کد خبر: 50877
A

خارجی ها روی جدایی حوزه و دانشگاه به ویژه از طریق فضای مجازی تلاش‌های گسترده‌ای دارند که این هم از مسائلی است که باید روی آن حساس باشید، چراکه می‌بینید دولت روی فضای مجازی حساسیت چندانی ندارد و حتی برخی اوقات با فیلتر هم مخالفت می‌کند.

به گزارش دیده بان ایران؛ آیت الله مکارم‌شیرازی تأکید کرد: آینده کشور به دست کسانی است که از حوزه و دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند و اگر این دو با یکدیگر هماهنگی و اتحاد نظر داشته باشند، وقتی وارد تشکیلات می‌شوند دوگانگی نخواهند داشت.

‌به گزارش ایسنا‌، آیت الله مکارم شیرازی در دیدار با حجت الاسلام مصطفی رستمی رییس نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه ها و جمعی از معاونان، فعالیت‌های این نهاد را در دانشگاه‌ها امیدوار کننده است، عنوان کرد: بخواهیم یا نخواهیم بنیان‌گذاری دانشگاه‌ها در کشور ما از غرب صورت گرفته و دشمنان همیشه تلاش کردند که حوزه های دینی را از غیر دینی جدا کنند.

وی افزود: بنابراین هدف علمی و سیاسی هر دو برای تأسیس دانشگاه ها صورت گرفت و در عین حال دانشگاه امری اجتناب ناپذیر است، چراکه علم چیزی است که در هر شرایطی ضرورت دارد، لذا هرگز نمی توان دانشگاه را حذف کرد بلکه باید مشکلات آن را اصلاح کرد.

این مرجع تقلید عنوان کرد: نکته دیگر آن است که غربی ها سعی کردند فرهنگ خودشان را در دروس دانشگاهی جاسازی کنند و آن را به دانشجویان منتقل کنند، به ویژه کتاب های علوم انسانی که جنبه ترجمه دارد، خواه ناخواه این مسائل را در خود دارد؛ به عنوان مثال پیش از انقلاب کتابی در دانشگاه به نام «جامعه شناسی» تدریس می‌شد که حتی یک کلمه هم از خدا و مذهب در آن وجود نداشت بلکه در مورد مذهب و پیدایش آن به جهل و ترس بشر تمسک کرده بود.

وی با اشاره به این که یکی از وظایف مهم نهاد نمایندگی ولی فقیه این است که کتاب هایی که جنبه ترجمه دارد را به خوبی بررسی کند، گفت: شما می‌توانید با بررسی دقیق، جاهایی از کتاب‌های ترجمه‌ای را که فرهنگ ضد دین و سکولار را ترویج می‌کند، شناسایی و از کتاب حذف کنید.

آیت الله مکارم‌شیرازی تأکید کرد: مسأله دیگر آن است که آینده کشور به دست کسانی است که از حوزه و دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند و اگر این دو با یکدیگر هماهنگی و اتحاد نظر داشته باشند، وقتی وارد تشکیلات می‌شوند دوگانگی نخواهند داشت.

وی عنوان کرد: باید کاری کرد که دو قشر حوزوی و دانشگاهی با یکدیگر کاملا آشنا شوند چراکه آینده کشور و انقلاب اسلامی در دست این دو قشر است؛ همچنین برای این که از اجرای دقیق اسلام در دانشگاه مطمئن باشیم سه مسأله استاد، برنامه و کتاب درسی اهمیت زیادی دارد.

وی با بیان این که این سه مسأله با یکدیگر در ارتباط هستند، خاطرنشان کرد: باید نظارت به صورت کلی و دقیق شکل بگیرد چراکه به طور مثال اگر برنامه درست باشد ولی کتاب های خوبی نداشته باشیم به نتیجه نمی رسیم.

این مرجع تقلید گفت: پیش از انقلاب در میان دانشگاه‌ها این تفکر ترویج می‌شد که افکار روحانیت مربوط به صدها سال پیش است و کسانی که وارد دانشگاه می شوند با مذهب خداحافظی می کنند و هدفشان این بود که هر دو قشر را از هم دور کنند، ولی وقتی با همکاری این دو نهاد بزرگ انقلاب اسلامی رقم خورد فهمیدند که اشتباه کرده اند و به همین جهت بسیار عصبانی بودند.

آیت الله مکارم‌شیرازی عنوان کرد: خارجی ها روی جدایی حوزه و دانشگاه به ویژه از طریق فضای مجازی تلاش‌های گسترده‌ای دارند که این هم از مسائلی است که باید روی آن حساس باشید، چراکه می‌بینید دولت روی فضای مجازی حساسیت چندانی ندارد و حتی برخی اوقات با فیلتر هم مخالفت می‌کند.

وی با اشاره به این که با این وضعیت، ایستادن در مقابل شیطنت های فضای مجازی کار آسانی نیست ولی با شجاعت باید ایستاد، اضافه کرد: در عین حال باید امیدوار باشیم و بدون حالت انفعالی کارهای جدی در این زمینه داشته باشیم.

وی عنوان کرد: کار شما ظریف، دقیق و پرمسؤولیت است، ما دانشجویان و حوزویان را فرزندان خود می‌دانیم، برای شما هم دعا می‌کنیم که در این مسیر موفق ومؤید باشید.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر