کد خبر: 49153
A
رئیس پلیس آگاهی ناجا خبر داد؛

رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه وجوه نقد و طلای برخی از منازل مسکونی از پول شعب بانک‌ها هم بیشتر است، به مواردی جالب از سرقت‌های کلان از منازل مسکونی اشاره کرد. متأسفانه حتی مدیرانی بوده‌اند که تعداد قابل توجهی سکه طلا از منازلشان به سرقت رفته؛ مثلاً در یک پرونده که حدود 80 تا 90 سکه طلا از منزل یکی از مدیران به سرقت رفته بود، من به این مدیر اعتراض کردم که اصلاً نگهداری این مقدار سکه در منزل، منطقی ندارد. وی در جواب گفت، من فلان جا فلان پست را داشتم و زمان تودیع، فلان تعداد سکه به من دادند؛ فلان جا هم مدیر بودم و در تودیعم باز هم تعدادی سکه گرفتم؛ این فرد در 15 سال 4-5 جا عوض کرده بود و همه سکه‌هایی که در زمان تودیعش گرفته بود را در منزل نگهداری میکرد

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ سردار محمدرضا مقیمی در واکنش به تاثیراتی که افزایش قیمت‌ها و طبعاً کاهش قدرت خرید در جرائم خرد و خشن خواهد داشت گفت: آمارهای موجود نشان می‌دهد که در 4 ماهه ابتدایی امسال خوشبختانه شاهد کاهش 7 درصدی وقوع جرائم خشن بوده‌ایم و بعید می‌دانم شرایط اقتصادی موجود به افزایش وقوع جرائم خشن بینجامد که البته بخشی از این کاهش وقوع، مربوط به پای کار بودن همکارانمان است و بخش عمده دیگر مرتبط با مسائل فرهنگی مردم.

 

رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه وقوع جرائم در کشور تابعی از عوامل متعدد از جمله وضعیت اقتصادی، فرهنگ مردم، عملکرد پلیس و ... است، افزود: برخلاف جرائم خشن، متأسفانه در جرائم و سرقت‌های خرد شاهد افزایش وقوعات هستیم و با توجه به گران شدن قیمت انواع ارزها، دلار، طلا و سکه، سرقت از منازل افزایش یافته است.

 

او با تاکید بر اینکه «منازل»، بانک نیستند، با انتقاد از نگه‌داری ارز، پول و طلا در منازل گفت: ما مستمراً به مردم هشدار داده‌ایم که از نگهداری طلا، وجوه نقد و ارز در منازلشان اجتناب کنند ولی متأسفانه هنوز شاهد مواردی هستیم که در سرقت از منازل میلیون‌ها تومان پول به سرقت می‌رود.

 

مقیمی ادامه داد: شما ببینید یک شعبه بانک، با آن همه دوربین، تجهیزات امنیتی، گاوصندوق و مواردی از این دست چقدر نقدینگی در داخل شعبه نگه‌داری می‌کنند؟ ولی در مقابل ما منازلی را داریم که چندین برابر وجوه نقدی که در شعب بانکی نگه‌داری می‌شوند در آن‌ها قرار دارند و این در حالی است که هیچ تجهیزات امنیتی و کنترلی هم وجود ندارد و حتی درب برخی از این منازل آنقدر بی‌کیفیت و ناایمن است که با یک ضربه باز می‌شود.

 

رئیس پلیس آگاهی ناجا افزود: در 4 ماه اخیر سرقت منازل 10 درصد افزایش داشته است و البته با توجه به اینکه اولویت کشفیات ما در سرقت، کشف پرونده‌های سرقت از منازل است، میزان کشفیات سرقت از منازل نیز 11 درصد افزایش داشته است.

 

او با تاکید بر اینکه منازل مسکونی شهروندان باید عاری از نقدینگی شود گفت: ما مواردی داشته‌ایم که از یک منزل مسکونی 200 میلیون تومان، 700 میلیون تومان و حتی در یک فقره سرقت میلیاردی شمش‌ طلا انجام شده است و این نقدینگی بالا در منازل، جذابیت سرقت منازل را افزایش داده است.

 

مقیمی با اشاره به یک مورد از سرقت منازل گفت: متأسفانه حتی مدیرانی بوده‌اند که تعداد قابل توجهی سکه طلا از منازلشان به سرقت رفته؛ مثلاً در یک پرونده که حدود 80 تا 90 سکه طلا از منزل یکی از مدیران به سرقت رفته بود، من به این مدیر اعتراض کردم که اصلاً نگهداری این مقدار سکه در منزل، منطقی ندارد. وی در جواب گفت، من فلان جا فلان پست را داشتم و زمان تودیع، فلان تعداد سکه به من دادند؛ فلان جا هم مدیر بودم و در تودیعم باز هم تعدادی سکه گرفتم؛ این فرد در 15 سال 4-5 جا عوض کرده بود و همه سکه‌هایی که در زمان تودیعش گرفته بود را در منزل، آن هم در کشوی میز توالت نگه‌داری می کرد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

 • روشی که سارقین منزل و محل کار را بیچاره میکند

  اگر سارق تصمیم بگیره از جایی سرقت بکنه، با روشهای فعلی که انجام میشه، چه بانک باشه چه خونه و چه محل کسب، سرقتش را انجام میده چون مردم واقعا نمیدونن چجوری باید ورود سارقین به منزل و محل کارشون را غیر ممکن کنند و متاسفانه پلیس هم با مراعات در اطلاع رسانی روشهای سرقت، مردم را در لبه تیغ مواجهه با سارقین قرار میده.

  برای مثال، تو جامعه تفکر اشتباهی جا افتاده که دریهایی که ماهیت فلزی دارند به عنوان درب ضد سرقت جایگزین دربهای قدیمی میکنند و تصور میکنند دیگه خونه هاشون را در مقابل سارقین روئین تن کردند در حالیکه سارقینی که از درب ورودی وارد میشن، اصلا به نوع در نگاه هم نمیکنند و فقط متمرکز بر باز کردن یا تخریب قفلهای نصب شده روی درب خواهند شد. برای اینکه فقط همین موضوع براتون روشن بشه، کافیه فرض کنید یکی از بهترین کیفیت دربهایی که تحت عنوان ضد سرقت به مردم معرفی میشوند را نصب کردید و کلید قفل را گم کردید!!! یقینا اینطور فکر نمیکنید که دیگه نمیتونید وارد خونه یا محل کارتون بشید??!!! چون به راحتی از یک کلید ساز میخواهید که قفل اون درب بسیار قوی که تحت عنوان ضد سرقت نصب کردید را باز کنه!!!
  حالا کلید ساز یا دوست داره با شاه کلید و بدون تخریب قفل را باز کنه و یا توپی قفل را با پیچگوشتی، انبرقفلی یا دریل تخریب کنه که یه مغزی هم بفروشه؟؟!!! “سارقین هم دقیقا با همین روشها وارد منزل و محل کار مردم میشوند”با این تفاوت که سارقین، دیلم زنی قفل را هم به روشهای بالا اضافه کرده اند؟؟!!
  پس در مقابل سارقینی که درب واحد را هدف ورود مجرمانه خودشون قرار میدهند، فقط قفل درب باید ضد سرقت باشه، به صورتی که اگر روی یک درب چوبی معمولی هم نصب شده باشه، بدون هیچ بهانه و اما و اگری، سارقین نتوانند از طریق درب واحد وارد شوند و نه تنها هیچ یک از تولید کنندگان یا فروشنگان دربهای به اصطلاح ضد سرقت جرات طرح رسمی چنین ادعایی را ندارند بلکه این مهم ممکن نخواهد شد مگر قفل در مقابل شاه کلید، هک، توپی زنی و دیلم زنی به معنای واقعی غیر قابل نفوذ باشه که در حالا حاضر فقط قفل ضد دیلم مرد نگهبان چنین مشخصه ای داره که ضمانت میده اگر روی درب نصب شد و سارقین تونستند از طریق درب وارد شوند، کل خسارت سرقت را پرداخت میکنه.

  بعد از درب ورودی، معابر دیگه منزل و محل کار باید غیر قابل نفوذ بشه، از جمله پنجره ها، بالکن، نورگیر، کانال کولر و گاها دودکشهای بزرگ شومینه ها که در این مورد، نمیشه هیچ نسخه ثابتی برای تمام این موارد پیچید و باید بازدید بشه تا با توجه به موقعیت، بهترین روش انجام بشه.
  یک سری موارد با ارزش هم هستند که میشه توی گاوصندوق نگه داشت که اگر گاوصندوق به واقع ضد سرقت نباشه، سارقین یا همونجا باز یا تخریبش میکنند یا کلا گاوصندوق را با خودشون میبرن که بعدا سر فرصت بازش کنند، پس در این مورد هم گاوصندوق باید از فروشنده ای خریده بلشه که ضمانت پرداخت خسارت در صورت وقوع سرقت داشته باشه که طبیعتا همچین قفل ضد دیلم یا گاوصندوقی که ضمانت پرداخت خسارت در صورزت وقوع سرقت داشته باشه قیمت پایینی نداره و مردم یا نباید اموال با ارزش داشته باشند یا باید قسمتی از ارزش اموالشون را هزینه خرید امنیت کنند

ارسال نظر