کد خبر: 70750
A
شهرداری تهران:

رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، حذف نام شهدا از تابلوهای معابر پایتخت را دروغی بزرگ خواند و بر لزوم توجه به پیوست‌های تکنیکی و ترافیکی نصب تابلوها در معابر تاکید کرد.

به گزارش دیده بان ایران به نقل از مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران، غلامحسین محمدی با اشاره به حواشی اخیر در مورد حذف نام شهدا از برخی تابلوهای معابر شهری اظهارداشت: تصاویر موجود نشان می‌دهد در سال ۹۰ همین تابلوهایی که امروز هم برخی نشان می‌دهند و می‌گویند که ما نام شهید را از آن حذف کرده‌ایم از همان سال ها به همین شکل بوده‌اند و تعجب من این است که چرا شهرداری وقت در قبال این اخبار، دست به اصلاح تابلوهای این معابر نزده است.

وی گفت: شاید ملاحظات تکنیکی و خاصی مطرح بوده اما ما اعلام کرده‌ایم برخی از این ملاحظات تکنیکی را ما قبول نداریم و بر استفاده از کلمه شهید در این تابلوها تاکید بسیار داریم.

محمدی افزود: بررسی تابلوها نشان می‌دهد تابلوهایی که در مواردی نام شهید از آنها در سال‌های گذشته حذف شده تابلوهای پرچمی هستند که برای رانندگان عبوری که با سرعت متوسط ۳۰ کیلومتر بر ساعت در حال عبور هستند نصب شده است.

به گفته وی طبق اصول ترافیکی نام‌ها در این تابلوها اختصاری هستند اما در همان کوچه‌ها تعداد زیادی تابلوهای دیوارکوب نصب شده‌اند که کلمه شهید روی آنها قرار گرفته است.
رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران اظهارداشت: مثلا در یک معبر ۱۰ تابلو دیوارکوب و یک تابلوی پرچمی داریم که به دلایل تکنیکی ممکن است نام آن اختصاری شده باشد؛ ما این مساله را در بزرگراه ها هم داریم.

وی افزود: به طور مثال در برخی تابلوهای بزرگراه همت دیگر نام شهید را قرار نمی‌دهند و فقط همان همت را می‌نویسند و این تکنیک هم متعلق به گذشته است و در دوره شهرداری فعلی مطرح نشده، بنابراین این که می‌گویند ما کلمه شهید را از تابلوها حذف کرده ایم یک دروغ بزرگ است که برخی با اهداف خاص سیاسی مطرح می‌کنند.
محمدی با تاکید بر اینکه در چند سال گذشته اقدامات گسترده‌ای در مورد تغییر تابلوهای معابر انجام نداده ایم و اقدامات صورت گرفته اغلب معطوف به نوسازی تابلو یا درج عنوان شهید به خواست شهروندان بوده تصریح کرد: در گزارشی که در برنامه «سلام صبح به خیر» پخش شد تصاویری نشان داده شد که عینا همین عکس ها در رسانه ها در سال ۹۰ منتشر شده است و متعلق به دوره شهرداری ما نیست.

وی افزود:‌ گاهی این اخبار با اهداف سیاسی مطرح می شود تا شهرداری تهران را متهم کنند؛ در برخی موارد با اهداف خاص و سیاسی از برخی معابر عکس و فیلم گرفته شده است که امیدوارم واقعا این اهداف خیرخواهانه باشد چون اگر به ما اطلاع می‌دادند قطعا پیگیری می کردیم و نیازی به این فضاسازی ها نبود؛ با اینکه اساسا نصب این تابلوها در سال های قبل و پیش از دوره فعلی شهرداری انجام شده است.
رییس مرکز ارتباطات و روابط بین الملل شهرداری درباره حذف نام شهید از برخی ایستگاه های بی آر تی نیز گفت: به طور کلی در تهران حدود پنج هزار و ۵۰۰ ایستگاه داریم که تنها یک ایستگاه به نام «مدنی» یعنی بدون کلمه شهید است و این نامگذاری هم متعلق به ۳۰ سال قبل است و همه آن را به همین نام می شناسند؛ حال اینکه به چه دلیل عده‌ای این را مطرح می‌کنند برای من مشخص نیست.
محمدی عنوان کرد: در شورای اسلامی قبل هم که دوستان متدین ما در آن حاضر بودند طرحی به نام حذف نام شهدا از پل های اتوبان امام علی (ع) و نامگذاری آنها به نام استان ها مطرح و اتفاقاً یکی از منتقدان امروز شهرداری در همین زمینه جزو ارائه دهندگان این طرح بوده است.
وی تاکید کرد: شهرداری تهران خود را مدیون شهدا می‌داند، شهردار تهران یک بسیجی و رزمنده بوده است و در میان اعضای شورای شهر هم ما دو فرزند شهید داریم که یکی از آنان در کمیسیون نامگذاری معابر حضور دارد؛ ما در دوره جدید ۳۸ درصد معابر جدید را به نام شهدا نامگذاری کرده‌ایم.
محمدی همچنین با اشاره به انتقادهایی که در حذف کلمه شهید از نام برخی معابر در منطقه ۱۶ مطرح است گفت: با اطلاع رسانی که انجام شد شهرداری این مشکل را حل کرد تا جایی که فرمانده بسیج آن ناحیه از شهردار منطقه تقدیر کرده است.

وی افزود: ما این دغدغه را جدی گرفته ایم و اگر شهروندان گزارشی را از طریق سامانه ۱۸۸۸ اعلام کنند این اطمینان را می دهیم که آن را پیگیری خواهیم کرد و طبق نظر کارشناسی و تکنیکی اصلاحات را انجام می دهیم؛ البته در انتقادات اخیر موارد جالبی هم هست مثل اینکه ۲ کوچه در منطقه ۱۲ به نام های نمازی و معزی هستند که برخی جوانان با تصور حذف کلمه شهید خودشان دست به کار شده و کلمه شهید را به آن اضافه کرده اند در حالی که طبق اعلام بنیاد شهید این دو فرد اصلا شهید نیستند.
محمدی خطاب به مردم عنوان کرد: من از مردم می خواهم به شهرداری و شورای شهری که خودشان انتخاب کرده اند اعتماد کنند و اگر مواردی دیدند به ما اطلاع دهند و مطمئن باشند که برطرف خواهد شد.

وی تاکید کرد: برخی به شهرداری بهتان‌هایی می‌زنند که در شان شهرداری نیست و معتقدم این اتهام‌ها بازی‌های سیاسی با اهداف خاصی است و نباید تحت تاثیر این رفتارها قرار بگیریم.
محمدی در پایان تاکید کرد: طبق دستور شهرداری از ۲۰ مرداد به صورت گسترده تمامی تابلوهای معابر بررسی می شود و در صورت وجود مشکل برطرف خواهد شد؛ البته در تهران بیش از ۴۰۰ هزار معبر داریم که بررسی وضعیت تابلوهای این معابر و برطرف کردن اصلاحات احتمالی کاری زمان‌بر است و طول می‌کشد، با این حال اگر همشهریان موردی را دیدند گزارش کنند و بدانند که به آن رسیدگی خواهد شد.

به گزارش ایرنا شهردار تهران نیز امروز در این زمینه واکنش نشان داد و با بیان آنکه پایش مستمر تابلوها توسط تیمی ویژه انجام می شود تصریح کرد:‌ فکر می‌کنم برخی از دوستانمان که این موضوع را خیلی پیگیری می‌کنند به دنبال اعتلای نام شهید نیستند و به دنبال مسائل دیگری هستند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر