کد خبر: 26330
A

لایحه حمایت از محیط بانان پس از تصویب در هیات دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال شد

دیده بان ایران: علی تیموری پنجشنبه شب همزمان با هفته محیط بان در همایش تجلیل از محیط بانان برتر مازندران در ساری افزود : این لایحه پیش از ارسال به مجلس شورای اسلامی در هیات وزیران چکش کاری شد و برای تصویب در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفت .
وی مهم ترین بخش های لایحه حمایت از محیط بانان را معاضدت قضایی ، حمایت مالی و تسلیح این قشر به عنوان نیروی شبه نظامی اعلام کرد.
تیموری اظهار داشت : بر اساس پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست ، در لایحه حمایت از محیط بانان ، این قشر از بیمه مسئولیت مدنی برخوردار خواهند شد.
مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان محیط زیست توضیح داد : طبق این بند از لایحه چنانچه محیط بانان در هنگام انجام وظیفه دچار جراحت شوند و یا متخلفان زیست محیطی را دچار جراحت کنند، غرامت این بخش از سوی دولت پرداخت می شود.
به گفته وی ، در شرایط فعلی این بخش از سوی محیط بانان تامین می شود که هزینه های زیادی را به این قشر در هنگام انجام وظیفه تحمیل می کند .
** تناقض برداشتی از کار محیط بانان 
تیموری گفت که با قانون فعلی محیط بانان در قالب نیروهای اداری استخدام می شوند و از لحاظ حقوقی از نظام حقوقی که برای کارکنان دولت تعیین شده پیروی می کنند ، در حالی که کارشان به دلیل حفاظت از محیط زیست و داشتن اسلحه در زمره کارهای نظامی تعریف می شود.
مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید محیط زیست اظهار داشت : در این لایحه پیشنهاد ما قرارگیری این قشر در فهرست نیروهای شبه نظامی است که در صورت تصویب از مزایای نیروهای نظامی برخوردار خواهند شد و این کار افزایش حقوقی این قشر را به دنبال دارد.
به گفته وی ، در حال حاضر میزان پرداختی به محیط بانان با وجود توجه ویژه در دولت تدبیر و امید در مقایسه با کار سخت و انتظار مردم تعریف نشده است.
** تصویب 400 میلیارد ریال بودجه برای تجهیز محیط بانان
تیموری همچنین گفت که با پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست ، برنامه و بودجه با پرداخت 400 میلیارد ریال اعتبار برای خرید تجهیزات مورد نیاز محیط بانان در حفاظت از محیط زیست موافقت کرد.
وی افزود : بزودی سهم استانی این اعتبار توزیع و برای خرید تجهیزاتی چون موتورسیکلت؛ اسحله و سایر اقلام مورد نیاز در اختیار استان ها قرار می گیرد.
او ادامه داد : طبق قراردادی که محیط زیست با وزارت دفاع انجام داده ، موتورسیکلت از این وزارت خانه با ترک تشریفات خریداری و در اختیار استان ها قرار داده می شود.
در سطح کشور برای هر 6 هزار هکتار اراضی زیست محیطی یک محیط بان به استخدام این سازمان در آمد که این آمار برای کشورهای توسعه یافته به ازاء هر یک هزار هکتار است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر