کد خبر: 25905
A

رئیس سنی شورای پنجم گفت: اگر از هفت کاندیدای شهرداری تهران فردی از لیست انصراف دهد، افراد جایگزین در نظر گرفته خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛ جلسه شورای پنجم امروز در ساختمان شماره یک شورای شهر  برگزار شد، مقرر شده بود در این جلسه میثاق‌نامه نامزدهای آینده شهرداری تهران به تصویب برسد، اما پیش‌نویس  که پیش از این توسط کمیسیون حقوقی و نظارت تهیه شده بود، فقط بررسی شد و به تصویب نرسید.

مرتضی الویری؛ در تشریح جزئیات جلسه امروز این شورا گفت: امروز دو موضوع مورد بحث قرار گرفت، اول چارچوب برنامه نامزدهای شهرداری و دوم میثاق‌نامه یا تفاهم‌نامه‌ای که قرار است؛ نامزدهای نهایی آن را امضا کنند. بر این مبنا قرار شد؛ نامزدهای هفتگانه شهرداری تا دو هفته دیگر برنامه مکتوب خود را به شورای پنجم ارائه دهند.

وی ادامه داد: در هفته سوم مردادماه نیز جلسه علنی در شورای شهر برای استماع برنامه‌ها برگزار خواهد شد و نامزدها به سوالات پاسخ خواهند داد. در این جلسه خبرنگاران حضور خواهند داشت و اگر ممکن باشد؛ مردم هم می‌توانند به صورت اینترنتی و آنلاین جلسه را ببیند.

منتخب مردم در شورای پنجم با اشاره به اینکه در جلسه امروز چارچوب میثاق‌نامه مورد بحث و بررسی قرار گرفت، ادامه داد: این میثاق‌نامه سندی است که میان شورای شهر و شهردار آینده امضا خواهد شد و در آن به تبیین مواردی خواهیم پرداخت که در قانون شوراها ابهام دارد. یکی از این موارد به عزل و نصب‌ معاونان و مدیران شهرداری اختصاص دارد که باید با معیارهای شورای شهر سازگار باشد، البته این به معنای دخالت در کار شهرداری نیست.

این عضو شورای شهر آینده با اشاره به اخباری که در مورد بی‌اطلاعی برخی از کاندیداها برای سمت شهرداری منتشر شده است، تصریح کرد: این اظهارات به احتمال زیاد به عدم درک و تفاهم دو طرفه (میان برخی نامزدها و اعضای شورا) بازمی‌گردد به عنوان مثال فردی پیشنهاد نامزدی خود را شنیده است و در واکنش به آن گفته است، بررسی خواهد کرد، اما عضو شورا این امر را به منزله قبول پیشنهاد تلقی کرده است.  در هر حال از هفت نفری که به عنوان نامزد انتخاب کردیم فقط آقای بی‌طرف بود که اعلام کرد در جریان کاندیداتوری نبوده است.

رئیس سنی شورای شهر با تاکید بر اینکه تفاهم کامل میان اعضای شورای پنجم وجود دارد، افزود: از آنجایی که هنوز بندهای میثاق نامه تصویب نشده است، نمی‌توان به تشریح جزئیات پرداخت.

الویری در پاسخ به این سوال که نامزدها قبل از ارائه برنامه یا بعد از آن باید میثاق نامه را امضا کنند، گفت:   برخی پیشنهاد می‌کنند؛ پس از مشخص شدن نامزدهای نهایی میثاق‌نامه امضا شود. با این حال برخی معتقدند این هفت نفر قبل از ارائه برنامه‌های خود میثاق‌نامه را امضا کنند و این از مواردی است که در آینده در مورد آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

منتخب مردم در شورای پنجم با تاکید بر اینکه تعداد نامزدهای شهرداری ثابت است اما امکان دارد در اسامی آنها تغییری اتفاق بیفتد، افزود: ممکن است برخی از اعضا به کابینه دعوت شوند در این صورت اگر دو سه نفر به کابینه دعوت شوند یا خود انصراف دهند، نفرات بعدی وارد لیست خواهند شد تا دچار کمبود نباشیم.

او درباره زمانبندی دقیق فرآیند انتخاب شهردار گفت: تا دو هفته بعدی برنامه شهردار ارائه خواهد شد، در هفته سوم مرداد جلسه علنی شورای پنجم با حضور خبرنگاران برای ارائه برنامه برگزار می‌شود.

این عضو شورای شهر در پاسخ به این سوال که آیا برای انصراف از لیست شهردار زمانی مشخص شده است یا خیر گفت: برای انصراف زمانی پیش‌بینی نشده است، اما وقتی کاندیداها برنامه خود را ارائه دادند و به مرحله بالاتر رفتند، لیست قطعیت خواهد یافت.- ایلنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر