کد خبر: 35675
A

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی در نشستی با همتای جمهوری آذربایجانی خود گفت: بعضا در رسانه ها و براساس نظر بدخواهان مطرح می شود که تعامل مرزبانی دو طرف ضعیف است و یا ترددهای غیرمجازی صورت می گیرد ولی ما هر دو کشور اعلام می کنیم که هیچ تردد غیرمجازی در مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان صورت نمی گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، سردار قاسم رضایی روز یکشنبه در حاشیه نشست یک روزه دهمین اجلاس مشترک مرزی ایران و جمهوری آذربایجان با بیان اینکه همچنین کالاهای غیرمجازی از مرزهای کشور ایران و جمهوری آذربایجان منتقل نمی شود، افزود: این موضوع بخاطر هماهنگی و تعامل بین مرزبانان و همه دستگاه های ذیربط در مرزها حاصل شده است.
وی در این نشست که در تهران برگزار شد، تاکید کرد: مرزبانی های دو کشور روابط تعریف شده و مثال زدنی دارند به نحوی که در مرزهای مشترک دو طرف هیچ مشکلی نداریم.
وی اظهار داشت: ایران و جمهوری آذربایجان روابط دیرینه و تاریخی با هم دارند و فرهنگ مشترکی هم دارند همچنین دو کشوری هستند که مردم و دولتمردان آنها به همدیگر علاقه مند هستند و در بسیاری از جاها منافع مشترکی دارند.
سردار رضایی افزود: از طرفی هم این دو کشور مرزهای مشترک در دریای خزر و در خشکی با هم دارند و ما 759 کیلومتر مرز مشترک در خشکی با جمهوری آذربایجان داریم و اینها ایجاب می کند که روابط و تعامل ما با هم بیشتر باشد.
سردار رضایی ادامه داد: در سال های گذشته به ویژه در 10 سال گذشته روابطی که بین دو دولت و دولتمردان دو کشور بوده این روابط و تعامل بین مرزبانان نیز بوده است و سالانه در تهران اجلاس مشترک مرزی ایران و جمهوری آذربایجان برگزار می شود. در کنار این، برخی مواقع در فرصت 3 تا 6 ماه در شهرهای مرزی مانند آستارا، پارس آباد و نخجوان این نشست ها برگزار می شود.

** مشکلی در مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان وجود ندارد
فرمانده مرزبانی ناجا گفت: امروز ناهماهنگی و مشکلی در مرزهای مشترک میان ایران و جمهوری آذربایجان وجود ندارد و اعلام می کنیم که در مرزهای استان های گیلان، اردبیل و آذربایجان مشکلی نداریم.
وی خاطرنشان کرد: روابط به حدی حسنه و نزدیک است که تردد برای زائران اربعین حسینی برای بیش از هشت هزار نفر بسیار آسان انجام شد و تردد سایر مسافران، تجار و بازرگانان و حتی کسانی که برای تفریح و امور گردشگری می آیند تسهیلات فراهم است.

** مرز بیله سوار 24 ساعته می شود
وی ادامه داد: اخیرا مسئولان وزارت اقتصاد و گمرک، جلسات هماهنگی برای 24 ساعته شدن مرز بیله سوار داشتند و ما هم نشست هایی داشتیم و قرار شد این بستر به صورت میدانی در آستارا و بیله سوار را فراهم کنیم و آن روندی که در 24 ساعته کردن مرزها وجود دارد هم اجرایی شود.
سردار رضایی همچنین اضافه کرد: برای ماه آینده قراردادی داریم و هماهنگی شده که در مرز آستارا، دو کشور نشستی بین مرزبانان داشته باشند و برای چگونگی اجرایی کردن ریل آهنی که آنجا احداث می شود برای تردد مسافران و کالاهایی که در مرز جابجا می شود، هماهنگی هایی صورت گیرد.
وی درباره دستاوردهای این سفرها برای مرزبانان دو کشور نیز گفت: همبستگی و تعامل بین دو کشور یکی از این دستاوردها است و زمانی که به مرزها می رویم مرزبانان درجه یک و دو ما، تعامل بالایی دارند و در همین هشت ماه گذشته نسبت به سال گذشته 30 درصد نشست ها و ملاقات های مرزی دو طرف افزایش یافته است و در حدی است که بتوانند تعامل برادرانه را ارتقا دهند و ما مشکلی در موضوعات مرزی مشترک با جمهوری آذربایجان نداریم.
وی درباره تفاهم نامه و نشست امروز نیز گفت: ما توافقاتی را سال گذشته در باکو داشتیم که بخشی از آنها اجرایی شده است و چند بند آن اجرایی نشده بود و در جلسه امروز دوباره تاکید شده که اجرایی شود که از جمله مسابقات ورزشی بین مرزبانان در رشته های مختلف و نشست هایی بین معاونان مرزبانی برای تبادل اطلاعات و اخبار بین مرزبانان است، البته خوشبختانه چون مشکلی بین این دو طرف وجود ندارد هیچ موضوع خاص و تنشی میان دو کشور مطرح نیست.
فرمانده مرزبانی ناجا ادامه داد: نشست های بین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان باعث شده که توافقات و تفاهم نامه ها آنقدر بالا برود و ما فقط نسبت به ارتقای اقدامات مثبت صحبت می کنیم.

** 30 درصد افزایش تردد مسافران بین ایران و جمهوری آذربایجان
سپهبد الچین قلی اف رئیس سرویس دولتی مرزبانی جمهوری آذربایجان نیز در حاشیه این نشست در پاسخ به این سوال که درباره سفرهایی که به ایران داشته و روابط دیپلماتیکی که با مرزبانان جمهوری اسلامی ایران داشتید را در چه سطحی ارزیابی می کنید و این مجموعه سفرها چه دستاوردی داشته است، گفت: سطح روابط و امنیت مرزها بسیار عالی بوده است و مرزهای مشترک ما، مرزهای دوستی و برادری است.
وی با بیان اینکه هیچ گونه مشکلی در مرزها وجود ندارد تصریح کرد: پس از انجام این ملاقات ها و دستاوردهای آن، تسهیل در تردد بوده است که آمارهایی در این زمینه وجود دارد و در 11 ماهه سال 2016 نسبت به سال 2017 ، با 30 درصد تردد مسافری و ترانزیتی مواجه بودیم که این رشد در سایه روابط و همکاری های متقابل حاصل شده است.
وی با بیان اینکه در این مدت نارضایتی و شکایت مسافران نیز نسبت به گذشته کمتر بوده است، اظهار داشت: تعداد مسافران از جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان و برعکس، در حال افزایش است و این افزایش رفت و آمدها نشان دهنده روابط دوستانه بین دو کشور است.
قلی اف افزود: امروز بین جمهوری آذربایجان و ایران مشکلی که قابل وصف باشد وجود ندارد و خوشبختانه هیچگونه مشکلی در مرزهای دو کشور نیست.
وی تاکید کرد: سال های متمادی است که این ملاقات ها و همکاری های متقابل بین مرزبانی ایران و جمهوری آذربایجان وجود دارد و روز به روز این روابط افزایش پیدا می کند و به طور قطع در آینده نیز این روابط توسعه می یابد.
رئیس سرویس دولتی مرزبانی جمهوری آذربایجان گفت: از دوست و برادرم سردار رضایی فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی ایران تشکر و قدردانی می کنم و این روابط ما الگویی برای مرزبانان کشورهای دیگر است.
نشست یک روزه دهمین اجلاس مشترک مرزی ایران و جمهوری آذربایجان با حضور سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا و سپهبد قلی اف رئیس سرویس دولتی مرزبانی جمهوری آذربایجان در محل فرماندهی مرزبانی ایران در تهران برگزار شد.
اجتمام ** 7268 **1569
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر