کد خبر: 61218
A

معاون دادستانی کل کشور در امور فضای مجازی از مردم خواست تا نسبت به پیامک هایی که مربوط به واریز مبالغ است، دقت بیشتری داشته باشند.

به گزارش دیده بان ایران؛ جواد جاویدنیا روز چهارشنبه افزود: اخیرا شگرد جدید کلاهبرداری از طریق سامانه‌های پیامکی مشاهده شده است. به این صورت که کلاهبردار یکسری پیامک با متن «لطفا همشو به حساب .... واریز کن ممنون» برای یک بازه‌ای از شماره‌ها به صورت اتفاقی ارسال می‌کند. این یک پیامک فریبنده، توأم با موضوع روانشناسی است که برای افراد مختلفی ارسال می‌شود.
وی افزود: ممکن است فردی قصد داشته باشد پولی را از حساب خود برای معامله‌ یا پول امانتی به حساب فردی دیگر واریز کند یا مثلاً اقوام و دوستانی که در مغازه‌ای کارت می‌کشند و منتظر شماره حسابی از صاحب مغازه هستند تا پول را واریز کنند و چون منتظر هستند بعضاً بعد از دریافت پیامک ناشناس، مبلغ را واریز می‌کنند و متضرر می‌شوند.
جاویدنیا افزود: متأسفانه بسیاری از افراد تحقیق نمی‌کنند و با آن شماره تماس نمی‌گیرند تا مطمئن شوند از اینکه این شماره حساب متعلق به همان شخص مورد نظر هست که باید وجه به حسابش واریز کنند یا خیر. بنابراین مردم باید در مورد پیامک‌هایی که مربوط به واریز مبالغ است خیلی دقت کنند و حتماً شماره حساب و شماره تماس بین خودشان از قبل مشخص باشد.
وی افزود: به عنوان نمونه فردی در مغازه برادرش 2 میلیون و 500 هزار تومان کارت می‌کشد و قرار بوده این مبلغ را به حساب بردارش واریز کند که از یک شماره ناشناس برای این شخص پیامک می‌آید که «لطفا مبلغ را به این حساب واریز کن ممنون» و این فرد فکر می‌کند که شاید شماره تماس متعلق به یکی از بستگان برادرش هست و این موضوع را تحقیق نمی‌کند و مبلغ را واریز می‌کند.
جاویدنیا گفت: به مردم توصیه می‌شود شماره ثابت متعلق به بانک که پیامک‌های تراکنش‌ها را ارسال می‌کند را ذخیره کنند که اگر از شماره دیگر و جدیدی پیامک واصل شد اطمینان حاصل کنند که متعلق به بانک نیست و ضمناً باید به متن پیامک و شماره حساب دقت کنند که واقعا آن پول به حساب خودشان واریز شده است.
وی افزود: ساز و کار بانک‌ها هم باید اصلاح شود و اجازه ندهند هر شماره تلفن همراهی را که افراد برای دریافت پیامک اعلام می‌کنند، ثبت شود و تا زمانی که مالکیت شماره موبایل را برای صاحب حساب احراز نکرده اند نباید این کار را انجام بدهند و اگر بانک‌ها چنین کاری را انجام دهند آن فردی که از این ناحیه متضرر شده می تواند از آن بانک جبران خسارت درخواست کند.
معاون دادستانی کل کشور به مردم سفارش کرد تا در پیامک‌های بستگان و اقوام خود نیز دقت داشته باشند و اضافه کرد: شاید گوشی، سرقت شده باشد یا اکانتی در پیام رسان‌ها لو رفته باشد. به عنوان مثال ممکن است سارق برای افرادی که در دفترچه تماس یا مخاطبان پیام رسان آن گوشی وجود دارد، درخواستی مبنی بر تقاضای مبلغی ارسال کند و بیان کند که الان در فلان جا هستم و نمی‌توانم پاسخ بدهم و نمی‌توانم با تلفن صحبت کنم و یک کار مهم و ضروری دارم و یک مبلغ پولی را همین الان سریعاً واریز کنید که در این موارد اگر به آن شخص دسترسی ندارید از طریق بستگان تحقیق کنید و بلافاصله به این پیام‌ها اطمینان نکنید تا در دام چنین کلاهبرداران گرفتار نشوید.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر