کد خبر: 70380
A

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: یکی از چند گردش مهم مالی در دنیا، مربوط به مواد مخدر است و سودا گران مرگ در تلاش‌اند این روند را افزایش دهند و این آمار در ایران در حال افزایش است.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ اسکندر مؤمنی، امروز(شنبه) در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان، اظهار کرد: استان اصفهان هم مقصد است و هم معبر، یعنی هم وضعیت خود و کشور را باید ساماندهی کند.

وی ادامه داد: در دنیا ۲۸۰ میلیون معتاد وجود دارد، این در حالی است که تا سال ۲۰۰۱ در افغانستان ۲۰۰ تن مواد مخدر تولید شده، اما در سال‌های اخیر این عدد به چیزی حدود نه هزار تن رسیده است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با بیان اینکه نوع برخوردها در هر کشوری با مواد مخدر متفاوت است تصریح کرد: سازمان ملل از کشورهایی که مصرف مواد مخدر را آزاد گذاشته‌اند شکایت کرده چراکه این نوع برخورد موجب افزایش قاچاق و افزایش افرادی است که از مواد مخدر استفاده می‌کنند.

مؤمنی گردش مالی مواد مخدر را از گردش‌های مهم و بزرگ در جهان دانست و گفت: یکی از چند گردش مهم مالی در دنیا، مربوط به مواد مخدر است و سودا گران مرگ در تلاش‌اند این روند را افزایش دهند و این آمار در ایران در حال افزایش است، چراکه ایران یکی از همسایگان افغانستان است.

وی در خصوص آمار معتادان کشور، گفت: در کشور حدود دو میلیون نفر مصرف کننده مواد مخدر وجود دارد و در این خصوص به جمع بندی‌هایی رسیده‌ایم تا رویکردهای کلی برخورد با معتادان مشخص و تدوین شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، افزود: موضوع اعتیاد به قدری مهم است که رهبر معظم انقلاب در این مسئله ورود کرده‌اند چراکه معضلات زیادی را برای جامعه به دنبال دارد.

مؤمنی موضوع معتادان متجاهر را حائز اهمیت دانست و تأکید کرد: این قشر چالش‌های اجتماعی زیادی را برای جامعه به دنبال دارند و باید گفت ۵۰ درصد معتادان در کشور شاغل هستند و فرایند درمان آنان بسیار پیچیده است.

وی در خصوص اینکه چه راهکارهایی باید در نظر گرفته شود، تصریح کرد: پیشگیری و بالا بردن سطح آگاهی یکی از رکن‌های اصلی جلوگیری از ورود و استفاده از مواد مخدر در کشور است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، تصریح کرد: تمرکز در مناطق مرزی کشور برای جلوگیری از ورود مواد مخدر باید افزایش یابد. در همین خصوص بیش از ۷۰ درصد کشفیات متعلق به مناطق مرزی شرق کشور است.

مؤمنی با بیان اینکه اگر در چهل سال گذشته اقدامات لازم انجام نمی‌گرفت و شاهد معضلات زیادی در کشور بودیم، تأکید کرد: همچنان مشکلات باید مورد برسی قرار گیرند تا وضعیت کشور بهبود یابد. 

وی تاکید کرد: همه اموال قاچاقچیان باید جمع‌آوری شود و نباید در این مورد کوتاهی کرد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، خاطرنشان کرد: افزایش ۴ درصدی تمایل به مصرف مواد مخدر جای نگرانی دارد و نباید این مشکل را نادیده گرفت.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر