کد خبر: 143087
A

رییس سازمان سنجش: عده‌ای در آزمون رفع شبهه دوباره تقلب کردند

رییس سازمان سنجش ضمن اشاره به یک شبکه تقلب در کنکور سراسری گفت: در کنکور ۱۴۰۱ البته تعدادی از افرادی را شناسایی کردیم که به صورت شبکه فعالیت می کردند و جای داوطلب اصلی در سر جلسه آزمون شرکت کرده بودند. این شبکه ها پول می گیرند و آدم را جایگزین می کنند.

رییس سازمان سنجش: عده‌ای در آزمون رفع شبهه دوباره تقلب کردند

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ عبدالرسول پورعباس رییس سازمان سنجش گفت: در آزمون رفع شبهه ای که برای حدود ۷۰۰ داوطلب کنکور ۱۴۰۱ برگزار شد، متاسفانه عده ای فکر می کردند که می توانند دوباره تقلب کنند. با وجود اینکه اطلاع رسانی تقویمی صورت نگرفته بود اما این شبکه فعالیت خود را انجام داده بود.

وی افزود: نکته مهم این بود که به دلیل محدود بودن تعداد داوطلبانی که باید در این آزمون شرکت می کردند، تا شب آزمون، سوالات مشخص نبود و لحظه آخر سوالات آزمون نهایی شد.

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: از چند روز پیش از آزمون رفع شبهه برای داوطلبان کنکور ۱۴۰۱، اعضای این شبکه پول های هنگفتی از مردم گرفته بودند. بعضی از شواهد نشان می داد که تا ۳۰۰ میلیون تومان هم از مردم گرفته شده بود.

وی افزود: ما در سازمان سنجش این شبکه را شناسایی کردیم. این شبکه متقلب با شیوه های بسیار بسیار پیچیده با داوطلب برخورد می کردند تا داوطلب باورش شود که آنها واقعا سوالات کنکور را در اختیار دارند. اما با بررسی هایی که انجام دادیم مشخص شد که تمام این روش ها نیز فیک و غیر واقعی بود و تنها پول زیادی از داوطلبان گرفته بودند.

پورعباس خاطرنشان کرد: در این آزمون به دلیل محدودیت تعداد داوطلبان، موردی از اینکه فردی جای داوطلب اصلی آزمون بدهد، نداشتیم. در کنکور ۱۴۰۱ البته تعدادی از افرادی را شناسایی کردیم که به صورت شبکه فعالیت می کردند و جای داوطلب اصلی در سر جلسه آزمون شرکت کرده بودند. این شبکه ها پول می گیرند و آدم را جایگزین می کنند.

وی گفت: اما با شرایطی که امسال در کنکور ۱۴۰۱ اعمال کردیم به گونه ای بود که عکس ها به صورت شفاف بود و تعدادی که این کار را انجام داده بودند لو رفتند.

رئیس سازمان سنجش با اشاره به آمار متخلفان در کنکور ۱۴۰۱ یادآور شد: حدود ۸۵۰ نفر در سر جلسه کنکور با تجهیزات تقلب شناسایی شدند. حدود هزار نفر هم نتایج آزمون آنها شبهه دار بود که از میان این هزار نفر حدود ۷۷۰ نفر در آزمون رفع شبهه شرکت کردند و حدود ۲۰۰ نفر هم در آزمون شرکت نکردند.

وی افزود: از میان کسانی که در آزمون رفع شبهه کنکور ۱۴۰۱ شرکت نکردند با توجه به اینکه به آنها فرصت داده شد که از خودشان رفع شبهه کنند و این افراد اقدامی نکردند به هیات بدوی رسیدگی به تخلفات آزمون ها معرفی می شوند و احتمالا محکوم می شوند.

منبع: مهر

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر