کد خبر: 60651
A
شهردارپایتخت:

شهردار پایتخت در پاسخ به سیدمحمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران گفت: 2 هزار و 10 مورد از املاک واگذاری شده با کاربری های مختلف در راستای بند 6 ماده 55 قانون شهرداری ها مورد بررسی قرار گرفته که تاکنون 700 مورد از آن مغایر با این بند بوده است.

به گزارش دیده بان ایران به نقل از معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، پیروز حناچی در ارتباط با تذکر میر لوحی پیرامون 'انتشار فهرست املاک شهرداری که در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار گرفته است (از سال 1390) و نحوه واگذاری آن در راستای اجرای بند 6 ماده 55 قانون شهردارها ' افزود: در راستای مصوبه ' واگذاری حق بهره برداری املاک، اراضی و اموال غیر منقول شهرداری به اشخاص حقیقی و حقوقی و موسسات غیر دولتی' کمیته ای تحت عنوان ساماندهی املاک شهرداری تهران در سازمان املاک و مستغلات با کاربری های مسکونی ، تجاری، اداری، فرهنگی، ورزشی، مذهبی، خیریه ها ، درمانی، نظامی و ... شناسایی و احصا گردیده است.
وی ادامه داد: از این میان 700 مورد شناسایی شده که اختلاف و انحراف فاحشی با موضوعیت املاک مشمول بند 6 ماده 55 داشته است که دویست مورد آن مسکونی می باشد و با هماهنگی های به عمل آمده با مراجع ذیصلاح قضایی و انتظامی اقدامات عاجل و موثر در جهت تخلیه آن صورت پذیرفته است که هم اکنون شاهد نتایج مثبت آن هستیم.
حناچی خاطر نشان ساخت: در خصوص 500 مورد دیگر اقدامات مقدماتی و اولیه در جهت استرداد آن در دست اجرا می باشد.
شهردار تهران افزود: در مورد واگذاری 1300 مورد باقیمانده مراتب در دست بررسی و استعلام از مبادی ذیربط است که متعاقبا نتایج و عملکرد آن اعلام می گردد. ضمنا سازمان املاک و مستغلات ثبت اطلاعات مربوط به املاک موضوع بند 6 ماده 55 قانون شهرداری از باب نوع کاربری ، پلاک ثبتی، نوع مالکیت، متراژ و منطقه و نوع ملک در سامانه جامع املاک در دستور کار خود قرار داده است.
شایان ذکر است در بند 6 ماده 55 قانون شهرداری ها آمده است: (اصلاحی27/11/1345) اجرای تبصره یک ماده 8 قانون تعلیمات اجباری وتأسیس مؤسسات فرهنگی و بهداشتی و تعاونی مانند بنگاه حمایت مادران و نوانخانه و پرورشگاه و درمانگاه و بیمارستان و شیرخوارگاه و تیمارستان و کتابخانه و کلاسهای مبارزه با بی سوادی و کودکستان و باغ کودکان و امثال آن در حدود اعتبارات‌مصوب‌وهمچنین کمک به این قبیل مؤسسات و مساعدت مالی به انجمن تربیت بدنی و پیش آهنگی و کمک به انجمن های خانه ومدرسه و اردوی کار.
شهرداری در این قبیل موارد و همچنین در مورد موزه ها و خانه های فرهنگی و زندان با تصویب انجمن شهر از اراضی و ابنیه متعلق بخود با حفظ مالکیت به رایگان و یا با شرایط معین بمنظور ساختمان و استفاده به اختیار مؤسسات مربوط خواهد گذاشت. تبصره1-(الحاقی 27/11/1345)تبصره‌ماده5 قانون‌نظارت ‌درمصرف سهمیه فرهنگ از درآمد شهرداریها مصوب28/3/34 به قوت خود باقی است.
تبصره2- (الحاقی27/11/1345) تبصره 59 قانون بودجه سال1339کل کشور به قوت خود باقی است./ایرنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر