نیز به «ایران» گفت: این تصمیمی است که در ستاد امر به معروف و نهی از منکر گرفته شده و متأسفانه برخی رسانه‌های معاند به‌دنبال سوء‌استفاده از آن هستند.

وی گفت: نان بربری و سنگک بیشتر برای صبحانه مصرف می‌شود و پخت آن در صبح می‌تواند منجر به تظاهر به روزه‌خواری شود. وی افزود: این تصمیمی است که در سال‌های گذشته نیز گرفته می‌شد ولی دولت قبلی آن را اجرایی نمی‌کرد. وی تصریح کرد: این مصوبه در نانوایی‌‌های ارومیه نیز اجرایی شده است. وی البته این را هم افزود که روز سه‌شنبه برخی نانوایی‌ها اقدام به پخت بربری کرده بودند ولی از امروز نانوایی‌های بربری نیز می‌توانند در شیفت صبح اقدام به پخت نان کنند. وی خاطرنشان کرد: ماکو شهر مرزی است که بخشی از منطقه آزاد ماکو است و با توجه به مسافران عبوری که دارد نیاز است تا سهمیه بیشتری آرد برای پخت نان داشته باشد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر