کد خبر: 100917
A

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: عده‌ای در کشور آزادانه فرار مالیاتی دارند که این رقم بین 100 تا 150 هزار میلیارد تومان است.

به گزارش دیده بان ایران؛ بهروز محبی نجم‌آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درباره افزایش درآمدهای مالیاتی دولت در سال آتی، گفت: مجلس در سال 1400، 5 درصد مالیات تولیدکنندگان را کم کرد، ضمن اینکه معافیت‌هایی هم برای خانوارهایی که قصد فرزندآوری بیش از سه فرزند را دارند، در کمیسیون ویژه تعالی جمعیت و خانواده مصوب شده است. 

وی گفت: بایستی معافیت‌های مالیاتی را مورد بررسی مجدد قرار داده و اصلاحات لازم را انجام دهیم و عملاً به سمت ساماندهی این معافیت‌ها برویم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: بایستی پایه‌های مالیاتی را در کشور گسترش دهیم، این در حالی است که ما تاکنون مالیاتی بر عایدی سرمایه، مالیات بر زمین، مالیات بر خودروهای گران‌قیمت، مالیات بر خانه‌های لوکس و... نداشته و هنوز عملیاتی نکرده‌ایم که دولت ارقام کمی را در موضوع مالیات در سال آتی دیده بود که مجلس آن را تغییر داد، ضمن اینکه در کمیسیون اقتصادی طرحی در مورد افزایش پایه‌های مالیاتی وجود دارد تا بتوانیم تعریف جدیدی از این مالیاتها داشته باشیم. 

نجم‌آ‌بادی افزود: در برخی کشورهای اروپایی میزان درآمدهای دولت از بخش مالیات در تولید ناخالص داخلی 30 درصد است، این در حالی است که این رقم در ترکیه 20 درصد است، اما متأسفانه این رقم در کشورمان نزدیک به 6 درصد است؛ متأسفانه با اتفاقات جدیدی که دولت در لایحه بودجه رقم زده، این رقم باز هم کاهش پیدا کرده و به حدود 4 درصد رسیده است که عملاً فاجعه محسوب می‌شود. 

نماینده سبزوار در مجلس گفت: وقتی نفت از گردونه درآمدهای دولت در حال حذف شدن است، به جای اینکه به سمت افزایش درآمدهای مالیاتی برویم، متأسفانه دولت این درآمدها را کاهش داده است. 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تأکید کرد: متأسفانه عده‌ای در کشور آزادانه فرار مالیاتی دارند که می‌گویند این رقم بین 100 تا 150 هزار میلیارد تومان است در حالی که این موضوع منبع بزرگ درآمدی برای کشور محسوب می‌شود که بایستی به آن توجه کنیم.

منبع: فارس

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر