کد خبر: 43132
A

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شاهرود: از این پس، در صورت توهین به شهروندان، فرد توهین کننده باید بنر عذخواهی از شهروندان و یا شاکیان خصوصی خود را در همان محل وقوع جرم، نصب کند.

 اعمال مجازات های جایگزین یکی از راهبردهای دستگاه قضایی برای کاهش ورودی زندان ها است ، در همین راستا دادستان شاهرود نصب بنر عذرخواهی توهین کنندگان را به عنوان یکی از راه های کاهش پرونده های قضایی در دستور کار قرار داده است.

به گزارش دیده بان ایران به نقل از ایرنا، پیشگیری از وقوع جرم یکی از برنامه هایی است که از سال گذشته به صورت جدی در دستور کار مجموعه قضایی شهرستان شاهرود قرار گرفته است. اجرای بیش از 100 برنامه از جمله دیدار چهره به چهره دادستان با دانش آموزان در مدارس، جمع آوری سلاح های سرد و همچنین آغاز طرح جمع آوری سلاح های گرم و شکاری غیر مجاز از جمله این اقدامات است.

همچنین به منظور کاهش ورودی زندان های شهرستان، در 2 سال گذشته برای 624 فقره جرم، مجازات های جایگزین حبس در نظر گرفته شده است. اجرای طرح اصلاح ذات البین نیز با همکاری واحد های مشاوره در کلانتری ها، شورای حل اختلاف و دادسرا، تاثیر زیادی در کاهش جمعیت کیفری داشته است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شاهرود روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد : از این پس، در صورت توهین به شهروندان، قرد توهین کننده باید بنر عذخواهی از شهروندان و یا شاکیان خصوصی خود را در همان محل وقوع جرم، نصب کند.

حسین رجبی تصریح کرد: با توجه به زیاد شدن پرونده های توهین در شهرستان، از این پس در راستای اجرای تبصره یک ماده 14 قانون آیین دادرسی کیفری، فرد توهین کننده باید در همان محل بنر عذرخواهی را نصب کند.

دادستان عمومی و انقلاب شاهرود مردم را به رعایت حقوق یکدیگر فراخواند و افزود: پیشگیری از وقوع جرم نیازمند همکاری مردم و همه دستگاه ها بوده و می تواند علاوه بر کاهش ورودی پرونده های قضایی و کاهش زندانیان، رفع بسیاری از آسیب های اجتماعی را نیز در پی داشته باشد.

وی با اشاره به کاهش ورودی زندان شاهرود در سال گذشته یادآور شد: پارسال 879 تن وارد زندان شاهرود شدند در حالی که این آمار به نسبت مدت مشابه سال قبل از آن با کاهش 51 نفری رو به رو بوده است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شاهرود اضافه کرد: همچنین با هدف کاهش جرایم خشن، طرح جمع آوری سلاح های گرم و شکاری غیر مجاز از اردیبهشت ماه آغاز شده است.

رجبی ادامه داد: در طرح جمع آوری سلاح های سرد در تابستان پارسال نیز 200 قبضه سلاح با همکاری نیروی انتظامی از سطح شهرستان جمع آوری شد.

شهرستان شاهرود 240هزار نفر جمعیت دارد. روزانه بین 70 تا 100 تن به صورت مستقیم در مجموعه قضایی شهرستان شکایت می کنند.

میانگین زمان رسیدگی به پرونده های قضای در شاهرود از 82 روز کاری در ابتدای سال 93 به کم تر از 35 روز در پایان سال 96 رسیده است.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر