کد خبر: 45509
A

این لایحه اصلا قرار نیست زنان را از تشکیل یا حضور در خانواده‌ها بازدارد بلکه قرار است با نگاه همه‌جانبه‌نگر، فضایی را فراهم کند که زنان و مردان و فرزندانشان کنار هم در خانواده‌ای سالم و پویا زندگی کنند

نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس در واکنش به منتقدان لایحه تامین امنیت زنان می‌گوید این لایحه، شامل حمایت از مردان هم می‌شود.

به گزارش دیده بان ایران؛ فاطمه ذوالقدر با اشاره به این که لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت با 92 ماده از سوی دولت به قوه قضاییه فرستاده شده است،‌ به پانا گفت:‌ با توجه به حساسیت‌هایی که این موضوع داشت،‌ لایحه به این نهاد سپرده شده تا نظر تخصصی بدهد. در آخرین خبرهایی که به ما رسیده،‌ 40 ماده از این لایحه حذف شده و دلیلی که برای این حذف اعلام کرده‌اند این بوده که این مواد تکراری بوده است ضمن این که تلاش شده از جرم‌انگاری زیاد فاصله بگیرد و همچنین حمایت از مردان در چارچوب خانواده را هم شامل شود. ما پیگیر مواد حذف شده بودیم و بعد از دیدن آنها این اطمینان خاطر حاصل شد که این لایحه همچنان بازدارندگی دارد.

در پاسخ به کسانی که لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت را ناکارآمد یا ضدخانواده می‌دانند،‌ باید بگویم این لایحه اصلا قرار نیست زنان را از تشکیل یا حضور در خانواده‌ها بازدارد بلکه قرار است با نگاه همه‌جانبه‌نگر، فضایی را فراهم کند که زنان و مردان و فرزندانشان کنار هم در خانواده‌ای سالم و پویا زندگی کنند.

نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین اشاره کرد:‌ در یک ماه گذشته اعضای فراکسیون زنان مجلس با اعضای قوه قضاییه جلسه داشتند و درخواست کردند این لایحه را مورد بررسی سریع‌تر قرار دهند. هر زمانی هم که این لایحه به دست ما برسد،‌ به آن دو فوریت می‌دهیم که سریع‌تر در مجلس به تصویب برسد.

او با اشاره به تاثیرات این لایحه در زندگی زنان گفت: با توجه به شرایطی که در آن هستیم،‌ لازم بود بعضی از موارد صرفا به عنوان ناهنجاری دیده نشود بلکه به عنوان یک رفتار خشونت‌آمیز به رسمیت قانونی دربیاید و برای آن مجازات تعیین شود که بازدارندگی بیشتری داشته باشد. عده‌ای انتقاد می‌کنند که چرا به فکر جرم‌انگاری هستید اما معتقدیم همانقدر که باید بر پیشگیری تاکید کرد،‌ نگاه قانونی هم برای کاهش جرایم لازم است. لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت، هم نگاه پیشگیرانه،‌ هم نگاه قانونی و هم نگاه اجرایی از جمله تعیین وظایف خانه‌های امن و سامان‌سراها و ... را مد نظر قرار داده است و در عین حال، توجهی به خشونت‌هایی که علیه مردان در خانواده انجام می‌شود هم دارد.

ذوالقدر در پاسخ به منتقدان این لایحه هم گفت: سوگیری‌های متفاوتی می‌تواند وجود داشته باشد اما در پاسخ به کسانی که لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت را ناکارآمد یا ضدخانواده می‌دانند،‌ باید بگویم این لایحه اصلا قرار نیست زنان را از تشکیل یا حضور در خانواده‌ها بازدارد بلکه قرار است با نگاه همه‌جانبه‌نگر، فضایی را فراهم کند که زنان و مردان و فرزندانشان کنار هم در خانواده‌ای سالم و پویا زندگی کنند. خشونت‌های خانگی که با خلاء قانونی مواجه است و اکنون شاهد آن هستیم،‌ در جامعه امروز قابل پذیرش نیست و به جای انتقادهای بی‌مورد از اقداماتی که برای بهبود وضعیت زنان به کار گرفته می‌شود، بهتر است با هم‌اندیشی به اعتلای وضعیت زنان کشورمان کمک کنیم.

ذوالقدر درباره اخبار منتشرشده با موضوع تجاوز به تعدادی از دختران ایرانشهری هم گفت: در مجلس پیگیر این موضوع هستیم، الان برای اظهارنظر زود است چون خبرهای متناقضی به گوش می‌رسد و مقامات قضائی فقط یه مورد شکایت را تایید کرده‌اند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر