کد خبر: 17274
A
ابتکار:

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه شهر تهران تا 15اسفندماه 92، حدود 196روز هوای سالم داشت، گفت: با تدابیر دولت در راستای کاهش آلودگی هوا، تعداد روزهای سالم شهر تهران به 266روز رسید.

دیده بان ایران - معصومه ابتکار روز چهارشنبه در جلسه بررسی طرح ویژه گشت و پایش محیط زیست استان تهران با اشاره به اقدامات موثر دولت یازدهم در ارتقای کیفیت هوا افزود: در ابتدای دولت یازدهم، هشت کلان شهر کشور مشکلات حاد آلودگی هوا داشته و متاسفانه روزهای ناسالم در این شهرها بسیار زیاد بود و در شهر تهران مشکلات ناشی از آلودگی هوا باعث شد که ما تا 15اسفندماه حدود 196 روز هوای ناسالم بیشتر نداشته باشیم.
ابتکار گفت: امسال با تدابیر مختلف دولت و اجرای بیش از 40پروژه در ارتباط با کاهش آلودگی هوا توسط نهادهای مختلف از جمله وزارت صنعت، وزارت نفت، وزارت کشور، راهور ناجا، شهرداری ها و نهادهای دیگر، کیفیت هوا در شهرهایی همچون تهران، شیراز، اصفهان، کرج، مشهد، تبریز، اراک نسبت به سال 92 رو به بهبود است.
وی افزود: مدت زمان تحقق این برنامه ها 10 تا 15ساله است و برنامه های منسجم و مدیریت یکپارچه ای را می طلبد که این اراده در دولت هست.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پایش مضاعف محیط زیستی 71روزه برای استان تهران در آستانه سال نو اظهار کرد: 11 گروه در 11 محور محیط زیستی استان تهران مشغول پایش واحدهای مختلف صنعتی و کارخانه ای هستند.
ابتکار گفت: این گروه ها، از نظر پارامترهای مختلف، وضعیت هوا، وضعیت خروجی های مربوط به پساب ها، شرایط مربوط به پسماندهای صنعتی، آلودگی های ناشی از پسماندها، اطلاعات جمع آوری و رصد می شوند که اگر تخلفی در این حوزه ها اتفاق افتاده باشد، تذکر داده می شود.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه تاکنون 3 هزار واحد صنعتی و کارخانه ای پایش شده، اظهار کرد: از این تعداد به 800 مورد اخطار داده شده و اکثر این موارد مشکلاتشان را مرتفع کردند اما 146 واحد به دلیل رفع نکردن مشکلات زیست محیطی و همکاری نکردن به مراجع قضایی معرفی شدند.
وی با اشاره به ادامه داشتن پایش های محیط زیستی در استان تهران افزود: واحدهای صنعتی، کارخانه ای و معدنی، تکالیف روشنی در ارتباط با اجرای استانداردهای محیط زیستی دارند و دولت در سال 95 حدود مجاز خروجی های صنعتی را ارتقاد داد و این موارد به واحدهای صنعتی ابلاغ شد که جزء الزامات فعالیت واحدهای صنعتی است.
ابتکار با بیان اینکه پایش های شبانه محیط زیستی از سال 96 به طور جدی استمرار خواهد داشت، گفت: متاسفانه برخی از تخلفات محیط زیستی همچون سوزاندن و تخلیه پسماند به صورت شبانه اتفاق می افتد که این موضوع برای شهر تهران که معضلات متعدد زیست محیطی از جمله آلودگی هوا دارد، قابل قبول نیست.
وی ابراز امیدواری کرد: در ماه های باقی مانده از دولت یازدهم بتوانیم یک اقدام موثر و قانونی در ارتباط با پایش واحدهای صنعتی استان تهران انجام دهیم.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به آماده باش واحدهای حفاظت محیط زیست سراسر کشور در ایام نوروز اظهار کرد: تمامی این واحدها آمادگی کامل برای مقابله با تخلفات دارند و کشیک ها، بازرسی ها و نظارت های لازم در طول ایام عید ادامه دارد.
ابتکار گفت: سامانه ارتباطات مردمی 1540 در ایام عید فعال است و تمام اطلاعات مربوط به تخلفات را دریافت می‌کند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه طبیعت ایران ثروت وجودی و متعلق به همه مردم است، افزود: از مردم دعوت می کنیم تا در طول ایام تعطیلات نسبت به حفاظت و مراقبت از طبیعت حساس باشند.
  معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست روز چهارشنبه با حضور در اداره محیط زیست شهر تهران با همراهی ناصر مهردادی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و محمدحسین بازگیر رئیس اداره محیط زیست شهر تهران از مرکز مانیتورینگ پایش ایستگاه‌های سنجش کیفیت آلودگی هوای تهران و کنترل آنلاین واحد صنعتی بازدید کرد.

 

 

منبع: ایرنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر