کد خبر: 33664
A

نماینده ولی فقیه درامورحج و زیارت در دیدار مسوولان حج ترکیه با برشمردن جنایات وحشیانه گروهک تروریستی داعش گفت: جنایات های انجام شده گروهک های تکفیری داعش هیچ ارتباطی با اسلام ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، ازپایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر در دیدار با اکرم کلش رئیس شورای دینی و سلیم ارگون معاون و مسئول امور حج و زیارت سازمان دیانت ترکیه با بیان این که تروریست های تکفیری به نام دین لطمه بزرگی به اسلام وارد کردند که تا سال ها در ذهن مردم دنیا باقی خواهد ماند، اظهار کرد: ایران و ترکیه بعنوان دو کشور بزرگ و تاثیرگذارمی توانند نقش جدی تری را در منطقه ایفاء کنند.
وی تاکید کرد: ایران، ترکیه، سوریه، عراق، لبنان و برخی کشورهای دیگر خاورمیانه درکنارهم و با اتحاد یکدیگر می توانند در برابر توطئه های آمریکا موفق عمل کنند.
قاضی عسکر با حائز اهمیت خواندن روابط علمی و دینی بین دو کشور افزود: در حوزه مسایل دینی و نیزموضوع های حج دو طرف می توانند ارتباطات خود را جدی تر دنبال کنند.
وی اظهارکرد: اسلام دینی عقلانی، رحمانی و تمدن ساز است و همکاری اندیشمندان دو کشور در اصلاح ذهنیت غرب از اسلام بسیار موثر خواهد بود.
نماینده ولی فقیه نیز ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی را توطئه دشمن ذکر کرد و گفت: سردمداران آمریکا با ایجاد داعش بیشترین آسیب را به اهل سنت در عراق و سوریه وارد کردند.
وی ادامه داد: در خیابان های ترکیه با انفجار بمب اهل سنت را به خاک و خون کشید، از طرف دیگر، مگر فلسطینی ها شیعه هستند که آنها را به کام مرگ می فرستند و یا یمنی ها مگر شیعه می باشند که آنها را محاصره و کودکان و افراد کهن سال بر اثر وبا و گرسنگی می میرند.
قاضی عسکر با تاکید بر اینکه روابط دوستانه و خوبی درامور دینی بین علمای ایرانی و ترکیه ای وجود دارد، افزود: این فرصت خوبی است که اندیشمندان دو کشور برای معرفی اسلام حقیقی، رحمانی و عقلانی و بهره گیری معنوی و درست از کنگره عظیم حج استفاده کنند.
سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به این که دو کشور با توجه به ظرفیت و توانمندی های موجود برای همکاری های مشترک می توانند استفاده کنند، گفت: ما می خواهیم اسلامی را به دنیا معرفی کنیم که بتواند دنیا را اداره کند و برای مردم جهان پیام داشته باشد که این نیاز به همکاری و همفکری دارد.

** دینای اسلامی یکی از سخت ترین دوره های خود را تجربه می کند
رئیس شورای دینی ترکیه نیز با اشاره به اینکه دنیای اسلام یکی از سخت ترین دوره های خود را تجربه می کند، گفت: دشمنان اسلام با آموزش های غلط و سوء استفاده از بچه های مسلمان جنایت هایی را مرتکب شدند که هیچ ارتباطی با اسلام ندارد.
«اکرم کلشوی» از داعش بعنوان یک گروه جنایتکار نام برد و افزود: حال که دشمنان کارشان در این منطقه تمام شده و انتقال منطقه درگیری به نقاط دیگر دلیل واضحی است که دشمنان می خواهند مسلمانان با هم درگیرشوند.
وی با ابراز تاسف از این که در درون جامعه اسلامی کسانی بدنبال ایجاد درگیری هستند، تصریح کرد: دانشمندان و علمای بزرگ در حل اختلافات و کاهش درگیری ها بین مسلمانان باید پیشرو باشند.
وی همچنین از تلاش های نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت برای حضور ایرانیان درحج امسال تقدیر کرد و گفت: حج متعلق به همه مسلمانان است و اگر زائران ایرانی درحج حضور نمی یافتند یک بخش بزرگ از جامعه اسلامی در حج نبود و آن حج ناقص می ماند.

** اهل تسنن و تشیع در کنارهم و دوست یکدیگر هستند
مسئول امورحج و زیارت سازمان دیانت ترکیه با بیان این که نقش مهم علما در حل و فصل بحران ها تاثیرگذار است، گفت: در جهان امروز نقش عالمان دینی روز بروز درحال افزایش است
سلیم ارگون اظهار داشت: ما بعنوان علمای شیعه و سنی باید به دنیا اعلام کنیم که درکنار هم و دوست یکدیگر هستیم و از هم جدا نخواهیم شد.
وی افزود: علمای دو طرف باید با همفکری و شناخت بیشتر از یکدیگر برای خنثی کردن توطئه دشمنان امت اسلامی که هدف شان ایجاد درگیری بین شیعه و سنی است هرچه بیشتر تلاش کنند.
اجتمام/
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر