کد خبر: 35511
A

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با جدیت پیگیر مساله مصرف منطقی دارو در جامعه هستیم و تلاش می‌کنیم کمیته‌های نظارت بر مصرف دارو در بیمارستان‌ها نیز فعال شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، از سازمان غذا و دارو، دکتر غلامرضا اصغری روز شنبه افزود: تلاش می‌کنیم کمیته‌های نظارت در بیمارستان‌ها فعال شوند تا داروهایی که تجویز می‌شود به میزان مورد نیاز در اختیار بیماران قرار گیرد و از آنها استفاده مازاد و غیرمنطقی نشود.
وی ادامه داد: متاسفانه بحث مصرف منطقی دارو از موضوعاتی است که کمتر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.
اصغری تاکید کرد: باید افکار عمومی را متوجه این مطلب کرد که مصرف زیاد یا نابجا و غیرمنطقی دارو مانند مصرف سموم است.

**اعمال سقف واردات برای داروهای مشابه تولید داخل
رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: داروهای تولید داخل به شرطی مجوز تولید و ورود به بازار را دریافت می‌کنند که کیفیت‌ و استانداردهای مورد نظر سازمان غذا و دارو را داشته باشند.
اصفری با اشاره به سیاست‌های اخذ شده درباره داروهای وارداتی که مشابه داخلی دارند، گفت: برای حمایت از تولیدکنندگان داروی داخلی، برای داروهای وارداتی که مشابه داخلی آنها در کشور وجود دارد، سقف قرار داده‌ایم و بیش از 10 درصد از حجم بازار دارو را به آنها نمی‌دهیم.
وی خاطرنشان کرد: بر این اساس 90 درصد این بازار در اختیار تولیدکننده داخلی است و با این روش صنایع دارویی کشور تقویت می‌شود.
وی یادآور شد: البته این کار تنها به شرطی برای داروهای تولید داخل انجام می‌شود که کیفیت لازم را داشته باشند و بر این اساس اگر دارویی استانداردهای مورد نظر سازمان غذا و دارو را نداشته باشد، مجوز ورود به بازار نخواهد گرفت. بنابراین مردم مطمئن باشند که داروی بی‌کیفیت وارد بازار نخواهد شد.

**میزان مطالبات دارویی به 2400 میلیارد تومان رسید
رئیس سازمان غذا و دارو درباره تاخیر در پرداخت مطالبات دارویی و تجهیزات پزشکی نیز گفت: در حال حاضر حدود 10 تا 20 درصد از مطالبات دارویی و تجهیزات پزشکی پرداخت شده است به طوری که از سه هزار میلیارد مطالبه‌ای که در حوزه دارو وجود داشته است، مقداری از سوی تامین اجتماعی و بیمه سلامت ایرانیان پرداخت شده و میزان مطالبات دارویی به 2400 میلیارد تومان رسیده است.
اصغری افزود: بنابراین در حال حاضر شرایط‌ بدهی ها کمی بهتر شده است و امیدواریم با پرداخت‌هایی که در آینده نزدیک صورت می‌گیرد، اوضاع بهتر شود.
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر