کد خبر: 51027
A
در مراجعه شماری از خانواده های فعالان محیط زیست بازداشت شده به کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای مرکز تاکید شد:

شماری از خانواده های فعالان محیط زیست بازداشت شده با حضور در کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا توضیحاتی در خصوص روند رسیدگی قضایی به پرونده های افراد بازداشتی ارائه نمودند. در این نشست ،اعضای کمیسیون حقوق بشر ضمن ارائه مشاوره حقوقی نسبت به استیفای حقوق دفاعی کنشگران مدنی ،بر حق دسترسی ازادانه به وکیل مورد اطمینان افراد بازداشتی تاکید و ضرورت رفع موانع و ایجاد تسهیلات قانونی برای وکالت وکلای مستقل مورد وثوق متهمین و خانواده ها، از بدو روند رسیدگی و تحقیقات مقدماتی تا مراحل نهایی را یاداوری نمودند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران , شماری از خانواده های فعالان محیط زیست بازداشت شده با حضور در کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا توضیحاتی در خصوص روند رسیدگی قضایی به پرونده های افراد بازداشتی ارائه نمودند.
 
در این نشست ،اعضای کمیسیون حقوق بشر ضمن ارائه مشاوره حقوقی نسبت به استیفای حقوق دفاعی کنشگران مدنی  ،بر حق دسترسی ازادانه به وکیل مورد اطمینان افراد بازداشتی تاکید و ضرورت رفع موانع و ایجاد تسهیلات قانونی برای وکالت وکلای مستقل مورد وثوق متهمین و خانواده ها، از بدو روند رسیدگی و تحقیقات مقدماتی تا مراحل نهایی را یاداوری نمودند.
همچنین با اشاره به نقش دادستان در نظارت بر رعایت حقوق قانونی افراد بازداشتی خصوصا مفاد مواد 3و4 قانون ایین دادرسی کیفری و پاسخگویی به بستگان حسب ماده 49 ،ملاحظات قانونی مورد بحث نسبت به این متهمان از جمله مواد 138 و 139 مبنی بر ضوابط حاکم بر روند تحقیقات و تفتیش و بازرسی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.
 
در ادامه ضمن  انتقاد از تمدید قرار بازداشت موقت های طولانی مدت که تداعی اعمال فشار بر متهم برای تحصیل دلیل  تلقینی خواهد کرد، تجویز قرارهای تامین خفیف تر مورد تاکید واقع شد.  
در این نشست ، با تشریح ضرورت نگاه تخصصی ضابطین و دستگاه قضایی و وکلا نسبت به ماهیت و جنس حق بر محیط زیست بمثابه نسل سوم حقوق بشر در روند رسیدگی قضایی یاداوری شد این ساحت از حقوق ، مستلزم یک کنش فرامرزی بوده و همچون حق صلح و ارتباطات و میراث مشترک بشریت نیازمند تعامل گسترده خواهد بود و با این وصف، ضرورت توجه به ماهیت حق همبستگی  کنشگری محیط زیست در روند رسیدگی قضایی موجه و مدلل است.
همچنین از ضابطین خواسته شد با لحاظ فعالیت های داوطلبانه و قرین با حسن نیت فعالان مدنی خصوصا کنشگران محیط زیست و عطف توجه به عدم اموزش  نسبت به ملاحظات ارتباطی سمن ها  ،تدابیر پیشگیرانه ،آگاهی بخش و ارشادی بهنگامی بمنظور محفوظ ماندن  از مخاطرات مقدر و حساسیت انگیز مراجع انتظامی و امنیتی مبذول دارند تا کنشگران مدنی با اطمینان خاطر ودر سایه سیاستهای جبرانی و تامینی نهادهای عمومی ،بدون پذیرش ریسکهای ناشناخته و خطوط قرمز غیر شفاف ،از پیش تعیین نشده و مبهم، در راستای صیانت از حقوق محیط زیست همت گمارند .

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر