کد خبر: 83525
A

پویش مشتی باشیم در روزهای اخیر توسط شهرداری مشهد در حال اجرا است. پویشی که با استقبال بسیاری از مردم مشهد مواجه شده است.

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ این روزها، میهمان ناخوانده‌ای داریم که علاوه بر سلامت افراد، معاش آنان را نیز نشانه گرفته است. ویروس کرونا که با شیوع خود مشکلات زیادی در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد و معیشت مردم ایجاد کرده است.

حال بسیاری از شهروندان ناخوش و مضطرب است و سنگینی غم نان به وضوح بر رخسارشان دیده می‌شود.
مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران، این‌بار هم پیشقدم شده و با پویش «مشتی باشیم» که به همت شهرداری مشهد در حال برگزاری است، به ترویج فرهنگ همدلی و جوانمردی پرداخته است. فرهنگی که ریشه در اصالتمان دارد.
حال چند روزی است که حال و هوای شهر مشهد با طرح‌های گرافیکی مرتبط با ماه مبارک رمضان و جمله‌هایی تحت عنوان مشتی باشیم و «از حال و روز همدیگر خبر بگیریم»، مشتی باشیم و «هوای مشتری‌های ضعیف‌تر را داشته باشیم»، مشتی باشیم و «در ماه خدا هوای خلق خدا را داشته باشیم»، مشتی باشیم و «همه در حد توان به همدیگر کمک کنیم»، مشتی باشیم و «دخل و خرجمان را با نزدیکان یکی کنیم» و... رنگ و بوی دیگری گرفته و از ما می‌خواهد در شرایطی که کرونا برایمان به وجود آورده، بیشتر هوای یکدیگر را داشته باشیم و به معنای واقعی «مشتی‌گری» کنیم.
از اهداف اصلی پویش «مشتی ‌باشیم...» ، تشویق مردم برای کمک به همنوعان و نیازمندان است و دارای اثرات ناخودآگاهی همچون دعوت به همدلی و خبرگرفتن از یکدیگر است.
حالا چرا «مشتی باشیم»؟
ممکن است تا به حال بارها و در موقعیت‌های خاص واژه «مشتی» را شنیده باشید یا از آن استفاده کرده باشید؛ این واژه مخفف مشهدی‌گری، لوطی‌گری و به قول مرحوم دهخدا به معنای «عمل نمودن غنای خود به دیگران با پوشیدن جامه‌های باب وقت و یا بخشیدن یا خرج کردن مالی در انظار» است. همچنین در گذشته کسی که توفیق تشرف به مشهد‌الرضا (ع) را داشته، «مشتی» صدایش می‌کردند.
این واژه در واقع بیانگر صفتی برای افراد نیکوکار و نیک‌پندار است.
اجرای پویش «مشتی باشیم»، سبب همراهی مردم برای کمک به شهروندانی می‌شود که این روزها با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و ممکن است در میان دغدغه‌های زندگی آنان را از یاد برده‌باشیم. یادآوری گاه و بی‌گاه این جمله‌ها سبب تقویت روحیه نوع‌دوستی و کمک به اطرافیان می‌شود.
این جمله‌ها به ما یادآوری می‌کند که کمک کردن به یکدیگر صرفا به کمک‌های مالی محدود نمی‌شود بلکه از بخشش یک ماهه اجاره‌بها، اختصاص دادن خمس به افراد نیازمند، تا محبت و احترام به سالمندان و ... نیز می‌تواند ما را «مشتی» کند.
شهرداری مشهد پویش «مشتی باشیم» را در پنج طرح و در مساحتی بالغ بر پنج هزار متر مربع طراحی و اجرا کرده است. برگزاری چنین پویش‌هایی سبب می‌شود مردم نسبت به یکدیگر بی‌تفاوت نبوده و در شرایط اضطرار همدلانه در کنار یکدیگر باشند.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر