کد خبر: 77702
A

روش خانه موسوم به شهرداران سر و صدای زیادی به پا کرده است که در این میان مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران و مدیرکل حفظ و احیا بافت‌های تاریخی نسبت به این اقدام و خبرسازی‌ها واکنش نشان دادند

به کزارش سایت خبری و تحلیلی دیده بان ایران؛ به نقل از برنا؛ عمارت گلستان یا خانه‌ای موسوم به محل زندگی همه شهرداران تهران این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده است. از یک سو برخی افراد مدعی شده اند این خانه تاریخی بوده و فروش آن تخلف شهرداری است و مدیریت شهری هم معتقد است این خانه ثبت ملی نشده و صرفا خانه‌ای با گچ بری و آینه کاری است.  ابوالفتح شادمهری، مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران و سید هادی احمدی، مدیر کل حفظ و احیا بافت های تاریخیگفت و گو های انجام داده اند:

 

خانه شهرداران  ثبت ملی نشده است

ابوالفتح شادمهری، مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران در رابطه با خانه شهرداران گفت: این خانه ثبت ملی نشده است و بنای تاریخی نیست.

او افزود: این خانه در بافت مسکونی حضور دارد و سال ها مورد استفاده شهرداران تهران بوده است اما آقای حناچی و چند شهردار آخر تهران از آن استفاده نکرده اند.

شادمهری اضافه کرد: این ساختمان شناسنامه ندارد و جزو آثار ملی هم ثبت نشده است.

مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران گفت: اگر این ملک ارزش تاریخی دارد باید وزارت میراث فرهنگی آن را ثبت کند و ما متولی نیستیم.

 

فروش عمارت گلستان از نظر میراث مانعی ندارد

 

سید هادی احمدی، مدیر کل حفظ و احیا بافت های تاریخی در رابطه با عمارت گلستان موسوم به خانه شهرداران گفت:  هر اثر تاریخی باید یکی از سه ویژگی را داشته باشد تا دارای ارزش باشد.

او افزود: داشتن قدمت، داشتن  ویژگی هنری و زیباشناسانه و داشتن وجه معنوی از آن جمله است؛ یعنی در آن خانه اتفاقی رخ داده است. هر یک از این ها خانه را با ارزش و واجد ارزش می کند.

احمدی اظهار کرد: این خانه ارتباطی با میراث ندارد. ثبت ملی نشده است و خانه تاریخی نیست. همچنین ویژگی بخشی از هویت فردی که در آن زندگی کرده را ندارد.

مدیر کل حفظ و احیا بافت های تاریخی با اشاره به اینکه این خانه هیچ یک از وجه های میراث را ندارد گفت: عمارت گلستان صرفا خانه اعیانی و پولداری است شهرداران هم در آن زندگی نکرده اند.

او اظهار کرد: چند تن از شهرداران زمان انقلاب زندگی کرده اند و این اواخر هم در اختیار هنرمندان بوده است.

احمدی در رابطه با سال ساخت این عمارت گفت: این خانه متعلق به پهلوی دوم است و حدود 50 سال سن دارد.  شهرداران تهران هم وقتی در خانه ای زندگی می کنند که نباید آن خانه ثبت شود. مثل این است که خانه آقای نجفی، حناچی و.. را ثبت کنیم که این درست نیست.

مدیر کل حفظ و احیا بافت های تاریخی در پایان تصریح کرد: فروشش از نظر میراثی ایرادی ندارد. اتفاق مهمی هم در آن نیفتاده که بخواهیم آن را ثبت کنیم.

خانه+اقدسیه

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر