کد خبر: 50078
A

حجاب در جامعه اشتباه فهمیده شده است. حجاب یک پدیده چند بعدی است و یک بعد آن فرهنگی اجتماعی است.

علی غلامی می‌گوید: حجاب یک عقیده است که در کشور ما نه به صورت اجبار بلکه به صورت یک قانون درآمده و چون قانون است خانم‌ها صرف نداشتن عقیده هم باید به آن عمل کنند.

به گزارش دیده بان ایران به نقل از ایلنا، قسمت بیستم برنامه بدون توقف با اجرای محمدعلی شفیعی کارشناس ارشد مطالعات امریکا و با حضور علی غلامی رئیس دانشکده حقوق به عنوان کارشناس، شب گذشته دوشنبه 12 شهریور از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت و علی غلامی در این برنامه در خصوص حیثیت شرعی مقوله حجاب در کشور گفت: حجاب یک عقیده است که در کشور ما نه به صورت اجبار بلکه به صورت یک قانون درآمده و چون قانون است خانم‌ها صرف نداشتن عقیده هم باید به آن عمل کنند. مثلاً اگر در خیابان پشت چراغ قرمز که آن هم یک قانون است بدون اعتقاد بایستید تکلیف را عمل کرده‌اید اما اگر به رعایت حجاب اسلامی با عقیده و با نیت قربت عمل کنید صاحب اجر اخروی خواهید شد. در جامعه اسلامی قوانین به خاطر حاکمیت اسلامی حیثیت شرعی پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: حجاب در جامعه اشتباه فهمیده شده است. حجاب یک پدیده چند بعدی است و یک بعد آن فرهنگی اجتماعی است. زمانی که یک خانم با پوششی خاص وارد جامعه می‌شود و عامداً و غیر عامداً دیگران را تحت تأثیر پوشش خود قرار می‌دهد یک پدیده فرهنگی اجتماعی صورت می‌گیرد.

غلامی با اشاره به استفاده‌های سیاسی از موضوع حجاب زنان در کشور عنوان کرد: اگر ما بخواهیم از حجاب برای پایه ریزی یک اتفاق سیاسی استفاده کنیم. یعنی یک عده‌ای تصمیم بگیرند با بدپوششی یک اتفاقی را ایجاد کنند. مثلاً دو اتوبوس را در جاده قم تهران گرفتند که خانمهایی در آن بودند که صبح با همین اتوبوس‌ها به قم می‌رفتند و با پوشش‌هایی نا مناسب در سطح شهر تردد می‌کردند و عصر با همان اتوبوس برمی گشتند و این همان استفاده سیاسی از امری فرهنگی است. یعنی عده‌ای بدپوششی را نماد مخالفت و اعتراض با حکومت اسلامی می‌دانند. پس حجاب اصالتاً یک پدیده فرهنگی است اما می‌تواند خاصیت اقتصادی سیاسی و اجتماعی هم پیدا کند.

این کارشناس در ارتباط با الزامی بودن قانون حجاب در کشور بیان کرد: تفاوت الزام به حجاب با الزام به بی حجابی برای افرادی که از کشورهای دیگر وارد کشور ما می‌شوند و برای افراد کشور ما وقتی وارد کشورهای دیگر می‌شوند بسیار زیاد است. وقتی یک خانم بی اعتقاد به حجاب می‌خواهد وارد کشور ما بشود و ما از او می‌خواهیم حجاب را رعایت کند در واقع قانون ما با عقیده او ضدیت ندارد بلکه غیریت دارد اما وقتی یک ایرانی به خارج از کشور می‌رود اگر به او بگویند پوشش نداشته باش این دستور با عقیده و مذهب او ضدیت دارد.

رئیس دانشکده حقوق وزارت فرهنگ را مسئول اصلی موضوع حجاب دانست و گفت: در کشور ما وزارت کشور به عنوان متولی حجاب در نظر گرفته شده است در صورتی که حجاب یک امر فرهنگی است و باید وزارت فرهنگ متولی این امر باشد. مردم انتخاب کننده مجالس و دولت‌ها هستند و همین اختلاس‌ها اکثراً در سیستم بانکی اتفاق می افتد و سیستم بانکی زیر نظر وزارت اقتصاد است و وزارت اقتصاد هم زیر نظر رییس جمهور و رییس جمهور هم که انتخاب مستقیم مردم است و با این وصف غیر از انتخاب خود مردم کسی دیگر بر سیستم بانکی اثر ندارد لذا مردم باید در انتخاب خود دقت کنند.

وی افزود: جای گفتگو در مسئله حجاب بسیار خالی است و این که ما امروز در این برنامه نشستیم و درباره حجاب گفتگو می‌کنیم یعنی به این نیاز پاسخ داده‌ایم اما این کار خیلی دیر صورت گرفته است و من به‌شدت نسبت به صدا و سیما گله دارم.

غلامی ضمن تاکید به برگزاری مناظرات زنده در رسانه ملی خاطرنشان کرد: در سال 57 انقلاب پیروز شده بود اما پایه‌های انقلاب کاملاً مستحکم نبود و به اصطلاح روی هوا بود و در تلویزیون آقای کیانوری و شهید بهشتی و آقای مصباح می‌نشستند و مناظره می‌کردند. الان در سال 97 هستیم و پایه‌های جمهوری اسلامی دیگر از وسط هسته زمین هم رد شده است و لازم داریم در مورد موضوعات خط قرمز در صداوسیما مناظره برگزار شود درست مانند مناظرات ایدئولوژیک معروف سال 60 در رسانه ملی. اگر در رسانه به صورت زنده در موضوعاتی مانند موضوع برنامه بدون توقف مناظره‌های دائم برگزار شود نتیجه گفتن حقایق مثبت خواهد بود.

برنامه تلویزیونی «بدون توقف» با تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمدرضا نجارزاده روزهای زوج ساعت 19:20 از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر