کد خبر: 147609
A

آیت الله اعرافی: شاهد سونامی کاهش ازدواج هستیم

مدیر حوزه های علمیه گفت: متاسفانه امروز با نکته ای که بسیار راهبردی است و ما با آن مواجه هستیم سونامی کاهش جمعیت، ازدواج و افزایش سن افراد است و این مقوله باید مورد توجه همه نهادهای حاکمیتی و تشکل های مردمی باشد.

آیت الله اعرافی: شاهد سونامی کاهش ازدواج هستیم

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار اعضای هیئت مدیره بنیاد فرزانگان که در قم برگزار شد، با تبریک ایام ولادت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها و امام خمینی (ره) به مسئله جمعیت اشاره کرد و گفت: متأسفانه امروز با نکته ای که بسیار راهبردی است و ما با آن مواجه هستیم سونامی کاهش جمعیت، ازدواج و افزایش سن افراد است و این مقوله باید مورد توجه همه نهادهای حاکمیتی و تشکل های مردمی باشد.

مدیر حوزه های علمیه بیان کرد: این امر میطلبد نگاه ما به بازنشستگان تغییر کند و ایشان را همچون سرمایه برای کشور بدانیم و این نیازمند تغییر بنیادین در عرصه نگرش های اجتماعی و جامعه است همانطور که در نگاه اسلام بازنشستگی به معنای از کارافتادگی نداریم، بلکه باید همه در جامعه عناصر فعال در عرصه های مختلف جامعه باشند و نگاه اصلی این است که انسان ها باید تا آخر عمر فعالیت داشته باشند، چرا که این امر موجب پویایی و نشاط خواهد شد.

آیت الله اعرافی تأکید کرد: باید سالمندی را فرصت بدانیم و از آن فرصت بسازیم و نگاه جامع نسبت به فرهنگ کار و فعالیت و ایفای نقش در جامعه را تا پایان عمر تعمیق و توسعه دهیم و همچنین خودمان به عنوان عناصر فعال در این حوزه باید فرهنگ توسعه و تلاش تا پایان عمر را توصیه کنیم تا حس کار و کنشگری در خود سالمندان تقویت شود تا فعال بودن را در یابند و در این راستا راه هایی پیدا کنیم که از ظرفیت این افرد ولو در استفاده از فکر آنها بهره ببریم.

وی تأکید داشت: در خانواده‌های سالمندان باید فرهنگ سازی ها و آموزش های لازم  مورد توجه باشد تا ایشان را مثل نگینی که خانواده را در خود در بر می‌گیرند بدانند و این فرهنگ نیاز به آموزش ها و دوره ها و مهارت ها است که باید تلاش شود فرهنگ چند جانبه در اقشار فرهیخته و تحصیل کرده مورد توجه قرار گیرد.

مدیر حوزه های علمیه در پایان تأکید کرد: در بخش های آموزشی و مهارتی که در راستای افزایش جمعیت در حوزه های علمیه مورد توجه است، لازم است بعضی طرح ها بازخوانی و تکمیل شود و در طرح های خود مسائل مربوط به جمعیّت مسئله سالمندان مورد توجه باشد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا آشتیانی نیز در این دیدار خاطرنشان ساخت: پشتیبانی و خدمات دهی نسبت به معمرین به واسطه تلاش مدیریت حوزه شخص آیت الله اعرافی صورت می پذیرد و این امر با عشق و تمام تلاش صورت انجام می شود.

وی در ادامه تأکید کرد: محبت و سرزدن ها و لو با دست خالی نسبت به معمرین بسیار مهم و مؤثر است، چرا که علما و معمرین سرمایه هایی هستند که باید به واسطه قلم، نگاه و بینش آنها در عرصه های مختلف جامعه تولید محتوا کرد.

منبع: حوزه نیوز

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر