کد خبر: 28168
A

نایب رئیس هیدرولیک کشور گفت: احیای دریاچه ارومیه بر اساس یک زمانبندی طولانی انجام می‌شود بطوریکه بیش از 10 سال زمان خواهد برد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران،  مهدی یاسی در حاشیه کنفرانس ملی هیدرولیک در جمع خبرنگاران  اظهار کرد: انجمن هیدرولیک از 23 سال پیش تشکیل شده که در این انجمن اساتید آب کشور و کارشناسان ذبده در این حوزه حضور دارند.

وی با بیان اینکه امسال شانزهمین کنفرانس به میزبانی دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد و سال آینده نیز این کنفرانس در شهر کرد برگزار می‌َشود، گفت: هدف این انجمن به عنوان یک نهاد مردمی استفاده از ظرفیت‌های علمی، تجربی و کارشناسی در احیای منابع آب در کشور است.

نایب رئیس هیدرولیک کشور به حدود 300 نفر کارشناس به عنوان عضو این انجمن اشاره کرد و گفت: با توجه به جدی بودن مشکل آب در کشور و چند بعدی بودن این مسئله انجمن این مجموعه در قالب 19 انجمن فعالیت خود را انجام می‌دهد. 

یاسی با اشاره به ارزیابی‌های انجام شده در قالب ستاد احیای دریاچه ارومیه یادآور شد: احیای این دریاچه بر اساس یک زمانبندی طولانی انجام می‌شود که بیش از 10 سال طول خواهد کشید. 

وی تصریح کرد: ما راهی جز احیای دریاچه ارومیه با راهکارهای منطقهی نداریم چرا که این دریاچه یک دریاچه محدود است که 60 درصد آب‌های آن از طریق آب‌های سطحی تامین می‌شود که در این حوزه اولویت با مدیریت رودخانه‌های همجوار و تنظیم آب در این رودخانه است.

نایب رئیس هیدرولیک کشور به چالش جدی آب در کشور اشاره کرد و گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه زنگ خطر را برای همه ما به صدا درآورده و باید برای حل بحران اب که بخش‌های مختلفی از کشور را فراگرفته تدبیری درست بیندیشیم تا شاهد ابعاد تازه‌ای از این بحران نباشیم. 

یاسی گفت: بحران به وجود آمده در دریاچه ارومیه سه استان کردستان، آذربایجان شرقی و غربی را به شدت تهدید می‌کند و هر چه سریع‌تر باید راهکارهای پیش‌بینی شده در احیای دریاچه ارومیه عملی شود. 

وی انتقال آب از ارس را به دریاچه ارومیه 10 درصد برنامه اجرایی در احیای این دریاچه اعلام کرد و افزود: انتقال آب از رودخانه زاب به میزان 18 درصد و مدیریت بخش کشاورزی به میزان 40 درصد سهم جدی در احیای این دریاچه دارد.

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر