کد خبر: 141862
A

هفته‌ای پر بارش در انتظار کشور +جزئیات

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا پنجشنبه (۵ آبان‌ماه) در شمال غرب، غرب، استان‌های ساحلی خزر، شمال شرق و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز و دامنه‌های زاگرس مرکزی بارش پیش‌بینی می‌شود.

هفته‌ای پر بارش در انتظار کشور +جزئیات

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ صادق ضیاییان رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: از ظهر دوشنبه (۲ آبان‌ماه) در برخی نقاط استان‌های کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، جنوب استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل به‌تدریج در استان‌های ساحلی خزر، قزوین، البرز، تهران، ارتفاعات سمنان و خراسان شمالی بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید و در نقاط مستعد خیزش گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه‌شنبه (۳ آبان‌ماه) این وضعیت در مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی رخ خواهد داد و چهارشنبه (۴ آبان‌ماه) در برخی نقاط شمال غرب و سواحل غربی خزر بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا پنجشنبه (۵ آبان‌ماه) در شمال غرب، غرب، استان‌های ساحلی خزر، شمال شرق و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز و دامنه‌های زاگرس مرکزی بارش پیش‌بینی می‌شود.

وی گفت: جمعه (۶ آبان‌ماه) از شدت بارش در شمال غرب و غرب کاسته می‌شود، ولی در سایر مناطق ذکر شده تشدید بارش خواهیم داشت. دریای خزر سه‌شنبه و جمعه مواج پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان ادامه داد: طی سه روز آینده در بخش‌هایی از شمال غرب، غرب، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و بخش‌هایی از مرکز کشور و روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه در شمال شرق و شرق کشور در برخی ساعات وزش باد شدید و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۳ آبان‌ماه) قسمتی ابری گاهی وزش باد شدید و گرد و خاک با حداقل دمای ۱۵ و حداکثر دمای ۲۳ و روز چهارشنبه (۴ آبان‌ماه) قسمتی ابری و گاهی وزش باد و در بعضی ساعت‌ها غبار رقیق با حداقل دمای ۱۴ و حداکثر دمای ۲۱ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.طی امروز و فردا (۲و ۳ آبان‌ماه) اهواز با دمای ۳۸ و ۳۷ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۱ درجه سانتیگراد سردترین مرکز استان کشور است.

هشدار هواشناسی

همچنین بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی از ظهر امروز در برخی مناطق استان‌های کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، جنوب استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، به‌تدریج در استان‌های ساحلی دریای خزر، قزوین، البرز، تهران، ارتفاعات سمنان و خراسان شمالی بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک پیش‌بینی شده است.

سه‌شنبه این وضعیت در مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی روی می‌دهد.

چهارشنبه در برخی مناطق شمال غرب و سواحل دریای خزر بارش پراکنده روی می‌دهد. پنجشنبه در شمال غرب، غرب، استان‌های ساحلی دریای خزر، شمال شرق و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز و دامنه‌های زاگرس مرکزی بارش پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش تسنیم، جمعه از شدت بارش در شمال غرب و غرب کاسته شده و در سایر مناطق ذکر شده بارش‌ها تشدید می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی طی ۳ روز آینده در بخش‌هایی از شمال غرب، غرب، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و بخش‌هایی از مرکز کشور و روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه در شمال شرق و شرق کشور در برخی ساعات وزش باد شدید و گردوخاک پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، احتمال تگرگ، در ارتفاعات احتمال بارش برف، وزش باد شدید موقتی در نقاط مستعد همراه با خیزش و نفوذ گردوخاک، کاهش نسبی دما و احتمال رخداد مه.

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۳: گیلان، مازندران، ارتفاعات شمال شرق تهران، شمال سمنان.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده، اختلال در سفر‌های بین‌شهری در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال ریزش کوه، احتمال آبگرفتگی محدود معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و احتمال خسارت به کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفر‌های برون‌شهری، احتیاط در فعالیت کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، تسریع در کاشت محصولات پاییزه و انتقال نهاده‌های کشاورزی کشت‌های پاییزه به انبار.

توصیف سامانه: افزایش شیو فشار سطح زمین

نوع مخاطره: وزش باد شدید موقت، خیزش گردوخاک و گردوغبار

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۳: تهران، البرز، مرکزی، همدان، لرستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، نوار شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و شکستن درختان کهنسال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تأخیر در پرواز

توصیه: احتیاط در تردد، اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی در فضای باز به‌ویژه گروه‌های حساس، عدم توقف و پارک خودرو اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلو‌های تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد همراه با فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۳

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۳

نوع مخاطره: وزش باد همراه با افزایش ارتفاع موج، در نواحی ساحلی میانگین ۱ تا ۱.۵ متر و در نواحی فراساحلی تا ۲ متر

منطقه اثر: دریای خزر، در نواحی ساحلی و دور از ساحل در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به تور‌های صیادی و قفس‌ها، اختلال در تردد با قایق‌های تفریحی و شناور‌های سبک و احتمال خسارت به تأسیسات دریایی.

توصیه: محدودیت در سفر‌های دریایی با شناور‌های سبک و تمهیدات پیشگیرانه جهت دوری از خسارت در فعالیت‌های دریایی.

منبع: ایسنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر