کد خبر: 49802
A

ترک‌های ایجاد شده روی پل تاریخی سی و سه پل اصفهان طبیعی است و ناشی از فرسودگی بنا نیست. «فریدون الهیاری»، مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان با بیان این خبر افزود: ترک‌هایی که روی آثار تاریخی ایجاد می‌شود، معمولاً طبیعی است. درزهای ایجاد شده روی سی و سه پل از دید کارشناسان میراث فرهنگی ترک نیست بلکه درزهای انبساطی است که به مرور زمان و بر اثر انقباض و انبساط هوا روی آسفالت ایجاد شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ ترک‌های ایجاد شده روی پل تاریخی سی و سه پل اصفهان طبیعی است و ناشی از فرسودگی بنا نیست.

«فریدون الهیاری»، مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان با بیان این خبر افزود: ترک‌هایی که روی آثار تاریخی ایجاد می‌شود، معمولاً طبیعی است. درزهای ایجاد شده روی سی و سه پل از دید کارشناسان میراث فرهنگی ترک نیست بلکه درزهای انبساطی است که به مرور زمان و بر اثر انقباض و انبساط هوا روی آسفالت ایجاد شده است.

ترک روی سی و سه پل اصفهان

وی با اشاره به اینکه در سال 1349 به علت اینکه خوروها روی سی و سه پل تردد داشتند، روی پل را با لایه‌ای 30سانتی بتون‌ریزی کردند، گفت: هم‌اکنون درزهای روی آسفالت پل براثر انبساط به حرکت درآمده‌اند و این کاملاً طبیعی است. در واقع این اتفاق برای استقامت آثار تاریخی بسیار خوب است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به اینکه بعضی رسانه‌ها این «درزها» را «ترک» عنوان کرده‌اند، اظهار داشت: ترک‌ها دو نوع فعال و غیرفعال هستند. ترک‌های فعال سریع مرمت می‌شوند اما برای ترک‌های غیر فعال ابتدا طرح مرمتی تعریف می‌شود، سپس در شورای فنی مطرح و بعد از تثبیت در شورا برای بستن قرارداد با پیمانکار آماده می‌شود و متناسب با طرح مرمتی ناظران روی طرح‌های مرمتی نظارت می‌کنند

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر