کد خبر: 61816
A

سندی ارائه شده از سوی موسسه مطالعات تاریخی معاصر ایران نشان می‌دهد در سال ۱۲۸۴، یعنی آخرین سال حکومت مظفرالدین شاه و یک سال پیش از امضا فرمان مشروطه در ایران دارالخلافه تهران برای کنترل قیمت گوشت ورود کرده و قیمت مصوبی برای این کالا اعلام کرده است. در این اعلان که به تاریخ ۱۳۲۳ قمری، یعنی ۱۱۳ سال پیش منتشر شده، آمده است: به عموم اهالی دارالخلافه طهران اظهار می دارد از غره شهر صفرالمظفر ۱۳۲۳ بر حسب امر مبارک، گوشت را در ظرف سال در چهار فصل به چهار قیمت بدون کم و کسر ابتیاع نمایند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ سندی ارائه شده از سوی موسسه مطالعات تاریخی معاصر ایران نشان می‌دهد در سال ۱۲۸۴، یعنی آخرین سال حکومت مظفرالدین شاه و یک سال پیش از امضا فرمان مشروطه در ایران دارالخلافه تهران برای کنترل قیمت گوشت ورود کرده و قیمت مصوبی برای این کالا اعلام کرده است.

 در این اعلان که به تاریخ ۱۳۲۳ قمری، یعنی ۱۱۳ سال پیش منتشر شده، آمده است: به عموم اهالی دارالخلافه طهران اظهار می دارد از غره شهر صفرالمظفر ۱۳۲۳ بر حسب امر مبارک، گوشت را در ظرف سال در چهار فصل به چهار قیمت بدون کم و کسر ابتیاع نمایند.

 قیمت گوشت در سه ماه بهار چارکی یک هزار و چهارصد دینار، سه ماه تابستان یک هزار دینار، سه ماه پاییز یک هزار و دویست دینار و سه ماه زمستان یک هزار و ششصد دینار بوده است. 

 تاکید شده اگر احدی از قصاب از این قیمت تجاوز نماید فورا به اداره بلدیه اطلاع بدهند.

 این اعلان به امضای اعتماد السلطنه رسیده است.

لازم به توضیح است در این دوره زمانی هر قران معادل با هزار دینار بود.هر چارک نیز معادل 750 گرم بوده است. دیگر تقسیمات پول نیز به این شرح بود. هر قران معادل ۲۰ شاهی یا ۵ عباسی یا ۴۰ پول بوده است. در دوره مظفرالدین شاه بارها با هدف مبارزه با گرانفروشی، مجلس انتظام نرخ تشکیل شده بود.

اعلان دارالخلافه

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر