کد خبر: 35694
A

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در پیامی به مناسبت 12 آذرماه؛ روز جهانی «افراد دارای ناتوانی» تصریح کرد: امروزه توانبخشی مؤثرترین روش برای ارتقاء سلامت افراد دارای ناتوانی در تمام سطوح به شمار می‌رود و به شدت مورد توجه سیاست گذاران عرصه سلامت قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، از پایگاه اطلاع رسانی دولت، 'حسن قاضی زاده هاشمی' در این پیام خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی سعی دارد علاوه بر توسعه خدمات توانبخشی پزشکی که به حل مسائل درمانی افراد دارای ناتوانی می پردازد، مدل اجتماعی ناتوانی را نیز مورد توجه قرار دهد تا نگرش‌های منفی و گاه تبعیض هایی که منجر به عدم استقلال و برگشت این افراد به جامعه می‌شود، تا حد ممکن کاهش یابد.
وزیر بهداشت در پیام خود افزود: 12 آذر ( 3 دسامبر) روز جهانی «افراد دارای ناتوانی»، فرصت مناسبی است تا بیاموزیم و آموزش دهیم که در جهان معاصر و با پیشرفت دانش و فن‌آوری، واژه ناتوانی و محدودیت عملکرد باید در کنار مضامینی همچون توانبخشی، توانمندسازی و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی مطرح شود؛ لازمه این امر البته آگاه‌سازی و تغییر نگرش مسئولان و آحاد مردم به موضوع کم‌توانی و ناتوانی است.
وزیر بهداشت در پیامش با اشاره به اینکه امروزه توانبخشی مؤثرترین روش برای ارتقاء سلامت افراد دارای ناتوانی در تمام سطوح به شمار می‌رود و به شدت مورد توجه سیاست گذاران عرصه سلامت قرار گرفته است؛ افزود: در کشور ما نیز با افزایش آمار ناتوانی و کم‌توانی، به دلایل گوناگون از جمله: تغییر الگوی بیماری‌ها، افزایش شیوع اختلالات تکاملی و مغزی، آمار بالای تصادفات، افزایش جمعیت سالمندی، صدمات فیزیکی و روانی حاصل از بلایای طبیعی از جمله زلزله و...، لزوم توسعه خدمات جامع توانبخشی بیش از پیش احساس می شود.
در این پیام آمده است: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سعی دارد علاوه بر توسعه خدمات توان بخشی پزشکی که به حل مسائل درمانی افراد دارای ناتوانی می پردازد، مدل اجتماعی ناتوانی را نیز مورد توجه قرار دهد تا نگرش‌های منفی و گاه تبعیض هایی که منجر به عدم استقلال و برگشت این افراد به جامعه می‌شود، تا حد ممکن کاهش یابد.
همچنین با توجه به مفاد سیاست‌های کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، برنامه‌ریزی برای گسترش خدمات توانبخشی، بهره گرفتن از فن‎آوری و نیز تقویت آموزش و پژوهش در مقوله ناتوانی آغاز شده است.
همزمان با این اقدامات، لازم است ساختارهای ضروری برای ایجاد یک سامانه جامع اطلاعات و آمار در حوزه توانبخشی فراهم آید تا بتوان نظام ارجاع، سطح بندی خدمات و تدوین بسته‌های جامع توانبخشی و توانمندسازی افراد دارای ناتوانی و کم‌توانی را سامان داد.
در پایان پیام وزیر بهداشت، درمان و اموزش پزشکی آمده است: امیدوارم با اتکال به خداوند متعال و مشارکت همه بخش‌ها اعم از دولتی، غیردولتی و خیرین محترم، بتوانیم خدمات مطلوب‌تری به هموطنان عزیز دارای ناتوانی ارائه دهیم.
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر