کد خبر: 37015
A

هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در تهران با تاکید بر اینکه باید به همه ابعاد امنیت توجه داشته باشیم، گفت: توجه به بحث تغییرات اقلیمی و ارتباط آن با امنیت انسانی ضرورت دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، گری لوییس روز شنبه در سمینار حکمرانی و امنیت منطقه ای در غرب آسیا که در دانشکده مطالعات جهان برگزار شد افزود: امنیت واژه سیاسی است که معانی متفاوتی دارد و به معنای پناهندگان، آوارگان سومالی، تغییر اقلیم و موارد دیگر است.
وی ادامه داد: با نگاه به مفهوم امنیت در روابط بین الملل خواهیم دید که چقدر تغییر داشته ایم، این تغییرات به گسترده شدن مفهوم امنیت منتهی شده است به طوری که ما شاهد تغییر در امنیت انسانی و امنیت زیست محیطی هستیم، تعبیری که در مفهوم امنیت آمده بسیار کمتر از آن چیزی است که انتظار داشتیم.
هماهنگ کننده سازمان ملل در تهران گفت: بسیاری از افراد از آنچه در سوریه اتفاق افتاد آگاهی دارند اما کسی از تغییر اقلیم( تغییرات آب و هوا) که بر امنیت انسانی اثر می گذارد، چندان آگاه نیست در حالی که این تغییرات می تواند جان انسان ها را به خطر بیندازد.
لوییس یادآور شد: بیابان زایی ،جنگل زدایی، تولیدات صنعتی مواردی هستند که وقتی به وجود می آیند ما فکر می کنیم در حال صنعتی سازی و تولید محصول خاصی هستیم در حالی که در حقیقت در حال تخریب محیط زیست هستیم.
وی با اشاره به سخنرانی امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه بیان کرد: مکرون هفته گذشته به خوبی به بحث تغییرات اقلیمی اشاره کرد، او اشاره جدی و پنهانی به افرادی داشت که جریان مبارزه با تغییر اقلیم سنگ اندازی می کنند، افرادی که می گویند دیگران به کشور من نیایید در حالی که خطر تغییرات آب و هوایی را نمی بینند.
وی تاکید کرد: آینده اکنون در حال رخ دادن است، در واقع باید بیدار شویم و به امنیت در ابعاد دیگری فکر کنیم.
هماهنگ کننده سازمان ملل در تهران با اشاره لزوم توجه به بحث تغییرات اقلیمی و ارتباط آن با امنیت انسانی گفت: افزایش آگاهی در مورد تغییرات اقلیم، استفاده از فناوری های متحول کننده، ارتقا و بهبود توانمندی ها برای رویارویی با پدیده های پیچیده، گسترش برنامه های همکاری های بین المللی و برنامه ریزی برای دهه های آینده از جمله مسایلی است که با توجه به آن ها می توانیم امنیت انسانی در جهان را افزایش دهیم.
به گزارش ایرنا سمینار حکمرانی و امنیت منطقه ‌ای در غرب آسیا در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار شد.

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر