کد خبر: 58775
A

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) از افزایش مراجعات به کمیته امداد در پی گرانی‌های اخیر خبر داد.

به گزارش دیده بان ایران، پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد در نشست دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب که امروز در کمیته امداد برگزار شد، ضمن تبریک ۱۲ بهمن گفت: ۷ هزار میلیارد تومان برای ریشه کنی فقر در نظر گرفته شده و برای همه مددجویان در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حدود ۱۴ درصد خدمات را افزایش دادیم. همچنین خانواده های تحت پوشش موقت در سال ۹۷ بیشتر شدند و ۶۲۰ هزار خانواده جدید تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفتند

فتاح همچنین افزود: در تبصره 16 در زمینه وام قرض الحسنه اشتغال در سال 97، 1400 میلیارد تومان سهم کمیته امداد بوده که تا پایان سال صد در صد آن دریافت خواهد شد . همچنین صد هزار فقره وام اشتغالزایی 200 میلیون تومانی به مددجویان کمیته امداد داده شده و 2500 میلیارد تومان سهم کمیته برای اشتغالزایی در سال 97 بوده است که 200 میلیارد آن دریافت شده است.

وی در ادامه گفت: مرحله اول سبد کالا دریافت و به همه افراد نیز داده شده است همچنین کمیته خواستار این بوده که مبلغ به صورت کالا بر خلاف سایر دستگاه‌ها دریافت شود و طی نامه‌ای که به رئیس جمهور نوشته شده درخواست کردیم که به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد نوبت دوم تحویل سبد کالا در دهه فجر اتفاق بیفتد و مرحله سوم نیز اسفندماه خواهد بود./ ایلنا

فتاح خاطرنشان کرد: کمک‌های مردمی در سال 97 حدود 35 درصد نسبت به سال 96 افزایش داشته است.

رئیس کمیته امداد در خصوص بودجه کمیته در سال 98 تصریح کرد: در کمیسیون تلفیق مجلس مصوب شده که ردیف اصلی ما 12 درصد رشد داشته باشد که برابر رشد کل بودجه دولت است. همچنین بر اساس تبصره 14 در لایحه دولت ابتدا بودجه همان هفت هزار میلیارد بود که برای افزایش آن به نتیجه نرسیدیم. سپس خواستار این شدیم که به مجلس برویم که طی بررسی‌ها هفت هزار میلیارد به 8400 میلیارد افزایش پیدا کرد.

فتاح همچنین افزود: 20 درصد مستمری مددجویان کمیته و بهزیستی اضافه شده و دو هزار میلیارد برای کمیته و بهزیستی نیز در نظر گرفته شده است. دو هزار میلیاردی که برای مستمری مددجویان در نظر گرفته شده با اعتراض‌های آنان به پنج هزار میلیارد افزایش یافته است یعنی این رقم 2.5 برابر شده است.

رئیس کمیته امداد در خصوص معافیت مددجویان کمیته از پرداخت امتیاز آب و برق و گاز اظهارکرد: در بودجه کمیته امداد در سال 98 ردیف معافیت از پرداخت امتیاز آب و برق و گاز در کل کشور برای مددجویان بیان شده که ساخت 10 هزار خانه برای منطقه جنوب و کرمان توسط نوبخت توافق جدیدی است که محقق شده است.

رئیس کمیته امداد در خصوص ازدواج مددجویان و خروج افراد از پوشش‌ کمیته امداد گفت: در 10 ماه ابتدای سال مراجعات به کمیته بنا بر گرانی‌های اخیر افزایش یافته و هدف کمیته این بوده است که جامعه به خطر نیفتد. همچنین بالاترین نرخ ازدواج 90 هزار فقره در سال 96 بوده و فقر سبب جلوگیری از ازدواج افراد نشده است. همچنین کمترین نرخ طلاق برای جامعه هدف کمیته امداد محسوب می‌شود.

او در ادامه گفت: یکی از دلایل خروج افراد از تحت پوشش‌های کمیته امداد ازدواج است در حالی که بیمه برای آنها باقی می‌ماند.

وی با اشاره به قبولی مددجویان در کنکور گفت: رتبه زیر هزار در کنکور کم نداشتیم که باید دولت از این افراد حمایت و بیشتر توجه کند.

فتاح همچنین افزود: در سال 97 حدود 620 هزار خانواده جدید تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفتند و در این زمینه پرداخت‌های‌ وام را تقویت کردیم و ما در این حوزه از منابع بانکی استفاده نمی‌کنیم و پنج میلیون تومان وام بدون ضامن به افراد پرداخت می‌کنیم و صف وامی وجود ندارد و همه این وام‌ها از محل کمیته امداد پرداخت می‌شود و اجاره‌نشین‌هایی که تحت حمایت کمیته بودند و مشکلاتی داشتند در زمینه حل مشکلات آنها موفق بوده‌ایم و سرانه آنان را نیز افزایش داده‌ایم.

رئیس کمیته امداد با اشاره به اینکه رسیدگی کمیته کفایت نمی‌کند بیان کرد: کمیته امداد در 14 اسفند 57 با فرمان امام خمینی تاسیس شد این نهاد کار خود را خیلی ساده آغاز کرد و بعد از 40 سال به یک بلوغ معنوی رسیده که 20 خدمت متنوع را به مددجویان ارائه می‌کنند.

وی در ادامه گفت: تمام مددجویان بیمه تکمیلی و حوادث دارند اما با این وجود درخواست‌ها افزایش یافته است. همچنین شش درصد از جمعیت سال 57 که تحت پوشش کمیته بودند به چهار درصد رسیده است. اما رسیدگی کمیته حداقلی است و کفایت نمی‌کند.

رئیس کمیته امداد افزود: 45 درصد از افرادی که تحت پوشش کمیته امداد هستند به دلیل فوت سرپرستان خانوار است، 35 درصد به علت ناتوان شدن سرپرست، 9 درصد به علت طلاق و زندانی شدن سرپرست و بیماری‌های صعب العلاج است که اگر در این زمینه مشکل دارو و بیمه حل شود دیگر فردی به کمیته مراجعه نمی‌کند که در این راستا باید سایر ارگان‌ها در چارچوب نظام برای از بین بردن این عوامل تلاش کنند اگر اشتغال رونق و تورم مهار شود مراجعین به کمیته امداد نیز کاهش

می‌یابد. کمیته، معتادان را تحت پوشش قرار نمی‌دهد و این وظیفه سازمان بهزیستی است.

فتاح هدف کمیته امداد را رفع فقر مطلق دانست گفت: هدف کمیته امداد رفع فقر مطلق است نه ریشه‌کنی فقر در حالی که ریشه‌کنی فقر وظیفه همه ارگان‌ها است. همچنین به مستمری مددجویان در سال 98 ، 20 درصد اضافه خواهد شد. به عنوان مثال یک خانواده پنج نفره اکنون 550 هزار تومان مستمری دریافت می‌کنند که با افزایش 20 درصدی 110 هزار تومان اضافه می‌شود.

وی در خصوص عیدی سال 98 مددجویان بیان کرد: سال‌های گذشته برای یک ماه عیدی داده می‌شد که در سال‌های گذشته به اندازه یک ماه به مددجویان مستمری داده می‌شود که تاثیرگذار نبود اما به احتمال زیاد عیدی مستمری بگیران بسته حمایتی است و عیدی به آنها تعلق نمی‌گیرد.

او با اشاره به اینکه درخواست شده که ردیف بودجه درمان از کمیته گرفته شود، گفت: 62 درصد از خانواده‌های کمیته امداد ما زنان سرپرست خانوار هستند در حال حاضر اکثر مددکاران ما خانم و زن هستند و خدمات به این زنان باید مطابق با شرایط آنان باشد که در این راستا 20 نوع خدمت از سوی کمیته به زنان سرپرست خانوار ارائه می‌شود همچنین 300 نفر از این زن‌ها بیمه تامین اجتماعی دارند که بسیاری از آنها با 10 سال سابقه بازنشسته شده است و سال گذشته 230 میلیارد تومان برای حمایت از زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شده است.

رئیس کمیته امداد در پایان گفت: بسته‌های حمایتی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد در بازار کنترل شده و زیر قیمت در بازارها عرضه می‌شود. همچنین برای رفع فقر مطلق 320 هزار خانواده امسال تحت پوشش موقت قرار دارند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر