کد خبر: 59313
A

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: آنچه درباره بخشودگی تحت عنوان عفو 50 هزار نفری مطرح شده درست نیست و نباید تعبیر شود که به زودی50 هزار مجرم از زندان ها آزاد می شوند.

به گزارش دیده بان ایران؛ محمد باقر الفت بعد از ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران هرمزگان افزود: آنچه اتفاق خواهد افتاد عفو معیاری است که ممکن است مجازات های مختلفی مانند انفصال از خدمت، جزای نقدی، شلاق و یا حبس برای افراد مورد بخشودگی قرار گیرد. 
وی در پاسخ به پرسشی درباره حمایت از افشاگری های رسانه ای پیرامون جرائم و تخلف ها و فسادهای مختلف اظهار داشت: لایحه ای در حال تهیه و تدوین است که در صورت تصویب نهایی، افشاگران جرائم مورد حمایت و تشویق قرار می گیرند. 
به گفته معاون قوه قضاییه بر اساس قانون پیشنهادی یاد شده، چنانچه یک افشاگری درست، منجر به پیشگیری از خسارت و وقوع جرم شود، درصد مشخصی از خسارت پیشگیری شده، به فرد افشاگر پرداخت می شود. 
وی همچنین تاکید کرد: رعایت حقوق خبرنگاران در دادرسی ها را تضمین می کنیم. 
دبیر شورای اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه همچنین از رویکردهای دستگاه قضایی برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی خبر داد و اضافه کرد: تدبیرهای این بخش در قوه قضاییه موجب شد 500 واحد تولیدی و صنعتی که به خاطر مسائل حقوقی و قضایی تعطیل شده بودند ، دوباره فعال شوند و 10هزار کارگر به شغل های خود برگردند. 
الفت یاد آور شد: قوه قضاییه سعی می کند دستوری که منجر به تعطیلی واحد تولیدی شود صادر نکند و دستورهای قبلی منجر به تعطیلی را نیز ملغی می کند. 
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه همچنین با توضیح درباره فعالیت سامانه 'سجام ' گفت: در این برنامه ، افرادی که به عنوان دیده بان شناخته می شوند، می توانند با مشاهده نشانه های احتمال جرم و تخلف، پیش از وقوع با استفاده از سامانه برخط (آنلاین) سجام آن را به مسوولان و متولیان در سطوح مختلف کشور گزارش کنند. 
الفت، برنامه ها و راهبردهای اجرا شده در حوزه پیشگیری قوه قضاییه را موفق توصیف کرد و اظهار داشت: مقام معظم رهبری نیز نسبت به اثربخشی این برنامه ها اظهار رضایت کرده اند. 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر