کد خبر: 66539
A

در پی تماس با سایت دیده بان ایران مطرح شد : در بند هشت زندان اوین به هیچ وجه آئین‌نامه داخلی زندان‌ها رعایت نمی‌شود این فرد گفته است: تفکیک جرایم وجود ندارد و زندانی‌های مختلف با انواع جرایم اعم از مواد مخدر، مالی، سیاسی و ... در کنار هم تحمل کیفر می‌کنند.

به گزارش دیده بان ایران ؛ پس از روی کار آمدن حجت السلام و المسلمین ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه و استقبال برخی از فعالان سیاسی و همچنین تغییر رویکرد دستگاه قضا و اظهارات شب گذشته ابراهیم رئیسی درباره رعایت حقوق زندانیان و رسیدگی به وضعیت آنها (اینجا)  یکی از زندانیان بند 8 زندانیان اوین در پی تماس با تحریریه سایت دیده بان ایران برخی از مشکلات این بند را متذکر شده و از ریاست قوه قضاییه درخواست داشت تا هز چه سریعتر به این مشکلات رسیدگی و پیگیری های لازم صورت گیرد؛ این زندانی گفت: در بند هشت زندان اوین به هیچ وجه آئین‌نامه داخلی زندان‌ها رعایت نمی‌شود 
برخی از مشکلات زندانیان بند 8 زندان اوین به شرح ذیل می باشد: 
 
1. تفکیک جرایم وجود ندارد و زندانی‌های مختلف با انواع جرایم اعم از مواد مخدر، مالی، سیاسی و ... در کنار هم تحمل کیفر می‌کنند. 
 
2. انواع مواد مخدر و روان گردان موجود به راحتی قابل دستیابی است. اما، بسیاری از کتب و نشریاتی که مجوز انتشار و شابک دارند اجازه ورود به بند هشت را نمی‌یابند. 
 
3. این بند بسیار شلوغ است، هر اتاقی چندین نفر کف‌خواب (کسانی که تخت خواب ندارند و کف اتاق می‌خوابند) دارد و تعداد زیادی از زندانیان در حسینیه‌های سالن‌ها می‌خوابند. 
 
4. وضعیت بهداشت و درمان بسیار بد است و زندانیان مجبورند که با هزینه شخصی خود به درمان بپردازند و کسی که از عهده هزینه درمان خویشتن بر نیاید، امکان درمانش وجود ندارد. 
 
5. دادیاری به زندانیان و خانواده‌های آنان پاسخگو نیستند و زندانیان نمی‌دانند از کدام امکان و مسیر پیگیر پرونده و مسائل مربوط به آن باشند. 
 
6. روند رسیدگی به مسائل و مشکلات زندانیان بسیار طولانی است و گاها یک نامه اعزام به بیمارستان یا مرخصی و یا آزادی مشروط ماهها طول می‌کشد که پاسخ داده شود. 
 
7. استفاده از مجرمین و زندانیان به عنوان انتظامات و خدمات که بر خلاف نص صریح آئین‌نامه است. 
 
8. وضعیت و کیفیت بسیار بد غذای زندان و محصولاتی که در فروشگاه‌های زندان ارائه می‌شوند و تفاوت قیمت محصولات با خارج از زندان و غیره. 
 
به این موارد باز هم می‌توان افزود اما بنابر اصل مشت نشانه خروار است، به همین موارد اکتفا نموده تا گوشه‌ای از واقعیات جاری در زندان‌های ایران را نشان داده باشیم. 
 
این زندانی همچنین در پایان سخنانش اظهار امیدواری کرد که با حضور حجت السلام و المسلمین رئیسی در مقام ریاست قوه قضاییه به وضعیت زندان‌ها بیش از پیش رسیدگی شود. 
 
 
 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر