کد خبر: 72773
A

رییس مرکز مطالعات راهبردی نیروی انتظامی در دیدار با رئیس پژوهشگاه قوه‌قضاییه، با تأکید بر استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس گفت: زندان‌ها دیگر بازدارندگی کافی ندارند.

رییس مرکز مطالعات راهبردی نیروی انتظامی در دیدار با رئیس پژوهشگاه قوه‌قضاییه، با تأکید بر استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس گفت: زندان‌ها دیگر بازدارندگی کافی ندارند.

به گزارش دیده بان ایران به نقل از پژوهشگاه قوه قضاییه، سید حجت‌الله علم‌الهدی با سردار احمدرضا رادان در محل مرکز مطالعات راهبردی نیروی انتظامی دیدار و گفتگو کرد.

سردار احمدرضا رادان در این دیدار ضمن تاکید بر ضرورت انجام فعالیت‌های پژوهشی با هدف کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضا اظهار کرد: به عنوان نمونه در پرونده‌های مربوط به راهنمایی و رانندگی باید اقداماتی انجام داد تا تصمیمات در کلانتری گرفته و به جای جرم، تخلف انتظامی تعریف شود.

رییس مرکز مطالعات راهبردی نیروی انتظامی با اشاره به لزوم کاهش ارجاع پرونده‌ها به قوه قضاییه گفت: در این صورت می‌توان از محرومیت‌های اجتماعی مختلفی به جای اعمال مجازات استفاده کرد.

وی افزایش بازدارندگی احکام را هدف دیگری برای حل پرونده‌ها در کلانتری دانست و اظهار کرد: زندان‌های ما بازدارندگی کافی را ندارند.

رادان با بیان اینک باید کارگروه مشترکی میان پژوهشگاه قوه قضاییه و ناجا تشکیل داد، گفت: در این کارگروه باید موارد مشترک را با هدف کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی مطرح و برای آن‌ها چاره‌اندیشی کنیم.

علم‌الهدی در ادامه دیدار با تاکید بر وجود فصول مشترک فعالیت بین ناجا و قوه قضاییه اظهار کرد: پژوهشگاه مرکز تصمیم‌سازی و قوه عاقله دستگاه قضاست که نیاز‌های علمی این دستگاه را تامین می‌کند.

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه با تشریح جایگاه پژوهشگاه به عنوان بازوی کارشناسی قوه قضاییه گفت: پژوهشگاه، حلقه واسط قوه قضاییه و نهاد‌های علمی، دانشگاهی و نیز حوزوی است.

علم‌الهدی با معرفی ساختار پژوهشگاه در قالب پژوهشکده‌های مختلف تحقیقاتی افزود: از آنجایی که پژوهشگاه قوه قضاییه میان نخبگان دانشگاهی و دستگاه قضایی جایگاه مناسبی دارد، بستر مناسبی برای فعالیت‌های مشترک خواهد بود.

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه با اشاره به تاکیدات ریاست قوه قضاییه مبنی بر دوری از هرگونه موازی‌کاری افزود: ما سعی داریم برای دوری از موازی‌کاری، روی نقاط مشترک تمرکز کنیم. قوه قضاییه و نیروی انتظامی موضوعات مشترک زیادی دارند لذا ما در پژوهشگاه می‌توانیم طرح‌های مطالعاتی، میزگرد و همایش‌های مشترکی با مرکز مطالعات راهبردی ناجا برگزار کنیم.

در ادامه این دیدار دکتر حامد نیکونهاد معاون پژوهشی به تاکیدات رییس محترم قوه قضاییه مبنی بر حل و فصل برخی اختلافات در کلانتری اشاره کرد و لازمه این کار را ارتقای سطح حقوقی کلانتری‌ها دانست.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر