کد خبر: 55757
A

پس از گذشت قریب به ۲ ماه از سیل ۱۳ مهرماه ۹۷ که عمده خسارت آن مربوط به غرب استان بود کماکان ویرانی حاصل از این بلای طبیعی خودنمایی کرده و با وجود بازدید مسئولان استانی و کشوری در هیئت‌های بلندپایه اما تاکنون روستاهای آسیب دیده شهرستان تنکابن کمتر رنگ بازسازی و بهسازی به خود دیده‌اند.

به گزارش دیده بان ایران؛ روستاهای بخش مرکزی شهرستان تنکابن در سیل مهرماه بیشترین آسیب را تجربه کردند که شمار این تخریب‌ها به سازه ها و پل ها، ساختمان ها و ابنیه، مستغلات، زمین های زراعی، باغات، کارگاه ها و مزارع پرورش ماهی سبب اعلام برآورد ۷۰۰ میلیارد تومانی خسارت سیل از سوی مسئولین استانی شد.

 متاسفانه با وجود تخصیص بخشی از این اعتبار، هم چنان روستاهای مهاجرآباد، پلطان، سلیمان آباد، یوسف آباد، خشکرود و ایثارده با مشکلات، آسیب ها و پیامدهای برجای مانده از سیل دست و پنجه نرم می‌کنند. مشکلاتی نظیر آب شرب، قطعی گاز و مسائل تردد و جاده‌ای که به نظر نمی‌رسد وضعیت آنها تا سال‌های آینده نیز به حالت عادی برگردد.

بارش ۲۹۴ میلیمتری باران در کمتر از ۲۰ ساعت در شهرستان‌های غرب مازندران نه تنها رکورد بارش‌ها را شکست بلکه در تخریب تاسیسات زیربنایی، کشاورزی، واحدهای مسکونی و تجاری و راه‌های اصلی و فرعی مازندران نیز رکوردی ماندگار برجای گذاشت. خسارات اعلام شده از سوی دستگاه‌ها و اداره‌های مختلف بیانگر عمق فاجعه است، اما آنچه در این میان نقطه قوت و امیدواری این حادثه بود تلفات کشته و مصدوم بسیار پایین سیل است که به گفته سخنگوی سازمان اورژانس کشور سیل در استان مازندران ۵ کشته و ۶ مصدوم برجای گذاشت.

با وجود وعده های فراوان مسئولین استانی و کشوری مبنی بر ترمیم خسارات وارده و پرداخت هزینه‌های جبران سیل اما تنها ۳۵۰ خانوار از حدود ‌۱۸۵۰ خانوار مشمول دریافت کمک معیشتی، مبلغ ۲ میلیون تومان تسهیلات به صورت بلاعوض دریافت کرده‌اند.

با تمامی آنچه گفته شد بر آن شدیم تا بازدیدی میدانی از یکی از روستاهای شهرستان تنکابن داشته باشیم، روستای مهاجر آباد که به گفته اهالی و بنابر آمار و ارقام بیشترین خسارت وارده از سیل را تجربه کرده و هم اکنون نیز از نعمت داشتن جاده، آب شرب و گاز طبیعی محروم مانده است.

* برداشت غیرمجاز از جنگل و رودخانه عامل اصلی سیل

قربانعلی مهرآور یکی از اهالی و باغداران روستای مهاجر آباد در گفت‌وگو با ایسنا، مقصر اصلی بروز حادثه سیل را ادارات منابع طبیعی و امور آب دانست و اظهار کرد: به دلیل اینکه چوب‌های مسیر رودخانه و درختان حریم رود توسط اداره منابع طبیعی جمع آوری و تعیین تکلیف نشدند، قطع اشجار و تجمع و تراکم این درختان در اثر سیل، باعث انحراف مسیر رودخانه و در نتیجه خسارت سنگین به روستای مهاجر آباد شد.

وی با انتقاد از عملکرد اداره‌ها و نهادهایی که در مسئله آبخیزداری و حفظ انهار و حریم آنها دخیل هستند، خاطرنشان کرد: برداشت غیرمجاز چوب از جنگل‌ها و همچنین برداشت مصالح رودخانه‌ها و عدم ساماندهی آنها دلیل اصلی بروز خسارت میلیاردی سیل بود.

مهرآور به سوء استفاده برخی شرکت‌ها و منابع طبیعی از چوب‌ها و درختان دپو شده در رودخانه پس از سیل اشاره کرد و افزود: تمام درختان و چوب‌های قابل برداشتی که توسط سیل در این منطقه برجای مانده بود، توسط اداره منابع طبیعی برداشت شد و هیچ عایدی از این حمل ‎ آورد سیل به روستائیان و افراد خسارت دیده تعلق نگرفت.

مهرآور، کشاورزان را کمک رسان دولت و تامین کننده نیازهای غذایی کشور عنوان و تاکید کرد: روستای مهاجر آباد به طول تقریبی ۴ کیلومتر با در اختیار داشتن باغات کیوی، مرکبات و چای و همچنین مزارع پرورش ماهی به طور میانگین در سال بالغ بر ۳ میلیارد تومان ارزآوری اقتصادی برای شهرستان داشته و در زمینه اشتغالزایی نیز با وجود تنوع کشاورزی پیشگام بود اما اکنون بیشترین خسارت را متحمل شده است.

*کم توجهی مسئولان در برابر هشدارهای شورا و مردم پیش از وقوع سیل!

ایران گلین عباسیان، رئیس شورای اسلامی روستای مهاجر آباد در گفت و گو با ایسنا ضمن معرفی روستا اظهار کرد: شورای روستای مهاجر آباد در سال ۹۶ تشکیل شد و پیش از آن مشکلات متعددی در زمینه برق، آّب و گاز وجود داشت که با اقدامات اعضای شورا توانستیم این تاسیسات زیربنایی را احیا کنیم.

وی، مهاجر آباد را صادرکننده محصولات کشاورزی اعلام و تاکید کرد: سالانه ۲ هزار تن کیوی و ۴۰۰ تن ماهی قزل آلا از این روستا به بازارهای شهرستان و استان صادر شده و این روستا با داشتن باغات و مزارع چای دارای گستره کشاورزی مناسب بوده که حاصل آن اشتغالزایی برای جوانان روستا است.

رئیس شورای اسلامی روستای مهاجر آباد با تاکید بر اینکه پیش از وقوع سیل مشکلات روستا با مسئولین شهرستانی مطرح شده و پیش بینی خسارت سیل به این ادارات اعلام شده بود، گفت: بارها طی نامه نگاری های متعدد با ادارات مختلف شهرستان بیان کردیم که رودخانه مجاور روستا فاقد دیواره بوده و حریم آن نامشخص است.

عباسیان با اشاره به عدم لایروبی انهار و قطع درختان حاشیه رودخانه تصریح کرد: شورای مهاجر آباد در زمینه وقوع سیل هشدارهای لازم را مسئولان داده بود اما متاسفانه هیچ اقدامی از سوی متولیان امر صورت نگرفت.

وی، دلیل بروز خسارات هنگفت وارده را کم توجهی مسئولان در انجام وظایف محوله عنوان و خاطرنشان کرد: تلاش‌های یکساله شورای روستا و اهالی با ارسال مکاتبات در پیچ و خم اداری گم شد.

*مهاجرآباد سیل‌زده فاقد آب شرب و گاز

وی با بیان اینکه علیرغم بازدیدهای متعدد مسئولان شهرستانی، استانی و کشوری هنوز اتفاق مثبت و شایان ذکری برای روستا نیفتاده است، گفت: متاسفانه هم اکنون روستا از داشتن آب شرب و گاز طبیعی محروم بوده و جاده دسترسی به روستا نیز به حد مطلوب نرسیده است.

عباسیان با انتقاد از عملکرد دستگاه های اجرایی و مسئولان نسبت به برداشت چوب های میان رودخانه که حمل آورد سیل بود، خاطرنشان کرد: بر اساس توافقات اولیه در روزهای نخستین با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-نوشهر قرار بر این شد تا ۲۵ درصد از فروش چوب های انباشته حاصل از سیل سهم روستا شده و به کشاورزان آسیب دیده تعلق گیرد. با وجود این توافق، مسئولان با صراحت اعلام کردند که باید چوب ها از این محل خارج شود و اگر شورای روستا مخالفت کند با آن ها برخورد خواهد شد.

رئیس شورای مهاجر آباد با بیان اینکه تا این زمان به طور میانگین روزانه ۴ کامیون چوب از روستا خارج می‌‌شود، گفت: علاوه بر خروج این سرمایه هنگفت، مقرر شد مصالح مازاد رودخانه نیز برداشت شود که حتی یک ریال از این میان عاید روستا نشده است.

عباسیان به سرمایه میلیاردی حاصل از این برداشت ها، اشاره و تصریح کرد: پرسش ما این است که این سرمایه ها به کجا رفته و صرف چه اموری شده است و چرا نباید بخشی از این هزینه ها در اختیار روستائیان همین منطقه قرار گیرد تا جبران خسارت وارده شود.

وی با اذعان بر اینکه سیل بعدی کل روستا را تخریب خواهد کرد به خواسته های مردم روستای مهاجرآباد، اشاره و اظهار کرد: احداث دیوار حفاظتی با استفاده از مصالح و حمل آورد سیل، برقراری تاسیسات زیربنایی و اختصاص بخشی از درآمد حاصل از فروش چوب به روستائیان تنها مطالبات به حق اهالی روستای مهاجرآباد است.

بهروز مرادی یکی دیگر از اهالی روستا مهاجرآباد در گفت‌وگو با ایسنا، مهاجرآباد را قطب کشاورزی و شیلاتی معرفی کرده و اظهار کرد: بارها طی نامه های متعدد با وزارت های نیرو و جهاد کشاورزی و منابع طبیعی مکاتبه شد اما لایروبی نشدن انهار، وجود درختان حاشیه رودخانه، مشخص نکردن حریم رود و عدم اعلام آن به کشاورزان مسبب اصلی بروز سیل و آسیب به روستا گردید.

*مردم یا مسئولان، مقصر اصلی تخریب سیل کدامند؟

وی با اشاره به نامه مورخ ۲۹ فروردین ماه مبنی بر هشدار در مورد طغیان و سیلابی شدن رودخانه و صدمه به جاده، ابنیه، باغات و زمین های زراعی کشاورزان روستای مهاجر آباد گفت: دستگاه ها به وظایف ذاتی و قانونی خود به درستی عمل نکردند.

مرادی در انتقاد از مقصر جلوه دادن روستائیان به دلیل تجاوز به حریم رودخانه‌ها تصریح کرد: زمانی که دستگاه‌ها به کشاورزان چه به صورت شفاهی یا کتبی اعلام نکنند که حریم رودخانه تا کجاست و هیچ ابلاغیه‌ای مبنی بر مشخص کردن حریم رود وجود نداشته باشد چطور کشاورزان باید حریم را رعایت و تکلیف خود را می دانستند.

وی خاطرنشان کرد: با وجود هماهنگی‌های صورت گرفته با مسئولین سازمان جنگل ها که مقرر شده بود بخشی از آورده، سهم مردم روستا باشد وجود دست‌های پشت پرده این توافقات را برهم زد و تاکنون یک ریال از برداشت های چوب و مصالح عاید روستا نشده است.

مرادی با تصریح اینکه این درآمدها سهم بیت المال است و باید برای مردم و در همین مکان خرج و هزینه شود افزود: این تعرض آشکار به حق مردم رنجدیده است.

به گزارش ایسنا مازندران، خبرگزاری ایسنا آمادگی دارد تا پاسخ تمامی مسئولان ادارات و نهادهایی که نامشان در این گزارش آمده است را در قالب گفت‌وگو منتشر کند./ایسنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر