کد خبر: 86458
A

نگهداری زندانیان هزینه سنگینی به بودجه کشور تحمیل می‌کندمعاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: سیاست قوه قضاییه کاهش جمعیت کیفری زندانها و بکارگیری ظرفیت موجود جامعه برای تربیت مجرمان است.

به گزارش دیده بان ایران؛  محمدباقر الفت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در جشنواره تقدیر از آرا قضایی مرتبط با نهادهای ارفاقی _اصلاحی پیشگیرانه گفت: از سه دهه گذشته توجه علمای حقوق کیفری و جرم شناسی در حوزه اصلاح و تربیت و باز اجتماعی کردن مجرمان متوجه مکانیزم های اصلاحی و ارفاقی جدی تر از گذشته شده است.

وی ادامه داد: برای اینکه این اقدام صورت بگیرد قانونگذار در آخرین عملیات خود در سال ۹۲ با تدوین قانون مجازات اسلامی نهادهای مختلفی را معرفی کرد محاکم را ملزم کرد این نهادها به نحو شایسته استفاده کنند. قانوگذار به عقلانیت قضات در محاکم اعتماد کرده و آنها را مختار کرده در مواجه با هر مجرم و هر جرمی که مصلحت می دانند از یکی از این مکانیزم ها استفاده کنند. هدف قانونگذار این است که نگاه قضات را به بحث اصلاح و تربیت و باز اجتماعی کردن مجرمان تغییر دهد.

الفت تصریح کرد: سیاست قوه قضاییه کاهش جمعیت کیفری زندانها و بکارگیری ظرفیت موجود جامعه برای تربیت مجرمان است. قوه قضاییه تلاش می کند نگاه و سوءگیری قضات را به سمت استفاده از ظرفیت‌هایی که وجود دارد برای تعیین جایگزین حبس تغییر دهد.

وی ادامه داد: استفاده از این مکانیزم‌ها نیازمند تقویت ابعاد مختلف است از جمله متمایل کردن قضات به استفاده از این روش، جلب همکاری نهادهایی که باید در این زمینه همکاری داشته باشند. بهترین روش برای جلب همکاری نهادها همین روشهای تشویقی است و پیشنهاد می دهم همینطور که بهترین آرا و بهترین قضات را معرفی می کنیم می توانیم بهترین نهادهای پذیرنده و بهترین مجریان احکام را نیز در اینگونه جشنواره ها معرفی کنیم و در برنامه سال آتی به این موضوعات نیز توجه شود.

معاون اجتماعی قوه قضاییه گفت: خوشحالیم قضات جوان آشنا به علوم کیفری و علوم بین رشته ای مانند جرم شناسی، روانشناسی آشنا هستند فکر می کنم در دهه گذشته دادگاهها به صورت چشمگیری ارتقای کیفیت عملکرد پیدا کرده اند و معتقدم احکام برتر توسط یک تیم مجرب ترجمه شده و در اختیار سایر ملل قرار دهیم همانطور که هند این کار را انجام می دهد و امنیت بلوغ قضایی کشور خود را برای دیگران تعریف می کند ما هم می توانیم با ترجمه مناسب این احکام و انتشار آن در فضای مجازی و حقوقی به شناساندن کشورمان به عنوان یک کشور حقوقی کمک کند.

الفت تصریح کرد: متاسفانه با جمعیت قابل توجهی به عنوان مجرم در زندان مواجه هستیم نگهداری آنها هزینه سنگین مادی به بودجه عمومی کشور تحمیل می کند و جداکردن آنها از خانواده آسیب جدی به خانواده می زند و رفتارهای مجرمانه را گسترش می دهد. متاسفانه امروز ترویج فرهنگ بزهکاری در زندان وجود دارد و با کاهش جمعیت زندانها در بودجه عمومی صرفه جویی شده و از بودجه در مسیر اصلاح و تربیت استفاده کنیم و ترتیبی اتخاذ کنیم که خانواده دچار فراموشی نسبت به مسئولیت خود نشده و مجرم را به عنوان یک عنصر جداشده از خانواده ندانند و تلاش می کنیم مجرم را به جامعه برگردانیم کاهش جمعیت کیفری از مهمترین برنامه های ما است و شرایط امروز جامعه و بیماری هایی که با آن مواجه هستیم لزوم صدور چنین احکامی را بیش از پیش نشان می دهد.

وی تاکید کرد: در کشور نباید استانهایی باشند که از استفاده از این روشها مستثنی شوند و همه استانها باید از این احکام استفاده کنند و در حقیقت به صورت یکپارچه در سراسر کشور از این احکام استفاده شود.

منبع: ایلنا

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر