کد خبر: 21587
A
وزیر بهداشت در حاشیه دومین روز از اجلاس مجمع جهانی بهداشت:

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه تمامی دستگاه‌های اجرایی باید رویکرد "سلامت محور" داشته باشند، ایران را در این امر موفق برشمرد و گفت: باید اهمیت به سلامت را در تمام دستگاه‌های اجرایی نهادینه کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، دکتر سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت در حاشیه دومین روز اجلاس مجمع جهانی بهداشت در ژنو گفت: مهمترین پیشنهادی که در اجلاس داشتیم، این بود که نباید نظام سلامتی داشته باشیم که به عنوان یک جزیره در کنار سایر واحدهای اجرایی کشور باشد بلکه باید اهمیت به سلامت را در تمام دستگاه‌های اجرایی نهادینه کنیم به نحوی که تمام وزارتخانه‌ها رویکرد سلامت محور داشته یا به عبارتی برای طرح‌های کلان و ملی پیوست سلامت وجود داشته باشد.

دکتر هاشمی با بیان این که این اقدام در ایران انجام شده است افزود: در حال حاضر شورای عالی سلامت و امنیت غذا به ریاست رئیس جمهوری و با حضور ۹ عضو کابینه برگزار می‌شود که تصمیمات مهمی در موضوعاتی مانند کاهش مصرف نمک، ترافیک، اسیدهای چرب، مواد افزودنی و سلامت روان تصویب می‌کند.

وزیر بهداشت افزود: در طول سه سال گذشته تفاهم‌نامه‌های دوجانبه‌ای بین وزارت بهداشت و وزارتخانه‌های دیگر منعقد شده و در حال حاضر وزارتخانه‌هایی مانند جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، فرهنگ و ارشاد اسلامی و نفت، با رویکرد سلامت محور عمل می‌کنند.

دکتر هاشمی با بیان این که توصیه ما ایجاد یک نظام سلامت مقاوم و همگانی‌سازی آن در دستگاه‌های مختلف است، خاطر نشان کرد: مانند مقوله خودمراقبتی که به مردم توصیه می‌شود، حکومت‌ها نیز باید خودمراقبتی را در تمام تصمیمات خود داشته باشند یعنی دستگاه‌های اجرایی هم آن را رعایت کنند تا در سال‌های آینده با موجی از بیماری‌ها مواجه نشویم.

وزیر بهداشت گفت: نمی‌شود تعدادی از دستگاه‌ها بیماری تولید کنند و تنها یک وزارتخانه با بیماری‌ها مبارزه کرده و حتی بخواهد از بیماری‌ها پیشگیری کند.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در اجلاس مجمع جهانی بهداشت بار دیگر تصریح کرد: ایجاد یک نظام سلامت به عنوان یک جزیره در هر دولتی تحت عنوان وزارت بهداشت هنر نیست و کارآیی ندارد. لذا تمام دستگاه‌های اجرایی و قضایی باید سلامت محور باشند. این موضوع در سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری نیز وجود دارد و جزو برنامه‌هایی است که در طول سه سال گذشته رعایت کردیم. زیرا در هر وزارتخانه‌ای کمیته سلامت وجود دارد و سعی شده است بر مقوله سلامت تاکید شود.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به تفاهم‌نامه‌های امضاء شده در حاشیه این اجلاس در خصوص تفاهم‌نامه همکاری با کشور برزیل اظهار داشت: این تفاهم‌نامه در زمینه‌های تولید واکسن، دارو و همچنین استفاده از تجارب طرفین برای کمک به محرومان در مناطق دوردست و افراد نیازمند به امضاء رسید.

دکتر هاشمی یادآور شد: برزیل کشور مهمی است و یکی از ۲۰ قدرت جهان به شمار می‌رود و حدود ۶۰۰۰ بیمارستان در این کشور فعالیت می‌کنند. یعنی در این کشور هفت برابر ایران بیمارستان وجود دارد.

وزیر بهداشت با بیان این که در کشور برزیل ۳۰۰ دانشگاه طب وجود دارد، گفت: بخش زیادی از خدمات درمانی در این کشور تحت پوشش بیمه است که البته ۵۰ درصد موارد در قالب بیمه خصوصی بوده و سهم آنها از تولید ناخالص ملی رقم قابل توجهی است. یعنی 10 درصد بودجه را به حوزه سلامت اختصاص داده‌اند.

دکتر هاشمی به امضاء تفاهم‌نامه با کشور عراق نیز اشاره کرد و محورهای این تفاهم‌نامه را توسعه صادرات به ویژه در حوزه دارو، واکسن و خدمات پزشکی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه ملاقات‌هایی نیز با وزرای بهداشت کشورهای انگلیس، ایتالیا و پاکستان داشتیم، تصریح کرد: قرار است امسال دبیر کل سازمان جهانی بهداشت انتخاب شود. یکی از کاندیداها از منطقه ما و از کشور پاکستان است و مهم است که برای سلامت تمام مردم جهان چه کسی این کرسی را تصاحب می‌کند.

دکتر هاشمی، معیار ایران برای رای دادن به دبیرکل سازمان جهانی بهداشت آینده را آشنایی وی با مشکلات سایر کشورها قلمداد کرد و افزود: دانستن مشکلات و معضلات مردم در اقصی نقاط جهان به ویژه کشورهای جهان سوم مهم و از اولویت‌های انتخاب دبیرکل است.

به گزارش وبدا، وزیر بهداشت در پایان با تاکید بر این که انتخاب دبیرکل سازمان جهانی بهداشت نباید سیاسی باشد افزود: این انتخاب نباید با سوگیری و جریان سازی قدرت‌های بزرگ همراه باشد و تصمیماتی اتخاذ کند که به نفع سلامت مردم باشد_ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر