کد خبر: 34762
A

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اعلام خبر موافقت دیوان وقف شیعی عراق با واگذاری طرح توسعه حرم مطهر عسکریین علیهم السلام به ایرانیان گفت: طرح جامعه توسعه سامراء در شورای سیاست‌گذاری این ستاد تصویب شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، از ستاد بازسازی عتبات عالیات، حسن پلارک اظهار کرد: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت توسعه حرم مطهر عسکریین (ع)و نیز حضور چشمگیر محبان ائمه اطهار در سامراء در ایام و مناسبت‌هایی همچون اربعین، ستاد بازسازی عتبات عالیات از مدت‌ها پیش آمادگی خود را برای طراحی و اجرای پروژه توسعه این مکان مقدس به مسئولان عراقی اعلام کرده بود که سرانجام دیوان وقف شیعی با آن موافقت کرد که در حال نهایی کردن قرارداد این طرح هستیم.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات ادامه داد: در فاز نخست، طراحی طرح جامع توسعه حرم مطهر امامین عسکریین علیهم السلام به شعاع 300متری در دستورکار متخصصان ستاد بازسازی عتبات عالیات قرار گرفته است.
وی گفت: در این طرح توسعه، فضاهای زیارتی، اقامتی، فرهنگی و اداری متناسب با طراحی داخلی حرم احداث خواهد شد.
پلارک با بیان اینکه این حرم مطهر در واقع خانه پدری امام عصر(عج) است از دوستداران اهل بیت خواست تا با شماره‌گیری کد #110*780* در فیض توسعه حرم مشارکت کنند.
پلارک درباره علت تاخیر در اجرای طرح توسعه حرم مطهر سامراء یادآور شد: فعالیت عناصر تکفیری که تا همین چند ماه پیش در استان صلاح الدین حضور داشتند از یکسو و نیز جستجوی مالکان املاک پیرامون حرم مطهر از عمده دلایل تاخیر بود که با ریشه کن شدن شجره خبیثه داعش این موانع نیز برطرف شد.
براساس این گزارش، پس از دو واقعه تلخ انفجار در حرم مطهر امامین عسکریین(ع) توسط عناصر تکفیری، ستاد بازسازی عتبات عالیات به صورت جدی پروژه بازسازی و توسعه این حرم مطهر را در دستور کار خود قرار داد.
کار ساخت گنبد حرم مطهر امامین عسکریین (ع) در سال 89، کلید خورد.این گنبد که با مساحت یک هزار و 200 متر مربع بزرگترین گنبد‌ در اعتاب مقدسه به شمار می‎آید در تابستان 91 با بیش از 23 هزار خشت طلا، طلاکاری شد.پس از آن، ضریح مطهر، صندوقچه‌های قبور و درهای حرم با همت هنرمندان ایرانی ساخته و در سامراء به بهره‌برداری رسید.
سامراء مدفن امام هادی و امام حسن عسکری است که به حرم امامین عسکریین علیهم السلام مشهور است.در کنار مضجع مطهر این دو امام همام، مدفن نرجس خاتون مادر امام زمان و حکیمه خاتون عمه امام عسکری نیز قرار دارد.علاوه بر این، سامراء مدفن بیست و دو تن از امام‌‌زادگان و اعضای خانواده امام نیز هست، 5 نفر از این 22 نفر در پای قبور مطهر مدفون هستند.
این بزرگواران شامل عموهای امام زمان(عج)، سوسن خاتون مادر امام عسکری و نیز دو نفر از نوادگان امام موسی بن جعفر(مشهوربه ابراهیم ومحمد) هستند.این 2 نفر از متولیان اولیه بقعه مطهر بودند. بقیه (17نفر) دیگر در رواق باب المراد و باب المهدی مدفون هستند.علاوه براینها قبور چند نفر از شاگردان(طلاب) میرزای شیرازی بزرگ صاحب فتوای تحریم تنباکو در این مکان قرار دارد.
اجتمام ** 1931** 1776
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر