کد خبر: 52785
A

رییس سازمان هواشناسی کشور سنجش های این سازمان را مطابق با استانداردهای جهانی دانست و سیاسی‌کاری در اعلام آمار هواشناسی را تکذیب کرد.

به گزارش دیده بان ایران؛ داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور درباره شایعه سیاسی کاری در پیش بینی های هواشناسی کشور گفت: من این شایعه را بیشتر در مورد اعلام دما شنیده ام. گاهی دمایی غیر از آنچه سازمان هواشناسی اعلام می کند، از سوی افراد غیر متخصص و با ابزارها و روشهای غیر استاندارد مطرح می شود. اندازه‌گیری دما باید در شرایط خاص باشد. استفاده از دماسنجهای خانگی باعث می شود که دمایی غیر استاندارد و متفاوت با دمای اعلامی از سوی سازمان هواشناسی مشاهده شود و این اختلاف به حساب سیاسی کاری گذاشته شود. 

داود پرهیزکار افزود: اگر پیش بینی های هواشناسی طبق استانداردهای جهانی نباشد باعث میشود که دیگر کشورها نتوانند از این اطلاعات استفاده کنند و من کاملاً شایعه سیاسی‌کاری در اعلام هواشناسی را تکذیب میکنم.

وی تاکید کرد: سازمان هواشناسی ایران یکی از اعضای سازمان هواشناسی جهانی است به همین دلیل نمی توانند از دنیا و علم روز غافل باشد. در محافلی که سازمان هواشناسی جهانی تشکیل می‌دهد باید اطلاعات به روز باشد که هم بتوانیم نظر بدهید و هم مصوبات سازمان جهانی را در کشور اجرایی کنیم.

پرهیزکار در پاسخ به سوالی درباره اقدامات سازمان هواشناسی در حوزه مقابله با گرد و غبار با اشاره به اینکه بیش از دو سال از تاسیس مرکز ملی گرد و غبار در خوزستان می گذرد گفت: درصدد توسعه این مرکز با پوشش بیشتر در حد خاورمیانه هستیم. 

وی افزود: پدیده گرد و خاک 50 سال است که در کشور وجود دارد اما افزایش این پدیده در کشور به خاطر کاهش حق آب‌های تالاب ها است که خود تالاب ها تبدیل به چشمه های گرد و خاک شده است. 

رئیس سازمان هواشناسی کشور طرح موضوع ابر دزدی در شبکه های مجازی را غیر علمی دانست و گفت: از نظر هواشناسان ابر دزدی و بارش در شرایطی که آسمان خالی از ابر باشد. هیچ گونه پایه علمی ندارد. بارور کردن ابرها یک کار کاملا علمی است. ولی در نهایت باعث برطرف شدن خشکسالی و یا تامین آب در ایران نمی شود چونکه بارور کردن ابرها باید در منطقه ای انجام شود که میانگین بارش خیلی بیشتر از میانگین بارش در ایران باشد. 

وی ادامه داد: 20 سال است که موضوع بارور کردن ابرها در ایران انجام می شود و این اقدام شرایطی دارد؛ از جمله اینکه این ابرها باید قابلیت بارور کردن داشته باشند که متاسفانه گستره این نوع ابر در کشور کم است.

پرهیزکار درباره استفاده از محصولات ایرانی در سازمان هواشناسی کشور گفت: تمام تجهیزات سازمان هواشناسی از خارج وارد می شود و علت این امر عدم وجود شرکت های داخلی در تولید تجهیزات ابزار دقیق است. اخیراً در کشور تلاش‌های شده اما هنوز به سطح استانداردهای سازمان هواشناسی جهانی نرسیده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تغییر اقلیم باعث کاهش امنیت ملی می شود، گفت: ما شاهد این هستیم که در بعضی از استان ها روستاها خالی از سکنه شده اند و علت این امر هم خشکسالی است. اگر این روستا در حوالی و نزدیکی مرز باشد حساسیت بیشتری نیز دارد که باعث می شود امنیت اجتماعی آن منطقه کاهش یابد. این روستاییان با مهاجرت به شهر باعث افزایش حاشیه نشینی در شهرها می‌شوند که خود این باعث می شود امنیت اجتماعی شهر کاهش یابد و در نهایت باعث افزایش بزهکاری شود.

وی با ابراز تاسف از اینکه پایه بودجه ای ضعیفی از ابتدا برای این سازمان بسته شده است گفت: چالش ما خریدهای ارزی با بودجه کم است/ مهر

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر