کد خبر: 39882
A

مسئول تاسیسات شرکت برق حرارتی وزارت نیرو گفت: کپسول اطفای حریق در طبقه ۴- این ساختمان خودبه‌خود فعال شده و با پرتاپ پودر اطفای حریق که با حرارت همراه بوده روی اسناد و کاغذها، باعث مشتعل‌شدن این کاغذ‌ها شده است. یک مخزن ۳ هزار لیتری گازوئیل در حیاط این شرکت هنوز باقی مانده است که این مخزن برای مواقع ضروری استفاده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران؛ بنابر اعلام روابط عمومی سازمان اورژانس کشور، پنج تن از این مصدومان به مراکز درمانی منتقل و چهار تن نیز در محل درمان شدند.چهار دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس تا پایان عملیات در محل حادثه مستقر خواهند بود.

با گذشت 20 ساعت از وقوع آتش‌سوزی در ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو و اطفای آن در میدان ولیعصر تهران همچنان در طبقات منفی ساختمان بویژه طبقه 1-  کانون آتش بالاست و آتش‌نشانان بیش از 4 ایستگاه و 2 گروه نجات همچنان مشغول عملیات هستند. 

فرمانده عملیات دستور تخلیه خبرنگاران و عکاسان از ساختمان را داده‌اند. 

علاوه بر این، کارمندان و مسافران هتل جنب ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو و سایر ساختمان‌های اطراف در حال تخلیه ساختمان‌های مجاور هستند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی: احتمال تغییر مدل عملیات وجود دارد.

در طبقه منفی پنج ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو موتورخانه ای وجود دارد و به مسئولان سازمان آتش نشانی گفته شده که در آنجا 20 هزار لیتر آب وجود دارد و این در حالی است که اطلاعات دیگری به آتش نشانان داده نشده است.

این ساختمان چون فلزی است و ضرورت دارد در حین عملیات احتیاط لازم نسبت به خطرات موجود انجام شود عملیات به کندی پیش می رود.

چه مدارکی در آتش ساختمان شرکت برق حرارتی وزارت نیرو سوخت؟

مدیرکل پدافند غیرعامل وزارت نیرو: هنوز آتش نشانان به کانون آتش نرسیده اند. هیچ ذخیره سوختی در ساختمان برق حرارتی وجود نداشت.

شعله وری آتش گسترده نیست اما دود امکان مهار آتش را تا این لحظه گرفته است.

خوشبختانه به موقع تمامی افراد از ساختمان تخلیه شدند و تمام مدارک مهم نیز به بیرون از ساختمان انتقال داده شده است. بخشی از مدارک راکد و قدیمی که در فرآیند الکترونیکی سازی اسناد به فایل های الکترونیکی درآمده بودند، در آتش سوختند.

یکی از همسایگان ساکن در ساختمان روبروی محل حادثه: از دیروز که آتش سوزی اتفاق افتاد دود شدیدی در خانه های ما وارد شده به قدری که نمی‌توانستیم نفس بکشیم.

به ما دستور تخلیه ساختمان مان را دادند و در حال حاضر هم اجازه بازگشت به خانه و برداشتن وسایل ضروری مان را نمی‌دهند.

این ساکن خیابان ولیعصر گفت: ما در حال حاضر به مانند افراد آواره هستیم که جایی برای سکونت نداریم.

سخنگوی شرکت ملی گاز: گاز 200 مشترک اطراف ساختمان قطع شد

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به آتش‌سوزی ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو، گفت: برای ایمنی بیشتر شرکت ملی گاز ایران، گاز ۲۰۰ مشترک اطراف این ساختمان را قطع کرد.

مجید بورجارزاده  با بیان این‌که گاز ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو روز گذشته به محض آتش‌سوزی قطع شد، افزود: از صبح امروز گاز دو کوچه بالا و پایین این ساختمان که شامل ۲۰۰ مشترک می‌شود برای ایمنی بیشتر قطع شد.

وی به این سوال که گاز این مشترکین چه زمانی وصل می‌شود، اظهار کرد: تا زمانی که فرمانده عملیات مدیریت بحران و آتش‌نشانی به ما اجازه ندهند گاز این مشترکین وصل نخواهد شد.

 

آتش سوزی وزارت نیرو

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی گفت: ساعت ۱۰:۰۶دقیقه صبح دیروز (دوشنبه) به ما اطلاع دادند که آتش سوزی در ساختمان برق حرارتی در خیابان ولیعصر بالاتر از میدان ولیعصر به وقوع پیوسته و کابین آسانسور دچار حریق شده است، بلافاصله به محل اعزام شدیم. پس از رسیدن به محل وقوع آتش سوزی مشاهده شد که حریق در محل بایگانی پرونده‌ها در طبق منفی چهار به وسعت ۳۰۰ الی ۴۰۰ متر روی داده و با توجه به وسعت محل و انباشت کاغذ و مواد آتش گیرنده و ورودی‌های مختلف، مهار آتش سوزی به سختی انجام شد. حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر از کارکنان و ارباب رجوع را در همان دقایق اولیه از داخل ساختمان خارج کردیم و به هیچ یک آسیبی وارد نشد، فقط آتش نشان‌هایی که دچار دود گرفتگی شده بودند به مراکز درمانی جهت مداوا اعزام شدند.

وی در بیان علت وقوع حادثه گفت: الان به صراحت نمی‌توان علت آتش سوزی را مشخص کرد و پس از اطفای کامل حریق، کارشناسان بررسی و نتیجه قطعی را اعلام خواهند کرد. با نصب فن‌های بزرگی در ساختمان تلاش داریم تا دود حاصل از آتش سوزی را از ساختمان خارج کنیم، ولی به دلیل بالا بودن درجه حرارت هنوز قادر نیستیم به نقاط مرکزی در طبقه منفی ۴ که آتش سوزی از آنجا آغاز شده است نفوذ کنیم. به دلیل وجود دود غلیظ قادر نیستیم در ساختمان مانور زیادی انجام دهیم ولی بطور کلی بخش زیادی از آتش مهار شده و تلاش می‌کنیم این حادثه با کمترین خسارت جانی و مصدومیت مهار شود.

 

همچنین محمدعلی نجفی شهردار تهران صبح امروز در محل آتش‌سوزی ساختمان وزارت نیرو در خیابان ولیعصر حاضر و پس از بازدید از محل با آتش‌نشانان گفت‌وگو و از  آخرین  وضعیت ساختمان‌های مجاور ساختمان وزارت نیرو مطلع شد. 

نجفی با اشاره به شرایط ساختمان وزارت نیرو گفت: احتمال ریزش ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو و یا نشست آن وجود دارد و به همین جهت ساختمان‌های اطراف از شب گذشته تخلیه شده است. 

روز گذشته ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو دچار آتش‌سوزی شده بود که 50 نفر از افراد حاضر در ساختمان تخلیه شدند.

آخرین اخبار از وضعیت آتش‌سوزی ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو در میدان ولیعصر حکایت از آن دارد که نیروهای آتش‌نشانی به دلیل افزایش احتمال تخریب ساختمان برق حرارتی در خیابان ولی عصر(عج) درحال تخلیه و خروج از ساختمان هستند.

علاوه بر این، کارمندان و مسافران هتل جنب ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو و سایر ساختمان‌های اطراف در حال تخلیه ساختمان‌های مجاور هستند.

آتش سوزی وزارت نیرو

این ساختمان به سیستم خاموشی اتوماتیک مجهز بوده است اما گفته می‌شود موثر عمل نکرده است.

گفته می‌شود از سوی سازمان آتش نشانی پیش از این سه فقره اخطار برای رعایت نکات ایمنی به مسئولان این ساختمان داده شده است. که داوری نسبت به توجه مسئولان به این اخطاریه ها اظهار بی اطلاعی کرده و گفت باید پرونده ساختمان بررسی شود.

تصویر اخطاریه آتش نشانی به ایمنی ساختمان برق حرارتی

آتش سوزی وزارت نیرو

 
کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر