کد خبر: 50027
A
دیده بان ایران دوچرخه سورای زنان و مخالفت ها با آن را بررسی کرد:

آیت‌الله سید‌یوسف طباطبایی‌ نژاد، نماینده ولی فقیه در استان اصفهان، در همین رابطه و در دیدار با مسئولان شهرداری اصفهان گفت که دوچرخه سواری زنان صحیح نیست. وی ادامه داد: بنده حدود 10 سال قبل گفتم دوچرخه سواری بانوان طبق نظر اکثر مراجع تقلید در فضای عمومی صحیح نیست و رهبر انقلاب اسلامی نسبت به این موضوع فتوای صریح دارند، ایشان می‌فرمایند: دوچرخه سواری بانوان در مجامع عمومی و نیز در جایی که در معرض دید نامحرم باشد حرام است.

دیده بان ایران: دوچرخه سواری زنان در کشور ما همواره با اما و اگرهای فراوانی روبرو بوده است. هر بار عده ای به عنوان موافق این عمل با برشمردن برخی محاسن این موضوع آنرا برای جامعه مفید می خوانند و در مقابل برخی دیگر به عنوان مخالف این حرکت؛ آنرا خلاف موازین شرعی و اسلامی می دانند. تاجاییکه دو هفته قبل محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران  اعلام کرد که امیدوارم زنان شئونات اسلامی  را رعایت کنند تا طرح دوچرخه هوشمند متوقف نشود. طرحی که قرار است در تهران برای ترویج دوچرخه سواری برای زنان و مردان خسته از ترافیک اجرایی شود.

اما با این حال طی چند روز گذشته موضوع " دوچرخه سواری زنان" بار یگر به یکی خبرهای پربازدید رسانه ها تبدیل شد.

 

آیت‌الله سید‌یوسف طباطبایی‌ نژاد، نماینده ولی فقیه در استان اصفهان، در همین رابطه و در دیدار با مسئولان شهرداری اصفهان گفت که دوچرخه سواری زنان صحیح نیست. وی ادامه داد: بنده حدود 10 سال قبل گفتم دوچرخه سواری بانوان طبق نظر اکثر مراجع تقلید در فضای عمومی صحیح نیست و رهبر انقلاب اسلامی نسبت به این موضوع فتوای صریح دارند، ایشان می‌فرمایند: دوچرخه سواری بانوان در مجامع عمومی و نیز در جایی که در معرض دید نامحرم باشد حرام است.

احمد عبداللهی نژاد، دبیر ستاد امر به معروف در همین استان یعنی اصفهان هم به دنبال اظهارات آیت‌الله طباطبایی‌ نژاد؛ در خصوص دوچرخه سواری بانوان با تاکیید برخلاف خواندن این موضوع به خبرگزاری فارس گفت که: عده ای با دادن وعده ها و اطلاعات غلط مثل  تاثیر دوچرخه سواری در کاهش ترافیک، آلودگی هوا، درمان دیابت و کلسترول در پی ترویج دوچرخه سواری زنان هستند.

 

ماجرای دوچرخه سواری از کجا آغاز شد؟!

 

اواخر زمستان سال 95 طرح "سه‌شنبه‌های پاک" در خاستگاه اولیه‌اش یعنی کرمانشاه و شهرهای غربی کشور کلید خورد؛ طرحی که هدفش جلب مشارکت‌های مردمی برای کاهش آلودگی هوای کشور بود.

 

ایده ‌پردازان سه‌شنبه‌های پاک، می‌خواستند مردم یک روز در هفته را بدون خودرو از خانه‌هایشان بیرون بیایند و به جای استفاده از وسایل نقلیه آلاینده از وسایل مکانیکی مانند دوچرخه استفاده کنند. این طرح از همان ابتدا با حمایت‌های نهادهای دولتی مختلف هم رو به ‌رو بود و تشویق شرکت‌کننده‌ها در این طرح چنان بالا گرفت که کم‌ کم سر و کله "سه ‌شنبه ‌های پاک" در شهرهای مختلف پیدا شد و حتی خود مسئولان دولتی هم گاهی در این طرح شرکت کردند؛ نمونه ‌اش شهردار اصفهان که تصویرش هنگامی که با دوچرخه به محل کارش می‌رفت در رسانه‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی دست‌ به‌ دست می‌شد.

 

ماجرا به همین خوبی و خوشی ادامه داشت تا اینکه وقتی مردم مریوان اعم از زن و مرد در حال دوچرخه ‌سواری بودند تا آنها هم جزئی از این طرح کشوری باشند، نیروی انتظامی وارد عمل شد و از دوچرخه‌ سواری زنان جلوگیری کرد. این اتفاق که گفته می‌شد بازداشت‌هایی هم درپی داشته است موجب شد خبر ممانعت نیروی انتظامی از دوچرخه ‌سواری زنان در کنار "سه‌شنبه‌های پاک" جایش را در صدر خبرها باز کند و به این طرح شکل و شمایل دیگری هم بدهد و برخی از مردم با سوار شدن به دوچرخه نسبت به سلیقه‌ ای‌عمل ‌کردن مسئولان با مقوله دوچرخه‌ سواری زنان اعتراض کنند.

 

شرع و قانون چه می‌گوید؟

 

طبق ماده 2 قانون مجازات اسلامی، هر فعل یا ترک فعلی که برای آن مجازات تعیین شده باشد، جرم محسوب می‌شود و هیچ قانونی مبنی‌بر ممنوعیت دوچرخه ‌سواری بانوان وجود ندارد. همچنین نظریه شماره۷/۵۱۵۲ مورخ 5/۶/79 اداره حقوقی قوه‌ قضائیه دراین‌باره آورده است: با توجه به اصل قانونی‌بودن جرایم و مجازات‌ها، چون جهت استفاده از کراوات، دوچرخه‌ سواری دختران در خیابان‌های اصلی و نحوه اصلاح موی سر پسران در قوانین موضوعه و مدونه مجازاتی درنظر گرفته نشده است، لذا اعمال مذکور، قانونا جرم تلقی نمی‌شود.

 

درباره نظر مراجع معظم تقلید درزمینه دوچرخه‌ سواری زنان هم حرف ‌و حدیث‌های زیادی وجود دارد و افراد، بسته به نظر و سلیقه خودشان نقل‌ قول‌های مختلفی می‌کنند، درحالی‌که شماره تماس دفتر مراجع به‌ راحتی قابل دسترس است و می ‌توان بدون واسطه، نظر آنها را درباره هر موضوعی از نماینده‌هایشان پرسید.

 

روز نامه "وقایع‌اتفاقیه" در گزارشی که در شهریور ماه 90 منتشر کرد در همین رابطه نوشت: نظر مقام رهبری درباره دوچرخه سواری به‌ طور کلی یکی است. ایشان درباره دوچرخه‌ سواری، موتورسواری و...  می گویند در صورتی که به‌گونه‌ ای نباشد که جلب نظر نامحرم شود یا مفسده‌ای به آن مرتبط نباشد جایز است، بنابراین باید شخص توجه کند که در چه شرایطی اقدام به دوچرخه ‌سواری می‌کند و این کار چه صورتی دارد. اگر نکات گفته‌ شده رعایت شود، جایز است.

موضوعی که امام جمعه اصفهان بدون درنظر گرفتن فتوای رهبری تنها به بخش اول آن استناد کرده و دوچرخه سواری زنان را صحیح ندانسته است. در صورتیکه رهبری در تاکید کرده اند که اگر مفسده ای به آن مرتبط نباشد دوچرخه سواری زنان جایز است.

 

 

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر