کد خبر: 102023
A

براساس اطلاعات به دست آمده از زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه کشور، بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد تومان تا پایان دی ماه برای مقابله با کرونا صرف شده که بخشی از آن هزینه‌ها به نظر می‌رسد غیرکرونایی باشد.

به گزارش دیده بان ایران؛ اوایل سال جاری یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا اختصاص یافت.

 

اعتبارات صندوق توسعه ملی در قالب بسته‌های معین به منظور مدیریت و درمان بیماری کرونا، به صورت متمرکز در اختیار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است و توسط وزارتخانه مذکور حسب شاخصهای مربوطه و مستندات بین دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی توزیع شده است.

 

طبق اطلاعات به دست آمده از سازمان برنامه و بودجه، اعتبار تخصیص داده شده تا پایان دی ماه سال ۹۹ بالغ بر ۱۴ هزار و ۶۲ میلیارد تومان است.

 

این منابع برای داروی بیماران کرونا، تجهیزات پزشکی، لوازم حفاظت فردی،‌مواد ضدعفونی کننده،‌ تکمیل طرح‌های بیمارستانی، تجهیز طرح‌های بیمارستانی جدید،کیت تشخیص کرونا، جبران کاهش درآمد اختصاصی دانشگاه‌های علوم پزشکی، پاداش پرسنل درگیر کرونا، کارانه معوق کادر درمان، واکسن بخش بهداشت، اجرای پزشک خانواده، اجرای طرح ملی غربالگری اختصاص یافته است.

 

طبق اطلاعات ارائه شده اجرای طرح ملی غربالگری شهید سلیمانی اعتباری دریافت نکرده است. بیشترین منابع پرداختی به تسویه کارانه معوق کادر درمان با ۵۵۰۰ میلیارد تومان، جبران درآمد اختصاصی دانشگاه‌های علوم پزشکی ۳۲۲۰ میلیارد تومان و ۱۳۱۲ میلیارد تومان نیز برای تکمیل طرح‌های بیمارستانی اختصاص یافت که لزوما ارتباط مستقیمی با مقابله با کرونا ندارد.

 

                           جدول اعتبارات توزیع یافته تاکنون به شرح زیر است:

جدول اعتبارات توزیع یافته

 

همچنین برای بیمه بیکاری ۱۲۸۶ میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی و ۱۲۰ میلیارد تومان نیز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص یافت.

 

۳۰ تیرماه امسال رئیس سازمان برنامه و بودجه از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا ۱۲۰ میلیارد تومان برای خرید ساختمان دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه شهید بهشتی اختصاص داده بود که با ورود نمایندگان مجلس و دستگاه‌های نظارتی به موضوع، منابع تخصیص تغییر کرد.

 

به نظر می‌رسد همانطور که پیشتر نیز تجربه شد، منابع مقابله با کرونا برای جبران کمبودهای بخش بهداشت و درمان غیرکرونایی شده است. گفته می‌شود یک شب بستری در بخش کرونا ۳ تا ۵ میلیون تومان هزینه دارد.

 

منبع: فارس

 

 

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام

اخبار مرتبط

ارسال نظر