کد خبر: 28100
A
سید امیرحسین فقهی

دکتر «سعید ستایشی» در حوزه علوم برق و کامپیوتر، فیزیک و مهندسی هسته ای (گرایش پرتو پزشکی) یک دانشمند بین المللی است و هرکسی با مراجعه به پایگاه های استنادی بین المللی نظیر Scopus و جستجوی نام ایشان و مشاهده شاخص های علمی و لیست مجلات معتبری که دستاوردهای پژوهشی شان را چاپ می کنند می تواند به جایگاه علمی بسیار بالای او پی ببرد.

دیده بان ایران: در حالی که قریب به چند روز دیگر سال تحصیلی جدید آغاز خواهد شد و دانشگاه های کشور بار دیگر شاهد حضور میلیون ها دانشجو خواهند بود همچنان تکلیف سکان دار آموزش عالی کشور مشخص نیست. در این بین بحث بر سر انتخاب گزینه پیشنهادی مورد نظر دولت دوازدهم برای پست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داغ است و این در حالی است که یکی از گزینه های مورد بحث، دکتر «سعید ستایشی» استاد دانشگاه پلی تکنیک است. "پروفسور سید امیرحسین فقهی" استاد تمام فیزیک هسته ای دانشگاه شهید بهشتی تهران و برنده دو دوره جشنواره جوان و بین المللی خوارزمی در ارتباط با وی متنی خواندنی را منتشر نمود که شاید برای شناخت بهتر این گزینه تصدی گری وزارت علوم کمک نماید.

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده به عنوان یک معلم این افتخار را دارم که در مقطع تحصیلات تکمیلی در کلاس درس اساتیدی چون دکتر ستایشی و شهید دکتر شهریاری که با یکدیگر دوست و همکار بودند تحصیل کرده ام. به یاد دارم هر دو بزرگوار به لحاظ اخلاقی از آزادگی و شهامت زایدالوصفی برخوردار بودند. دکتر شهریاری که دیگر در بین ما نیست و دکتر ستایشی نیز همان روحیات را دارند. 

از خصوصیات اخلاقی بارز ایشان سرسختی در مقابل ظلم و بی عدالتی و مهربانی با ضعفا و مظلومین و همچنین مردم داری است. به گونه‌ای که در مقابل تضییع حقوق شخصی خود با اغماض برخورد می کنند ولی در قبال تضییع حقوق مردم و بخصوص اساتید جوان و دانشجویان بسیار حساس و پیگیر هستند.

دکتر «سعید ستایشی» در حوزه علوم برق و کامپیوتر، فیزیک و مهندسی هسته ای (گرایش پرتو پزشکی) یک دانشمند بین المللی است و هرکسی با مراجعه به پایگاه های استنادی بین المللی نظیر Scopus و جستجوی نام ایشان و مشاهده شاخص های علمی و لیست مجلات معتبری که دستاوردهای پژوهشی شان را چاپ می کنند می تواند به جایگاه علمی بسیار بالای او پی ببرد.

در کنار تخصص اصلی که ذکر شد و با لحاظ نمودن علایق شخصی در حوزه علوم انسانی و همچنین با توجه به سوابق اجرایی که به عنوان معاون وزیر مخابرات در دوران جنگ تحمیلی داشتند یکی از مدیران موفق کشور در دوران پر افتخار دفاع مقدس شناخته می شوند و پس از آن دوران نیز که مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین مشاور امور مهندسی، تجهیزات پزشکی و هسته‌ای وزارت بهداشت را بر عهده داشته اند به جرأت می توانم بگویم شناختی جامع از حوزه های مختلف علم دارند و به خوبی ساختار دانشگاه های کشور و فرایندهای آموزشی و پژوهشی حاکم بر آن را می شناسند و آسیب‌شناسی جامعی از مشکلات برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در این حوزه در اختیار دارند.

تجمیع خصوصیت هایی نظیر شجاعت در برخورد با ظلم، صبر در برابر ناملایمات، خوش خلقی در برابر ضعیفان، اشراف و توانمندی بالا در حوزه های مختلف علمی و سوابق مدیریتی و تجربیات اجرایی در سطوح بالای مدیریت کشور ایشان را به عنوان یک گزینه برتر برای تصدی مسئولیت خطیر و ظریف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تبدیل می کند. 

البته با توجه به مواردی که مطلع هستم مدتها است ایشان از پذیرفتن مسئولیت های اجرایی دوری می کنند ولی با توجه به درخواست های مکرر دانشجویان، دوستان و همکاران دانشگاهی امیدوارم اگر خداوند متعال مقدر کرده باشد، مردم ایران و قشر فرهیخته دانشگاهی و بخصوص جوانان بتوانند از برکات حضور این انسان شریف و با شهامت در عرصه آموزش و پژوهش کشور برخوردار گردند.

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

سید امیر حسین فقهی

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر