کد خبر: 50649
A

رئیس دادگستری لرستان گفت: فعالیت‌های شوراهای حل اختلاف را نباید تضعیف کنیم.

به گزارش دیده بان ایران، جعفر بدری در مراسم افتتاحیه دادگاه بخش «زز و ماهرو» با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) اظهار کرد: هر تحولی که در ایران رخ داده به تاسی از قیام امام حسین(ع) بوده است.

وی با بیان اینکه عدالت‌خواهی، ظلم‌ستیزی و جلوه‌های ویژه اخلاقی مردم ایران برگرفته از نهضت عاشورایی امام حسین (ع) است، افزود: امام حسین (ع) همه زندگی خود را نثار کرد تا اسلام زنده بماند، امیدواریم پیروان واقعی این امام همام باشیم.

بدری با اشاره به اینکه امنیت امروز حاصل تلاش همه دستگاه‌های قضایی، امنیتی و انتظامی و اجرایی است، یادآور شد: همانگونه که تاکنون با حضور به موقع مردم توانستیم کشور را از خطرهای جدی حفظ کنیم، باید با پشتیبانی شما و همکاری دستگاه‌ها بتوانیم خدمات لازم را ارائه دهیم.

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه مردم توقع و انتظار دارند به خواسته‌های آن‌ها توجه شود، افزود: وضعیت فقر و بیکاری شایسته کشور پرآوازه ایران نیست چرا که با کشورهای منطقه فرق می‌کند و دارای تمدن طولانی است و مرکز فرهنگ بوده است.

وی تاکید کرد: توقع می‌رود کرامت مردم حفظ و حقوق شهروندی رعایت شود.

بدری با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان در مناطق روستایی باید به آنان خدمات دهید، افزود: باید روش‌های پیچیده اداری کمتر شود تا مردم راحت‌تر به امورات جاری خود برسند.

رئیس شورای قضایی استان با بیان اینکه دفاتر خدمات قضایی تاسیس شده تا اشخاص در این دفاتر تقاضای خود را بدهند، بیان کرد: در این دفاتر هم شکایت کیفری و هم پرونده حقوقی را دنبال می‌کنند.

بدری با اشاره به اینکه دادگاه بخش «زز و ماهرو» همه اختیارات را دارد و دیگر مردم نیاز به مراجعه به شهرهای همجوار را ندارند، همچنین قاضی دادگاه بخش، صلاحیت‌دار همه مسائل است به جز پرونده‌های مهم مثل پرونده‌های قتل که باید در مرکز استان رسیدگی شود، بیان کرد: فعالیت‌های شوراهای حل اختلاف را نباید تضعیف کنیم.

وی گفت: دادگاه امروز شروع به کار می‌کند و این بدین معنا نیست که راه‌های صلح و سازش و راه‌های ختم دعاوی از طریق مسالمت‌آمیز را کنار بگذاریم.

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه بسیاری از پرونده‌های مهم و اختلاف برانگیز که ممکن بود باعث فتنه‌ای در منطقه شود در شورای حل اختلاف با کدخدا منشی حل شد، تصریح کرد: شورای حل اختلاف کار خود را ادامه می‌دهد و در راستای صلح و سازش و رفع اختلافات مردمی قدم برمی‌دارد.

بدری با اشاره به اینکه پرونده‌سازی و اختلاف ایجاد کردن و راه افتادن به سمت دادگاه‌ها روش درستی نیست، بیان کرد: ابتدا باید از طریق مسالمت‌آمیز و توافق طرفین کار دنبال شود و در مناطقی که طایفه‌ای و عشیره‌ای هستند  بزرگان و ریش سفیدان کمک کنند اختلافات برطرف شود.

رئیس شورای قضایی لرستان با تاکید بر اینکه اختلافات خانوادگی را مردم باید حل کنند، چراکه اختلافات زن و شوهری راه حل قضایی ندارد، تاکید کرد:  مهریه و نفقه و عدم سازش بین زن و شوهر راه حل قضایی ندارد و باید صحبت  شود و مسائل را کدخدا منشی حل کنند.

وی یادآور شد: انتظار داریم به ویژه در مسائل خانوادگی، شوراهای حل اختلاف و ریش سفیدان وارد کار شوند چراکه زندان و دادگاه مسائل این بخش را حل نمی کند.

بدری با بیان اینکه  مواردی وجود دارد که شخص به دلیل مهریه زندانی شده و دیگر راه برگشت به زندگی مشترک را از دست داده و خانواده از هم پاشیده است، خاطر نشان کرد: به هر روی صرف وجود دستگاه‌های نظامی و امنیتی و دادگاه‌ها در یک منطقه احساس امنیت ایجاد می‌کند؛ پیگیری‎های خوبی انجام شده تا امنیت پایدار بماند./ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر