کد خبر: 57125
A

نخستین جلسه رسیدگی به پرونده دو تن از متهمان اخلال در نظام اقتصادی صبح امروز در شعبه یکم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی به ریاست قاضی موحد آغاز شد.

به گزارش دیده بان ایران، قاضی موحد در ابتدای جلسه اعلام کرد دادگاه امروز برای رسیدگی به جرائم تیم ۶ نفره برای اخلال در نظام اقتصادی است که امروز دادگاه قربانعلی فرخ‌زاد زرین و تیمور عامری برکی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: حسب گزارش، چهار تن از متهمان متواری هستند و به همین جهت هم ابلاغ احضاریه امکانپذیر نبوده و قرار بازداشت در روزنامه کثیرالانتشار منتشر شده که موجبات قانونی رسیدگی غیابی طبق آیین دادرسی کیفری فراهم است. متهم ردیف اول این پرونده یعنی قربانعلی فرخ‌زاد در مراحل مختلف جهت واردات ورق استیل از چند بانک مبلغ ۴۴۶ میلیون و ۵هزار و ۳۳۲ دلار ارز به قیمت دولتی دریافت کرده که جزئیات آن در کیفرخواست بیان می‌شود. نامبرده با همکاری سایر متهمان ضمن جعل مدارک اقدام به فروش این ارز در بازار آزاد نموده است. وی صرفاً در یک مرحله مبلغی بالای۲۰۰ میلیون دلار ارز مبلغ ۴۲۰۰ تومانی اخذ و به قیمت بالا به فروش رسانده و از این طریق ثروت‌اندوزی کرده و کالایی هم وارد کشور نشده است.

در ادامه دادگاه نماینده دادستان با حضور در جایگاه کیفرخواست این پرونده را قرائت کرد.

وی ابتدا اسامی شش متهم پرونده را به ترتیب زیر اعلام نمود:

متهم ردیف اول: قربانعلی فرخ‌زاد زرین، فاقد سابقه کیفری، بازداشت از تاریخ ۳۰/۵/۹۷ متهم به اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق سازمان‌یافته ارز به صورت شبکه‌ای و در حد کلان است.

متهم ردیف دوم: تیمور عامری برکی، فاقد سابقه کیفری، بازداشت از تاریخ ۲۹/۸/۹۷ متهم به معاونت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق سازمان یافته ارز به صورت شبکه‌ای و در حد کلان به مبلغ ۳۲۰ میلیون و ۳۶۲ هزار دلار بوده است.

متهم بعدی: علیرضا عامری برکی، فرزند تیمور عامری برکی، متهم به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق سازمان یافته ارز به صورت شبکه‌ای و در حد کلان به مبلغ ۳۰۰ میلیون و ۳۶۲ هزار و ۲۰۱ دلار بوده که در حال حاضر متواری است.

متهم بعدی: حمیدرضا عامری برکی دیگر فرزند تیمور عامری برکی، متهم به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق سازمان یافته ارز به صورت شبکه‌ای و در حد کلان به مبلغ ۲۰ میلیون دلار بوده، نامبرده نیز متواری است.

متهم پنجم: مکی سلطانی  متهم به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق سازمان یافته ارز به صورت شبکه‌ای و در حد کلان به مبلغ ۳۰۰ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۲۰۱ دلار، وی در حال حاضر متواری است.

متهم ششم: وکیلی که متهم به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق سازمان یافته ارز به صورت شبکه‌ای و در حد کلان به مبلغ ۳۲۰ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۲۰۱ دلار بوده و در حال حاضر متواری است.

نماینده دادستان در ادامه گفت: متهم قربانعلی فرخ‌زاد از تاریخ ۱/۲/۹۴ مبلغ ۲۷ میلیون و ۲۶۱ هزار و ۸۶۴ دلار از بانک توسعه تعاون ارز دولتی دریافت کرده و این در حالی است که متهم حتی یک ریال پول برای خرید این ارز نداشته است. وی برای تامین پول با شخصی آشنا می‌شود تا مبلغ را تامین کند. براساس پیشنهاد فرخ‌زاد، مقرر می‌شود پس از ثبت سفارش به وی وکالت بدهد تا به حساب متهم ریال واریز کند. شخص مورد نیاز کارگزار بانک بوده که ارز را گرفته و در بازار آزاد به فروش رسانده است. طبق گزارش اطلاعات سپاه مبالغ دریافتی از بانک توسعه رقمی حدود ۱۰ میلیارد تومان برآورد شده است. همچنین نامبرده با دریافت پروفرم (پیش فاکتور) ارز دولتی دریافت کرده و با دریافت سود نامشروع حاصل از این کار تصمیم می‌گیرد مجدداً از همین طریق اقدام به دریافت ارز از بانک اقتصاد نوین نماید. در این مرحله نیز فرخ‌زاد بدون پرداخت حتی یک ریال با کمک امید اسدبیگی اقدام به دریافت ارز دولتی می‌نماید.

نماینده دادستان ادامه داد: متهم اعلام داشته اسدبیگی مبلغی بین ۷ تا ۱۰ میلیارد سود به وی داده است که طبق بررسی‌ها سود حاصله از فروش ارز دولتی در حدود ۳۵۶ میلیارد و ۶۱۲ میلیون ریال می‌باشد که متهم نزدیک به ۳۰ درصد آن را دریافت کرده است. فرخ‌زاد با تجربیات قبلی این بار نیز به فکر استفاده از ارز دولتی افتاده که با تهیه پیش‌فاکتور جعلی ۳۲۰ میلیون و ۳۶۲ هزار و ۲۰۱ دلار از بانک ملی شعبه حافظ دریافت می‌نماید. متهم از سال ۹۴ از طریق شخصی به نام صمد کریمی با متهم ردیف دوم تیمور عامری آشنا می‌شود. پس از مدتی بین فرخ‌زاد و عامری توافق حاصل می‌شود. عامری که سابقاً از مدیران حراست بانک مرکزی بوده و بعد به عنوان صراف فعالیت می‌کند طی جلسه‌ای با فرخ‌زاد جهت تامین مبلغ ریالی وی را به فرزندش علیرضا عامری و مکی سلطانی معرفی می‌نماید. طی جلسات متعدد فرخزاد به علیرضا عامری و مکی سلطانی وکالت می‌دهد. متهمان نامبرده با عنوان مدیرعامل صرافی اقدامات بانکی را انجام و با توجه به ارتباط با صرافی وکیلی در دوبی موفق می‌شوند پیش‌فاکتورهای جعلی در اختیار متهم قرار می‌دهند.

نماینده دادستان ادامه داد: صرافی عامری به بهانه واردات ورق استیل و از طریق پیش فاکتورهای صوری شرکت اماراتی اقدام به دریافت ارز دولتی می‌کند که در همین راستا بعد از مدتی که ثبت سفارش زیاد می‌شود وکیلی مهر را برای فرخ‌زاد ارسال کرده و وی شخصاً اقدام به تهیه پیش فاکتورها می‌کند. ارزهای حاصل از این اقدام به امارات ارسال می‌شود و وکیلی طبق توافق اقدام به فروش ارز نموده و سهم فرخ‌زاد را به حساب بانک ملی واریز می‌کند و با باقی مبلغ اقدام به خرید مجدد ارز دولتی می‌کند.

وی افزود: لازم به ذکر است کارت ملی متهم در اختیار مکی سلطانی قرار داشته است. از این پس حمیدرضا عامری دیگر فرزند تیمور عامری نیز به فرخ‌زاد معرفی شده و اقدام به دریافت پیش فاکتورهای جعلی می‌نماید. کلیه این اقدامات در صرافی عامری انجام می‌شد به این نحو که متهم تیمور عامری با علم بر اینکه فرخ‌زاد حتی یک ریال هم ندارد او را به علیرضا عامری و مکی سلطانی معرفی می‌کند و این نشان از نقش مهم تیمور عامری در شبکه فساد بوده و سود حاصل از این معاملات نیز مبلغ هنگفتی بوده که جریان زندگی تیموری و پسرانش را متحول می‌کند و آنها اقدام به تاسیس شعبه جدید صرافی خود می‌کند که پس از دستگیری فرخ‌زاد و تیمور عامری، حمیدرضا و علیرضا از بازگشت به کشور امتناع می‌ورزند.

نماینده دادستان ادامه داد: در همین راستا با عنایت به اظهارات فرخ‌زاد دائر بر فروش ارز دولتی در بازار آزاد، همچنین اظهارات محمد شهادت در خصوص ساخت پیش فاکتورهای صوری و نیز ردیابی ۲۵ حساب بانکی متهم، استعلام از بانک مرکزی، استعلام از بانک‌های توسعه تعاون و اقتصاد نوین و همچنین استعلام از گمرک ضمن درخواست کیفر صدور حکم برای رد مال در حق بیت‌المال نیز مورد درخواست می‌باشد.

در ادامه دادگاه متهم ردیف اول قربانعلی فرخ‌زاد برای ایراد دفاعیات خود در جایگاه قرار گرفت .

وی نخست اعلام کرد: آنچه در کیفرخواست نوشته شده دروغ است. من اگر قاچاقچی بودم دنبال قاچاق تریاک می‌رفتم، خانواده من در تبریز محترم هستند.

قاضی از وی پرسید: شما این میزان ارز را دریافت کرده‌اید که وی پاسخ داد: ارز گرفته‌ام حتی در مرحله اول ضرر کردم. ارز گرفتم که ورق استیل وارد کنم.

وی در پاسخ به سوال قاضی که پرسید آیا ورق استیل وارد کردی، گفت: در این زمان تحریم‌ها شروع شد و دیگر به ما جنس ندادند.

متهم در پاسخ به این سوال که در اولین مرحله چقدر ارز دریافت کردید، گفت: در سال ۹۴ و ۹۵  ۱۵۰میلیون دلار دریافت کردم ولی به ما معادل لیر دادند. زمانی که نتوانستم جنس وارد کنم به دنبال اشتغالزایی رفتم، کارخانه ماشین‌سازی و ریخته‌گری که تعطیل شده بود را خریدم و اشتغالزایی کردم.

در ادامه متهم ردیف اول که سعی داشت از پاسخ دادن صریح به سوالات قاضی طفره برود با واکنش قاضی موحد مواجه شد.

وی گفت: من به شما اخطار می‌کنم که با این نوع برخوردها نمی‌توانید از اتهامات فرار کنید. شما تعمد داری خودت را به سادگی بزنی و تجاهل می‌کنی. این ادبیات آدمی که اینقدر ثروت جمع کرده نیست.

این در حالی است که وکیل متهم نیز در چند مرحله از وی خواست در پاسخ‌ها صداقت داشته باشد.

در ادامه دادگاه قاضی از یکی از کسانی که به عنوان شاهد در دادگاه حاضر شده بود، درخواست کرد در جایگاه قرار بگیرد.

در همین راستا محمد شهادت کارمند پیشین صرافی عامری در جایگاه حاضر شد.

وی در پاسخ به سوال قاضی در خصوص اقدامات صورت گرفته در صرافی عامری گفت: آقای فرخ‌زاد حدود ۲ سال به صرافی رفت و آمد می‌کردند که از قبل عید حضورشان گسترده‌تر شد و سه تا چهار روز در هفته را در صرافی بودند. صاحبین صرافی ایشان را به عنوان یکی از کارفرمایان بزرگ کشور به ما معرفی کرده بودند.

شهادت ادامه داد: کارهای ایشان را آقای مکی سلطانی انجام می‌داد که سلطانی نیز یک سالی بود که در صرافی مستقر بود. سلطانی اختیار تام داشت. سلطانی و علیرضا عامری از طریق آقای وکیلی که من یک بار ایشان را دیده بودم، فرم‌های ۱۳ برگی بانک مرکزی را برای ثبت سفارش می‌گرفتند و پیش فاکتورها را به انتهای این فرم‌ها می‌چسباندند. امضای آقای فرخ‌زاد هم پای این فرم‌ها وجود داشت.

وی در پاسخ به سوال قاضی که پرسید آیا این کار در صرافی شما عادی بود، گفت: خیر عادی نبود ولی علیرضا به ما گفته بود که آقای فرخ‌زاد ورق استیل وارد می‌کند.

آرش شعبانی دومین شاهدی بود که به درخواست قاضی موحد در جایگاه حاضر شد.

شعبانی طی تایید صحبت‌های شهادت گفت: من مسئول حسابرسی صرافی بودم و موجودی حساب‌‌ها را چک می‌کردم البته بعد از مدتی که سر علیرضا شلوغ شد، به من می‌گفتند که کارهای او را هم انجام دهم. من شاهد پر کردن فرم‌های ثبت سفارش بودم. این کار همیشگی صرافی نبود و فقط بری فرخ‌زاد انجام می‌شد. علیرضا به من گفته بود که فرخ‌زاد یک آدم قوی اقتصادی است.

در ادامه دادگاه متهم ردیف اول برای پاسخ به سوالات نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد.

نماینده دادستان از وی در خصوص اینکه پیش پرداخت ریالی را از کجا دریافت کرده و اینکه به چه علت به سلطانی وکالت داده است، سوال پرسید که این بار نیز با پاسخ‌های نامفهوم متهم مواجه شد.

در ادامه قاضی موحد با تکرار مجدد برخی موارد کیفرخواست به متهم گفت: شما می‌توانی از دادگاه برای بازگرداندن وجوه و کسب رضایت بانک مرکزی زمان بگیری. چقدر زمان لازم داری تا پول‌ها را برگردانی که متهم پاسخ داد: من الان هیچ پولی ندارم.

قاضی موحد در این مرحله ضمن اخطار مجدد به متهم گفت: من به آقای وکیل هم اخطار می‌دهم. به موکلتان بگویید این طرز صحبت کردن یک سرمایه‌دار نیست. تجاهل می‌کنی و بنای راستگویی نداری. من اتهامات‌ را برای تو قرائت کردم.

قاضی موحد از حسینی وکیل فرخ‌زاد خواست برای ارائه توضیحات خود در جایگاه حاضر شود.

وی گفت: بنده یک فرصت محدود داشتم تا پرونده را بخوانم. امروز هم برای رسمیت دادگاه حاضر شدم. من براساس ظواهر پرونده دفاع می‌کنم و اولین بار است که آقای فرخ‌زاد را می‌بینم. به استحضار می‌رسانم قرار نهایی و کیفرخواست می‌بایست براساس شواهد کافی باشد اما قرار نهایی از سوی دادسرای ناحیه ۶ بدون ارجاع به کارشناس و عدم توجه به نحوه تحصیل ارز با اشکال اساسی مواجه است. لذا خواهان ارجاع پرونده به کارشناس هستیم.

در ادامه دادگاه نماینده دادستان برای پاسخ به وکیل متهم در جایگاه حاضر شد که پس از پایان اظهارات وی قاضی موحد با اعلام زمان تنفس ادامه دادگاه را به پس از اقامه نماز ظهر موکول شد.

ادامه دارد...

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر