کد خبر: 67116
A

با شناسایی ۸۰ باب منزل شخصی در سطح شهر مشهد که خودسرانه، بدون کسب مجوز و رعایت استاندار‌های لازم اقدام به پذیرش زائر مسافر می‌کردند، از ادامه فعالیت غیرمجاز آن‌ها جلوگیری شد.

به گزارش دیده بان ایران، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی روز شنبه  زمان شناسایی و پلمپ این مکان‌ها را از ابتدای تیر ماه جاری تاکنون اعلام و بیان کرد: با توجه به اهمیت موضوع اقامت زائران و مسافران در مشهد، نظارت و بازرسی اماکن شخصی که در این زمینه فعالیت دارند بطور جدی و با قوت ادامه دارد.

یوسف بیدخوری افزود: بسیاری از زائران و مسافران اطلاعی از غیرمجاز بودن فعالیت منازل شخصی در پذیرش زائر و مسافر ندارند لذا اطلاع رسانی به آن‌ها در خصوص ضرورت توجه به مجوز فعالیت مراکز اقامتی بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: بررسی‌ها نشانگر فعالیت افزون بر چهار هزار واحد منزل شخصی زائرپذیر در سطح کلانشهر مشهد است. با توجه به حساسیت‌های موجود در حوزه اقامت و ضرورت کنترل کمیت و کیفیت ارائه خدمات به زائران و مسافران این وضعیت به هیچوجه پسندیده نیست.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اولویت موکد این نهاد را پذیرش و اقامت زائران و مسافران در واحد‌های رسمی اقامتی اعلام و بیان کرد: بر همین اساس به هیچوجه افزایش شمار خانه مسافر‌های شخصی در مشهد سیاست اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی نیست لذا صدور " مجوز فعالیت موقت" برای چنین مکان‌هایی تنها با نظرداشت استانداردها، سابقه فعالیت و نیاز به ایجاد تنوع امکانات اقامتی صورت می‌گیرد.

وی تعداد خانه مسافر‌هایی را که در مشهد از نظر آئین نامه و ضوابط، امکان دریافت مجوز فعالیت دارند ۷۵۰ باب ذکر و بیان کرد: تابستان امسال برای ۶۵۰ خانه مسافر در سطح مشهد مجوز موقت فعالیت به منظور پذیرش و اقامت زائران صادر شده است.

بیدخوری گفت: بر اساس قوانین، خانه مسافر‌های مجوزدار می‌بایست مجوز و نرخنامه مصوب را در معرض دید عموم نصب کرده و همچنین با رعایت کامل مسائل بهداشتی و امنیتی، تجهیزات لازم را تامین کنند.

هزار و ۶۰۰ واحد اقامتی رسمی با گنجایش ۱۰۲ هزار نفر در خراسان رضوی فعالیت دارند. این استان سالانه مقصد سفر افزون بر ۳۰ میلیون زائر و مسافر از اقصی نقاط ایران و جهان است./ ایرنا

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر