کد خبر: 85628
A

شهور است که آدولف هیتلر، روز 30 آوریل سال 1945 در مخفیگاه فوق‌مدرن خود در برلین خودکشی کرد.جسد هیتلر تا سال 1970، به مدت 25 سال، در اختیار کا.گ.ب بود

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ مشهور است که آدولف هیتلر، روز 30 آوریل سال 1945(10 اردیبهشت 1324)، در ناامیدی تمام و درحالی‌که صدای گلوله‌های توپ شوروی را در دوردست می‌شنید، در مخفیگاه فوق‌مدرن خود در برلین خودکشی کرد.

او دستور داده بود که تعدادی از سربازانش، جنازه وی و «اِوا براون» را به آتش بکشند تا جسد آن‌ها هم به دست متفقین نیفتد. اما ظاهراً این روایت، پایان ماجرای هیتلر نبود.

سال‌ها بعد ادعا شد که وی از مهلکه سقوط برلین، جان به‌دربرده و به آمریکای جنوبی رفته‌است؛ حتی عکسی از یک پیرمرد منتشر شد که ادعا کردند آدولف هیتلر را در 80 سالگی نشان می‌دهد!

آیا می‌شد به این ادعاهای جنجالی اعتماد کرد؟ بد نیست بدانید که تشکیک در مرگ هیتلر، درست پس از انتشار خبر خودکشی وی آغاز شد. استالین که این واقعه را باور نداشت، مأموران کا.گ.ب را برای بررسی خبر فرستاد.

در 11 مه سال 1945، روس‌ها که به جنازه هیتلر دست یافته‌بودند، بخشی از فک پایین او را در اختیار کیس هوسرمان، دستیار دندان‌پزشک رهبر نازی‌ها قرار دادند و او شهادت داد که این استخوان، متعلق به هیتلر است.

گزارش مربوط به بررسی جسد پیشوای نازی‌ها تا سال 1967 فاش نشد؛ چرا؟ معلوم نیست! شاید روس‌ها به دنبال بهره‌برداری از این گزارش بودند. جسد هیتلر تا سال 1970، به مدت 25 سال، در اختیار کا.گ.ب بود و پس از آن، طبق یک گزارش مشهور، سوزانده شد و خاکستر آن را دور ریختند. در سال 1972، گروهی در دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از گزارش انتشاریافته توسط روس‌ها و بررسی‌های میدانی و اسنادی، ثابت کردند که هیتلر در ماجرای 30 آوریل، کشته شده است؛ ادعایی که در سال 2005، با انتشار کامل پرونده مرگ هیتلر توسط روسیه، تأیید شد.

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر