کد خبر: 93076
A

رئیس شورای شهر تهران گفت: نمی‌شود مسئولان از رفاه و آسایش برخوردار باشند و از مردم انتظار مقاومت و تحمل سختی را داشته باشند.

به گزارش دیده بان ایران؛ محسن هاشمی در آغاز دویست و چهل و دومین جلسه شورا با اشاره به فرا رسیدن سالروز رحلت رسول خدا (ص) و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهما السلام اظهار کرد: جامعه ما امروز در شرایط بسیار سخت اقتصادی قرار دارد و تحت شدیدترین تحریم هاست، در عصر پیامبر این فشار حداکثری در دوران شعب ابیطالب رقم خورد و مسلمانان با تحمل فشار با سربلندی از تحریم‌ها خارج شدند که امیدواریم به‌زودی با رفتن ترامپ، این دوره سختی هم به گشایش برای مردم تبدیل شود.

هاشمی افزود: البته یکی از دلایل اصلی حمایت مسلمانان از پیامبر در دوران سختی‌های صدر اسلام، همراهی رسول خدا (ص) با مردم در تحمل مشکلات بود، پیامبر در شعب ابیطالب در همان شرایط دشوار مردم زندگی کرد، نمی‌شود مسئولان از رفاه و آسایش برخوردار باشند و از مردم انتظار مقاومت و تحمل سختی را داشته باشند.

رئیس شورای شهر تهران گفت: ویژگی برجسته پیامبر(ص)، اخلاق‌مداری حضرت بود که هدف از بعثت خویش را نیز تعالی اخلاق در جامعه بیان کردند، بدون اخلاق و مدارا و مهربانی در جامعه، نماز و روزه و جهاد و حج، تنها پوسته‌ای از دین هستند که فاقد روح و معنویت است.

وی ادامه داد: امروز متاسفانه در جامعه شاهد تعمیق شکاف و افزوده شدن احساس تنفر و جدایی میان سلیقه‌ها و رویکردهای مختلف فرهنگی، مذهبی، سیاسی و قومی هستیم.

محسن هاشمی اضافه کرد: بخشی از این چالش‌ها از عملکردهای جناحی و سلیقه‌ای در مسئولیتهای رسمی سرچشمه می‌گیرد و متأسفانه دستگاه‌های فرهنگی و مسئولان مربوطه بجای تلاش در راستای ترمیم شکافها بعضا به تعمیق اختلافات دامن می‌زنند.

رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: باید بدانیم بدون فراگیری ارزشهای اخلاقی و افزایش وحدت ملی، قادر به عبور از این شرایط سخت نخواهیم بود، اگر مسئولان و جناح‌های سیاسی تلاش‌شان در راستای فرافکنی مشکلات به عهده رقبا و دیگران باشد، به‌زودی خواهیم دید همه مسئولان و جناح‌های سیاسی با ریزش پایگاه اجتماعی خود مواجه خواهد بود چون در جمع جبری تنفر و کینه، همه بازنده‌اند.

هاشمی گفت: درس بزرگ پیامبر اکرم و امام حسن و امام رضا علیهم السلام برای ما، افزایش مدارا و مهربانی با دیگران، خطاپوشی و گذشتن از آبرو و موقعیت خویش برای مصلحت جامعه وحفظ جان و نوامیس و معیشت عمومی است، تصمیماتی که پیامبر اکرم، امام حسن و امام رضا، براساس عقلانیت و مصلحت دین و مردم گرفتند، اگرچه در آن روز با طعنه‌ها و تخریب‌های گروهی از افراد تندرو و هیجانی مواجه شد اما مسیر صحیح را پیش روی جامعه باز کرد و منجر به ماندگاری راه اسلام برای قرنهای متمادی و جوامع گوناگون شد؛ امیدواریم که این مسیر عقلانیت، میانه‌روی و مدارا را بتوانیم برای نسلهای آینده باز نگه داریم.

منبع: تسنیم

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر